Görüşlerinizi
Paylaşın
ATO'NUN 28. DÖNEM 8. OLAĞAN MECLİS TOPLANTISI YAPILDI

PTT YÖNETİM KURULU BAŞKANI VE GENEL MÜDÜRÜ KENAN BOZGEYİK, ATO MECLİS TOPLANTISINA KATILDI.

PTT ATO ÜYELERİNİN KARGOLARINI YÜZDE 20 İNDİRİMLİ TAŞIYACAK.

-ATO BAŞKANI BARAN: "ÜYELERİMİZ, ŞEHRİMİZ VE ÜLKEMİZ İÇİN ÇALIŞIYORUZ"

-PTT AŞ YÖNETİM KURULU BAŞKANI VE GENEL MÜDÜRÜ BOZGEYİK: "ANKARA TİCARET ODASI ÜYELERİ İÇİN ÇOK SAYIDA AVANTAJ BARINDIRAN ATO KART'I HİZMETE ALMAYI PLANLIYORUZ. BÖYLECE ÜYELERE AVANTAJLI HİZMETLER SUNACAĞIZ"

 

30 KASIM 2018-Posta ve Telgraf Teşkilatı (PTT) Anonim Şirketi Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Kenan Bozgeyik, Ankara Ticaret Odası'nın (ATO) tüm üyelerinin PTT Kargo hizmetlerinden yüzde 20 indirimli faydalanacağını açıkladı.

ATO'nun 28. Dönem 8. Olağan Meclis Toplantısı, PTT A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Kenan Bozgeyik, Türkiye Noterler Birliği Kayıtlı Elektronik Posta Anonim Şirketi Genel Müdürü Abdullah Raşit Gülhan, aynı zamanda ATO Meclis Üyesi olan Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu'nun katılımıyla yapıldı.

Toplantının açılışında konuşan Kenan Bozgeyik, Türkiye'nin yerli ve milli şirketi PTT'nin posta, kargo, lojistik, e-ticaret, bankacılık, sigortacılık gibi alanlarda faaliyet gösterdiğini söyledi. Dijital dönüşüm ve Ar-Ge çalışmalarına verdikleri öneme dikkat çeken Bozgeyik,  Türk mühendisleri tarafından üretilen "Kargomat 7/24" adlı akıllı kargo otomatından söz etti. Bozgeyik, "Şu anda 100 adet Kargomat 7/24, pilot il olarak Ankara'da kuruldu. Bu cihazı tüm Türkiye'ye yaygınlaştırma projesini yürütüyoruz" dedi.

Genel Müdür Bozgeyik, e-ticaretin dünyada ve Türkiye'de gelişimine işaret ettiği konuşmasında, PTT'nin bu alanda ePttAVM.com ve ptttrade.com platformları üzerinden gerçekleştirdiği faaliyetlerle ilgili bilgi aktardı.

Son iki yılda 22 ülkeyle e-ticaret sözleşmesi imzaladıklarını belirten Kenan Bozgeyik, "Ülkemizin ihracatını artırmak, ekonomisini büyütmek için çalışıyoruz. Sayın Cumhurbaşkanımızın, Sayın Bakanlarımızın, Hükümetimizin koymuş olduğu hedefleri yakalamanın çabası içerisindeyiz. Bu konuda 'Biz de varız' diyorsanız şirket olarak yanınızdayız. PTT'nin bütün imkanlarını seferber ettik. Yeter ki Türkiye'nin ihracatını artıralım." diye konuştu.

-PTT'DEN ATO KART-

Ankara Ticaret Odası'nda stant açılarak ePttAVM.com ile ilgili bilgi aktarılacağını kaydeden Genel Müdür Bozgeyik, kurum ve kuruluşlarla yaptıkları işbirliklerine büyük önem atfettiklerini ve ihtiyaca yönelik çözümler geliştirdiklerini; gelecek aydan itibaren ATO binasında açılacak stantta ePttAVM ile ilgili bilgilendirme yapacaklarını söyledi. ATO üyeleri için çok sayıda avantaj barındıran "ATO Kart"ı hizmete almayı planladıklarını da kaydeden Bozgeyik, bu kartla ATO üyelerine avantajlı hizmetler sunacaklarını bildirdi.

