Görüşlerinizi
Paylaşın
ATO'DAN DEVLET DESTEKLERİ SEMİNERİ

-ATO, İHRACAT YAPAN ÜYELERİNİ BİLGİLENDİRMEK AMACIYLA "DIŞ TİCARETE YÖNELİK DEVLET DESTEKLERİ SEMİNERİ" DÜZENLEDİ.

-ATO BAŞKANI BARAN: "YERLİ VE MİLLİ ÜRETMELİ VE İHRAÇ ETMELİYİZ"  

 

16 ŞUBAT 2018 - Başkent'in dış ticaret hacmini artırmaya yönelik çalışmalar yürüten Ankara Ticaret Odası (ATO), düzenlediği "Dış Ticarete Yönelik Devlet Destekleri Semineri" ile üyelerini ihracat konusunda yüreklendirdi. ATO Meclis Salonu'nda gün boyu devam eden seminerde, Ekonomi Bakanlığı, KOSGEB, Eximbank ve Kredi Garanti Fonu (KGF) bürokratları, devletin kurum ve kuruluşlar aracılığıyla işadamlarına sağladığı destekleri, güncel bilgi ve uygulama örnekleriyle anlattı.

ATO Yönetim Kurulu Başkanı Gürsel Baran, seminerin açılışında yaptığı konuşmada, Türkiye'nin 47 milyar dolar cari açığı bulunduğuna dikkati çekerek, "Bunu düşürebilmek için biz, yerli ve milli olarak üretmeliyiz ve  ürettiğimizi ihraç etmeliyiz. İhracat bizim olmazsa olmazlarımızdan biri" diye konuştu.

-"BİZ PARAYLA SİLAH ALAMAZKEN, DÜŞMANLARIMIZ TIRLARLA ÜCRETSİZ SİLAH ALIYOR"-

Türk Silahlı Kuvvetleri'nin Afrin'e gerçekleştirdiği Harekâtın Türkiye'nin bekası için önemine dikkat çeken Baran, yerli ve milli üretimin öneminin bu harekat sürecinde çok daha iyi anlaşıldığını söyledi. ATO Başkanı Baran, Türkiye'nin yıllardır mücadele ettiği terör örgütlerine binlerce tır ücretsiz silah yardımı yapıldığını hatırlatarak, "Biz paramızla silah alamazken düşmanlarımız tırlarla ücretsiz silahlar alıyor. Kendi göbeğimizi kendimiz kesmek zorundayız. Çok çalışmak, çok üretmek, çok ihraç etmek zorundayız. Hepsini de kendimiz yapmak zorundayız" dedi.

15 Temmuz hain darbe girişimiyle devletin çökertilmeye çalışıldığını bu gayretin ekonomik alanda da sürdürüldüğünü hatırlatan Baran, buna karşılık devletin Ekonomi Bakanlığı, Kredi Garanti Fonu, Eximbank, KOSGEB ve İŞKUR aracılığıyla esnaf ve tüccarı desteklediğini vurguladı.  Baran, desteklerin 2018 yılında da süreceğini bildirdi. Kredi Garanti Fonu'nun bu yıl 55 milyar dolar destek vereceğini, bunun 15 milyar dolarının ihracata, 25 milyar dolarının da imalat sanayiye gideceğini bildiren Baran, "Üreten, ihracat yapan herkesin yanında devletimizin bir kurumu mutlaka var" diye konuştu.

Geçmişte yüksek enflasyonla mücadele eden Türkiye'nin bugün de faiz lobisi ve terörle mücadele ettiğini, buna rağmen 2017 yılının üçüncü çeyreğinde yüzde 11,1 oranında büyüme sergilediğini bildiren Baran, "2017 yılı büyümesi de 7-8 puan bandında tamamlanacak. Bütün bunlarla mücadele edip büyümemizi de devam ettiriyoruz. Ekonomimiz her geçen gün güçleniyor. Ayaktayız. İçeride ve dışarıdaki düşmanlarımızla mücadele ediyoruz" dedi. Baran, Türkiye'nin genç nüfusu, nitelikli iş gücü, rekabetçi ekonomisi, gelişmiş alt yapısı ve girişimci özel sektörüyle dünyanın en önemli aktörlerinden biri olduğu olduğunu da sözlerine ekledi. 

-İHRACAT DESTEKLERİ TANITILDI-

Yoğun bir katılımla gerçekleşen seminerde, Ekonomi Bakanlığı İhracat Genel Müdürlüğü, Teşvik Uygulama ve Yabancı Sermaye Genel Müdürlüğü, Serbest Bölgeler Yurtdışı Yatırım ve Hizmetler Genel Müdürlüğü, Eximbank, Kredi Garanti Fonu ve KOSGEB uzmanları destekler konusunda ATO üyelerine ayrıntılı bilgiler vererek sorularını cevapladılar. Tüm gün süren seminerde, "İhracatta Sağlanan Destek Yardımları", "Yatırım Teşvikleri", "Döviz Kazandırıcı Hizmet Ticaretinin Desteklenmesi", "Türk Eximbank İhracat Kredi Sigorta ve Garanti Programları", "Kredi Garanti Fonu Destekleri" ve "KOSGEB Destekleri" anlatıldı.