Görüşlerinizi
Paylaşın
JAPONYA BÜYÜKELÇİSİ'NDEN ANKARALI İŞ ADAMLARINA DAVET

-JAPONYA BÜYÜKELÇİSİ MİYAJİMA, JAPON PAZARININ BÜYÜK VE REKABETÇİ BİR PAZAR OLDUĞUNU BELİRTEREK ANKARALI İŞ ADAMLARININ PAZARDA OLMAYAN YENİ ÜRÜNLERLE JAPON TÜKETİCİNİN BEĞENİSİNİ KAZANABİLECEKLERİNİ BİLDİRDİ.

-ATO BAŞKANI BARAN:  "ANKARA, SANAYİ VE TİCARET ŞEHRİ OLMA YOLUNDA EMİN ADIMLARLA İLERLİYOR."

-ATO BAŞKANI BARAN: "JAPONLARI SAĞLIK TURİZM İÇİN ANKARA'YA BEKLİYORUZ"

 

10 AĞUSTOS 2018 - Ankara Ticaret Odası (ATO) Yönetim Kurulu Başkanı Gürsel Baran'ı ziyaret eden Japonya Ankara Büyükelçisi Akio Miyajima, "Japonya ile Türkiye ve Ankara arasındaki iş ilişkilerinin daha da ileri taşınması için elimden geleni yapacağım" dedi.

Türkiye ile Japonya arasında serbest ticaret anlaşması imzalanmasına yönelik çalışmaların yoğun bir şekilde devam ettiğini söyleyen Miyajima, "Serbest ticaret anlaşması yürürlüğe girdiğinde hem ticaret hem de yatırımlar karşılıklı olarak büyük ivme kazanacak" diye konuştu. Miyajima, G-20 Zirvesi'nin Japonya'da yapılacağı 2019 yılının iki ülke arasındaki ilişkilerin daha da gelişeceği bir yıl olacağını bildirdi.

Japon pazarının büyük ve rekabetçi bir pazar olduğunu hatırlatan Miyajima, Ankaralı iş adamlarının pazarda olmayan yeni ürünlerle Japon tüketicinin beğenisini kazanabileceklerini bildirdi.

-ANKARA'DA YAŞAMAKTAN KEYİF ALIYORUM-

2018 yılı Ocak-Haziran döneminde Türkiye'yi ziyaret eden Japon turist sayısının geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 80 arttığını belirten Miyajima, Ankara'ya gelen Japon turist sayısının da artmasını istediğini söyledi. Kendisini "Ankara'da yaşayan bir Ankaralı" olarak tanımlayan Büyükelçi Miyajima, "Birlikte çalışarak Ankara'nın tanıtımını yapmamızın iyi olacağını düşünüyorum" diye konuştu. 

Büyükelçi Miyajima, belirterek, "Ankara'da yaşamaktan büyük keyif alıyorum. Ankara'da deniz yok ama deniz mahsulleri çok lezzetli. Bana son derece kibar davranan Türkler sayesinde Ankara'daki hayatım güzel devam ediyor" dedi.  

-YENİLENEBİLİR ENERJİ VE DONDURULMUŞ GIDADA İŞBİRLİĞİ-

ATO Başkanı Gürsel Baran ise konuşmasında Japonya ile Türkiye arasında serbest ticaret anlaşmasının bir an önce imzalanması temennisinde bulunarak, G-20 Zirvesi'nde iki ülke arasındaki ilişkilerin daha da gelişeceğine inandığını belirtti. Ankara'dan Japonya'ya 40 milyon dolarlık ihracat ve Japonya'dan Ankara'ya 150 milyon dolarlık ithalat gerçekleştirildiğini anlatan Baran, "Türkiye ile Japonya arasındaki ihracatta Ankara'nın payı yüzde 10, ticaretteki payı ise yüzde 5 civarında. Ankara'nın payını artırmak istiyoruz. Bazı alanlarda iş birliği yapabiliriz" dedi. Türk ve Japon müteahhitlerin üçüncü ülkelerde birlikte projeler yürütebileceklerini kaydeden Baran, yenilenebilir enerji ve dondurulmuş gıda sektörlerinde de iş birliği yapılabileceğini bildirdi.

-"JAPONLARI SAĞLIK TURİZMİ İÇİN ANKARA'YA BEKLİYORUZ"-

Baran, Ankara Ticaret Odası ve Ankara ekonomisi hakkında da Büyükelçi Miyajima'ya ayrıntılı bilgi verdi. Uzun yıllar önce memur kenti olarak anılan Ankara'nın kabuğunu kırdığını anlatan Baran, "Ankara, sanayi ve ticaret şehri olma yolunda emin adımlarla ilerliyor. Son yıllarda savunma sanayi alanında çok önemli adımlar attık. Dünyanın 100 büyük savunma sanayi şirketi arasında 3 Türk şirketi var ve bunların üçü de Ankara'da" dedi. Ankara'nın sağlık turizminde iddialı olduğunu hatırlatan Baran, Japonya'daki yaşlı nüfusa sağlık turizmi hizmeti verebileceklerini vurguladı. Baran, 2015 yılında 100 bin civarında olan Japon turist sayısının son iki yılda yarıya düştüğünü vurgulayarak, "Japonların gezmeyi sevdiklerini biliyorum. Şehrimizde gezilebilecek çok önemli turistik bölgelerimiz mevcut. Japon dostlarımız bu şehirden keyif alacaklardır" diye konuştu. 

Büyükelçi Miyajima'nın ziyareti sırasında ATO Yönetim Kurulu Üyesi Halil İlik de hazır bulundu.