-ATO ÜYELERİNE KARGO TAŞIMACILIĞINDA AYRICALIKLAR-

ATO üyelerinin kargolarını yüzde 20 indirimli taşıyacaklarının müjdesini de veren Bozgeyik, ATO Üyeleriyle ayrıcalıklar içeren anlaşmalar yapacaklarını söyledi. Bozgeyik, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Maliyetlerinizi indirip gelirlerinizi artıracağız. Böylece Ankara kazanacak. Ankara kazanınca Türkiye kazanacak. Türkiye kazandıkça da bayrağımız daha çok yukarı çıkacak. Sizin için ne hizmet gerekiyorsa yapacağız. PTT bu ülke için var. Bu ülke ve bayrak bizim sahip çıkmak zorundayız. Bunun yolu da ekonomik bağımsızlık ve güçtür. Ekonomik olarak güçlü olduğumuz müddetçe bu bayrağı kimse indiremez"

-"SORUNLARIMIZA ÇÖZÜM ÜRETİLMESİNDEN BÜYÜK MEMNUNİYET DUYUYORUZ"-

ATO Yönetim Kurulu Başkanı Gürsel Baran da toplantıda yaptığı konuşmada, ATO üyeleri, Ankara ve Türkiye için çalıştıklarını söyledi. Baran,  Türkiye ekonomisinde son dönemde yaşanan gelişmelere değinerek, döviz kurlarındaki ani yükselmeyle reel sektörün sıkıntılı günler yaşadığını kaydetti.

Son dönemde Türk lirasının değer kazanmaya, dolar kurunun da gerilemeye başladığını anımsatan Baran, ATO olarak kendilerinin de bu sürece katkıda bulunmaya gayret ettiklerini ifade etti. ATO komitelerinin gerçekleştirdiği faaliyetlere değinen Baran, Nisan ayından bu yana komitelerin 850 saatlik 551 çalışma toplantısı gerçekleştirdiğini, bu çalışmalar sonucunda sorun ve çözüm önerisi sayısının 830'a ulaştığını söyledi. Baran, yönetim kurulu olarak kendilerinin de 16 bakanlığı ve 120 ayrı kurumu ziyaret ederek üyelerinin talep, sorun ve çözüm önerilerini muhataplarına ulaştırdıklarını bildirdi.

Talep ettikleri birçok sorunun giderildiğini anlatan Baran, "Gündeme getirdiğimiz, dosyalarla sunduğumuz, bizzat ilettiğimiz sorunlara çözüm üretilmesi, buna ilişkin niyetin ortaya konmasından büyük memnuniyet duyuyoruz." dedi. Baran, hükümetin reel sektörü rahatlatmak için birtakım düzenlemeler yaparak adımlar attığını ancak bütün sorunların çözümlenmediğini, ekonomideki sarsıntının etkisinin tamamen ortadan kalkmadığını söyledi. Kamuya, alt ve üstyapı işi üstelenen üyelerinin fiyat farkı ve tasfiye kararnamesi beklediğinin altını çizen Baran, "Bu konularda da çözümlerin hızlıca devreye girmesini bekliyoruz." diye konuştu.

-2 BİN 747 ÜYE KREDİ KULLANDI-

Baran, üyelerine finansman ihtiyacını sağlamak amacıyla başlattıkları KOBİ Destek Kredisi konusundaki bilgi vererek, şöyle devam etti:

"Ziraat Bankası, Halk Bankası, Vakıflar Bankası, Garanti Bankası, İş Bankası, Yapı Kredi Bankası, Ziraat Katılım ve Vakıf Katılım Bankası aracılığıyla 479 milyon liralık kredi hacmi oluşturmuştuk. Başvurular 18 Eylül'de başlamıştı. 28 Kasım itibarıyla 2 bin 747 üyemiz 454 milyon lira kredi kullandı. Böylece son iki yıllık dönemde, 3 milyar liralık kredi hacmi oluşturduk ve yaklaşık 14 bin üyemiz bu imkandan yararlanarak finansman ihtiyacını gidermiş oldu."

-ÜYELERE 125 BİN LİRALIK FAYDA-

Enflasyonla Topyekün Mücadele Programına katıldıklarını ve Oda sicil belgelerini yüzde 10 indirimle verdiklerini hatırlatan Baran, "İnternet üzerinden elektronik imzalı olarak verdiğimiz belgeleri de ücretsiz hale getirdik. Bu şekilde üyelerimize hem öncülük etmiş hem de desteklemiş olduk. E-belgeler ücretsiz olunca, talepte artış oldu. Yaklaşık 68 bin lira karşılığı belge üyelere ücretsiz olarak verildi. Oda sicil belgelerindeki indirimlerle birlikte bir aylık bir sürede Enflasyonla Topyekün Mücadele kapsamında üyelerimize yaklaşık 125 bin liralık fayda sağlamış olduk" dedi.

