Görüşlerinizi
Paylaşın
ATO'DAN ÜYELERİNE YERLİ VE MİLLİ E-TİCARET FIRSATI

-ATO ÜYELERİ PTT İLE DÜNYAYA AÇILACAK

-ANKARA TİCARET ODASI, ÜYELERİNİ TÜRKİYE'NİN YERLİ VE MİLLİ E-TİCARET PORTALI E-PTT AVM ÜZERİNDEN DÜNYA PAZARLARINA TAŞIYACAK.

-ATO BAŞKANI BARAN: "ÜYELERİMİZ DİL BİLMEDEN DIŞ TİCARET PROSEDÜRÜYLE UĞRAŞMADAN İHRACAT YAPABİLECEK"

 

3 KASIM 2018-Ankara Ticaret Odası (ATO), üyelerini Türkiye'nin yerli ve milli e-ticaret portalı ePttAVM.com üzerinden dünya pazarlarına taşıyacak. ATO Yönetim Kurulu Başkanı Gürsel Baran, Türkiye'nin 178 yıllık köklü kuruluşu PTT'nin bünyesi altında faaliyet gösteren ePttAVM.com ile iş birliği yaparak e-ticaret alanında atağa geçmek istediklerini belirterek, "ATO üyelerinin tamamını bu platforma taşımak istiyoruz" dedi.  Baran, ATO üyelerinin ePTTAVM.com ile yabancı dil bilgisine ihtiyaç duymadan, dış ticaret prosedürüyle uğraşmadan ihracat yapabileceğini söyledi.

ePttAVM.com üst düzey yönetimi, PTT'nin e-ticaret platformunun işleyişi hakkında Ankara Ticaret Odası üyelerine sunum yaptı. ATO Congresium VIP Salonu'nda yapılan E-Ticaret Toplantısı'na ATO Yönetimi ve çok sayıda meclis üyesi katıldı.

-"PTT E-TİCARETTE ÇOK BAŞARILI"-

Toplantının açılışında konuşan ATO Başkanı Gürsel Baran, dünyada e-ticaret hacminin 2 trilyon dolara ulaştığını, Türkiye'nin 500 milyar dolar ihracat hedefine ulaşması bakımından e-ticaretin çok önemli olduğunu söyledi. TOBB'un 1,5 milyon üyesinden sadece 10 bininin ihracat yaptığını vurgulayan Baran, "İhracatımızı artırmak için e-ticaret alanında atılım yapmamız gerekiyor. Yerli ve milli firmamız PTT, dünyada e-ticareti en iyi yapan firmalardan biri. Bu bizim için önemli bir şans. ATO üyelerinin tamamını PTT'nin e-ticaret platformu ePttAVM.com'a taşımak istiyoruz" dedi. PTT'nin 178, ATO'nun ise 95 yıllık köklü kuruluşlar olduğuna dikkati çeken Baran, "İki kurum da bu ülkeye ve bu şehre daha çok katkıda bulunmak istiyor. ATO olarak PTT ile iş birliğimizi her geçen gün daha ileriye taşıyacağız" diye konuştu.  

ePttAVM.com Genel Müdürü Hakan Çevikoğlu da dünyanın en başarılı e-ticaret platformlarından biri olduklarını söyledi. ePttAVM.com'un büyüme trendi içinde olduğunu anlatan Çevikoğlu, "Her ay bir önceki ayı geçerek ilerliyoruz" diye konuştu. Çevikoğlu, ATO ile iş birliği yapmaktan büyük memnuniyet duyacaklarını da sözlerine ekledi.

-MİLLİ BİR E-TİCARET PROJESİ-

ePttAVM.com Genel Müdür Yardımcısı Merve İpek, 2012 yılında hayata geçen ePttAVM.com'da 9 milyon ürün ve 6 bin tedarikçi bulunduğunu, saniyede 40 TL ciro yaptıklarını anlattı. 24 ülke ile e-ticaret protokolü imzaladıklarını, bu rakamı 62'ye çıkarmayı hedeflediklerini söyleyen İpek, "Türk postasının e-ticaret sitesiyiz. ePttAVM.com, milli bir e-ticaret ve e-ihracat projesidir. Öncelikle kendi milli projemize sahip çıkmalı ve yerli ürünleri desteklemeliyiz" dedi. Dünyadaki en kolay e-ticaret modelini uyguladıklarını belirten İpek, sunumunun ardından ATO Meclis üyelerinin sorularını yanıtladı.

ATO üyelerinin en kısa zamanda ePttAVM.com'da yer almalarını sağlamak için ATO Meclis Üyeleri Fatih Çalışkan, Hüseyin Özer ve Turan Öztürk'ten oluşan bir komisyon kuruldu.

YERLİ VE MİLLİ E-TİCARET NASIL İŞLEYECEK

ATO üyesi firmalar, ePttAVM.com aracılığıyla hiçbir çaba harcamadan ürünlerini yurtdışında satışa sunabilecek. ePttAVM.com'la e ticaret yapmak isteyen ATO üyeleri, ATO'ya başvurarak taleplerini iletecek. ATO Üyesi ürün fotoğraflarını ePTTAVM.com tarafından kendisine bildirilen web sistemine yükleyecek. ePttAVM.com, ATO Üyesinin vereceği ambar adres veya adreslerinden ürün veya ürünleri alacak. Ürünleri tüketiciye ulaştırma görevini de ePttAVM.com şirketi üstlenecek. Ürünün bedeli ATO üyesinin banka hesabına yatırılacak.

ATO üyesi firmalar, ePttAVM.com aracılığıyla yabancı dil bilgisine ihtiyaç duymadan, herhangi bir dış ticaret prosedürüyle uğraşmadan ihracat gerçekleştirebilecek.

E-Ticaret Toplantısı'na ePttAVM.com Genel Müdür Yardımcısı Yıldırım Ulusoy,  ATO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcıları Halil İbrahim Yılmaz ve Temel Aktay, Yönetim Kurulu Sayman Üyesi Murat Ülkü Karakuş, Yönetim Kurulu Üyesi Süleyman Ekinci, Meclis Üyeleri Abdülbekir Yılmaz, Ali İhsan Özdemir,  Ercenk Akgözlü, Ersan Erdoğan, Fatih Çalışkan, Faruk Elmalı, Fuat Kutsal, Haci Ali Yücel, Hamza Daşdan, Hayati Akbaba, Hüseyin Özer, İbrahim Ayhan, Mehmet Aygün, Mehmet Özbey, Raşit Mandıroğlu, Sadık Ekinci, Serkan Öz, Sermurat Küçükgül, Sertaç Köleli, Turan Öztürk, Ufuk Şener, Ümit Kılıç ve Zeki Kara, Komite Üyeleri Ayhan Gültekin, Doğanalp Yusuf Çiftci, Murat Kopan ve Soner Arslan katıldı.