Görüşlerinizi
Paylaşın
BELARUS BÜYÜKELÇİSİ'NDEN ATO'YA ZİYARET

14 MART 2018 - Belarus Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisi Andrei Savinykh, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Minsk'e gerçekleştirdiği ziyaretle iki ülke ilişkilerinin gelişme yönünde ivme kazandığını belirterek, "Ankara'yla da ticari ilişkileri geliştirebiliriz" dedi.

Ankara Ticaret Odası (ATO) Yönetim Kurulu Başkanı Gürsel Baran'ı ziyaret eden Büyükelçi Savinykh, Belarus ile Türkiye arasındaki ekonomik ilişkilerin gelişmesine büyük önem verdiklerini söyledi. Ankara'nın önemli bir sanayi ve ticaret merkezi olduğunu belirten Büyükelçi Savinykh, "Ankara teknoloji ve bilişim sektörlerinde bir numara. Özellikle inovasyon ve teknoloji alanlarında Ankara ile ticari ilişkilerimizin geliştirilmesini istiyoruz" dedi.

-TİCARETTE İKİ ÜLKE PARASI KULLANILMASI GÜNDEMDE-

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 2016 yılındaki Belarus ziyaretinden sonra ilişkilerin ivme kazandığına dikkati çeken Büyükelçi Savinykh, Başbakan Binali Yıldırım'ın geçen ay gerçekleşen ziyareti sırasında da önemli projeler ortaya konduğunu, Belarus'ta bir Türk bankası açılarak ticarette iki ülke paralarının kullanılmasının gündemde olduğunu anlattı.

-BELARUS-TÜRKİYE İPEKYOLU-

Türk limanlarından yüklenen malların nehir taşımacılığı ile 5 günde Minsk'e ulaştırılması projesinden de söz eden Büyükelçi Savinykh, "Bu sayede nakliye masrafları ciddi ölçüde azalacak. Hammadde, mermer ve değerli taşlar kolayca Belarus'a ulaştırılabilecek" dedi. Belarus ile Türkiye arasındaki bu yolu tarihi İpek Yolu'na benzeten Büyükelçi Savinykh, "Bu proje gerçekleştikten sonra eminim ki iki ülke arasındaki ticari ilişkiler çok gelişecek" dedi.     

Belaruslu birkaç firmanın Türkiye'de makine fabrikası kurma projesinden de bahseden Büyükelçi Savinykh, bu fabrikada Türkiye'de üretilmeyen makinelerin üretileceğini bildirdi. Türk sanayicilerinin de Belarus'taki sanayi bölgelerinde üretim yapmasını istediklerini kaydeden Savinykh, iki ülkenin menşeini kazanan malların gümrüksüz olarak ihraç edilebileceğini söyledi. Büyükelçi Savinykh, tarım alanında da iş birliği yapılabileceğini hatırlattı. 

Mackenzie adlı araştırma kuruluşunun raporuna göre, Türkiye ile Belarus'un birbirini tamamlayan ülkeler olduğunun altını çizen Savinykh, "Biçerdöver gibi sizin üretmediğiniz makineler var. Biz bilgi birikimimizi size aktarabilir, Türkiye'de üretim yaparak başka ülkelere satabiliriz. Aynı şey Ankaralı firmalar için de geçerli. Belarus'ta yüzde yüz Türk sermayesi ile şirket kurabilirler. Orada üretim yapıp satabilirler" dedi.   

-BARAN: "BELARUS'LA TİCARETTE GİDİLECEK ÇOK YOLUMUZ VAR"-

ATO Başkanı Baran ise konuşmasında, iki ülke arasındaki ticaretin ileri taşınması için üzerlerine düşeni yapmaya hazır olduklarını söyledi. Ankara Ticaret Odası'nın amacının hem şehir hem de ülke ekonomisine katkıda bulunmak olduğunu vurgulayan Baran, Ankara ekonomisi hakkında Büyükelçi'ye bilgi verdi. Ankara'nın son 20 yılda kabuk değiştirdiğini anlatan Baran, savunma sanayi, havacılık sanayi, sağlık ve eğitim alanlarındaki başarılardan söz etti. ATO Başkanı Baran, Ankara'nın bir yıl içinde uluslararası bir fuar alanına kavuşacağını da söyledi.

Belarus'un yatırım için uygun bir ülke olduğunu, iş yapma kolaylığı açısından 190 ülke arasında 38.sırada yer aldığını hatırlatan Baran, "Bu çok önemli bir gösterge. Belarus'ta ekonomik istikrar var. Bu da bizim için güven teşkil ediyor" diye konuştu. Belarus'ta otel inşaatı ve telekomünikasyon alanında yatırım yapan Türk iş adamları bulunduğunu anlatan Baran, otomobil yedek parçaları ve tekstil konusunda ikili görüşmeler organize edebileceklerini söyledi. Baran, Büyükelçi'nin ATO ile birlikte Belarus Ekonomik Günü düzenlenmesi önerisini de kabul ederek, "Belarus, bizim sürekli iyi ilişkiler içinde olduğumuz en önemli ülkelerden ve komşularımızdan birisi. Belarus ile ticaretimizde daha gidilecek çok yolumuz var. Yapılması gereken, iki ülke arasındaki karşılıklı ticareti geliştirmek. ATO olarak elimizden gelen her şeyi yapma gayreti içinde olacağız" diye konuştu.

Büyükelçi Savinykh'e ziyareti sırasında Büyükelçilik Müsteşarı Ruslan Kizelevich de eşlik etti. Görüşmede ATO Başkan Yardımcısı Mustafa Deryal de hazır bulundu.