-ATO'DA E-TİCARET DÖNEMİ -

Üyelerini elektronik ticarete yönlendirmek ve iş gelişmelerini sağlamak için PTT ile işbirliği yapmak üzere çalışma toplantıları düzenlediklerini belirten Baran, bu toplantılarla üyelerin yabancı dil bilgisine ihtiyaç duymadan, herhangi bir dış ticaret prosedürüyle uğraşmadan ihracat gerçekleştirebileceğini öğrendiklerini söyledi. Baran, "Dünyada e-ticaret hacmi 2 trilyon dolara ulaşıyor. Türkiye'nin 500 milyar dolarlık ihracat hedefine ulaşması bakımından e-ticaret çok önemli" dedi.

ATO'DAN DEVLET DESTEKLERİ BİLGİLENDİRME MERKEZİ-

"Ankara Ticaret Odası olarak, bir yandan odamızın faaliyetlerini geliştirip zenginleştirmeye diğer yandan da dijital dönüşümünü tamamlayarak, hizmetlerini teknolojinin en son imkanlarıyla donatarak sunan bir oda haline gelmeye çalışıyoruz" şeklinde konuşan Baran, "Bu çerçevede hali hazırda faaliyet gösteren İŞKUR ve KOSGEB hizmet noktalarımızı, Ankara tüccarına daha iyi destek verebilmek için ATO Devlet Destekleri Bilgilendirme Merkezi'ne dönüştürdük" ifadelerini kullandı. Baran,

"Böylece üyelerimiz; Ar-Ge, İnovasyon Teknoloji, Uluslararası Pazarlama, markalaşma, yatırım, kapasite arttırma, kurumsallaşma, istihdam gibi alanlarda Devlet Desteklerinden faydalanmak istediğinde, kurum kurum dolaşmak ve incelemek zorunda kalmadan tek adresten bilgi, rehberlik ve yönlendirme hizmeti alabilecek" dedi.

-DİJİTALLEŞMEYLE ÜLKE EKONOMİSİNE 1,8 MİLYON TL'LİK KATKI-

"Ankara Ticaret Odası olarak, Elektronik Belge Yönetim Sistemi, E-İmza kullanımı, E-Belge, ATO WEB Portal, ATO Mobil Uygulama ve üyelerimizin Ticaret Sicili dokümanlarının dijitalleştirilmesi ile dijital dönüşümü sağlama çalışmalarımız da hızla devam ediyor" diyen Baran, "2 Ocak 2017'den bu yana Elektronik Belge Yönetim Sistemi'ni kullanıyoruz. 64 personel ve 20 organ üyesi olarak e-imza ile belgeleri imzalıyoruz. Verdiğimiz e-imzalı belgeler E-Devlet Kapısı üzerinden doğrulanabiliyor. Hatta E-Devlet Kapısı üzerinde yer alan ilk ve tek odayız. Üyelerimiz, 'online' olduğu her yerden faaliyet, ihale durum ve kayıt sureti belgelerini alabiliyor. Bu belgeleri elektronik ortamda vererek, üyelerimize zamandan tasarruf sağlatırken, kullanılan araba benzininden, kâğıda kadar tüm giderler hesap edildiğinde ülke ekonomisine yaklaşık 1,8 milyon liralık katkı sağlıyoruz" dedi.

Dijitalleşme kapsamında, arşivin dijital ortama aktarılması çalışmalarını da gerçekleştirdiklerini kaydeden Baran, 95 yılda Odanın ticaret siciline kayıt olan 415 bin üyenin toplam 21 milyon sayfa dokümanının dijital ortama taşındığını da söyledi. Baran, hedeflerinin, üyelerin dijital ortamda yer alan bilgilerinin Adalet Bakanlığı UYAP Bilişim Sisteminde görünürlüğünü sağlamak olduğunu kaydetti.

-ATO'DAN KEP HİZMETİ-

Bu çalışmalarla paralel olarak elektronik posta gönderilerini güvence altına alacak, bilgi akışının hızlı ve güvenli ilerlemesini sağlayacak, kâğıt kullanımını ortadan kaldırarak çevre korumasına katkıda bulunacak, işlem maliyetlerini düşürecek, zaman ve mekândan tasarruf sağlayacak Kayıtlı Elektronik Posta (KEP) hizmetini Meclis ve Komite üyelerine sunduklarını anlatan Baran, Türkiye Noterler Birliği ile yapılan protokol uyarınca üyelere Kayıtlı Elektronik Posta (KEP) hesaplarının ücretsiz olarak açıldığını söyledi. Baran, bu imkanı sağlayan Türkiye Noterler Birliği Kayıtlı Elektronik Posta Genel Müdürü Abdullah Raşit Gülhan'a da teşekkür etti.

Baran, "Teknoloji dönüşümünün yanı sıra iş yapma şeklinin dönüşümü anlamına gelen dijital dönüşümdeki başarımız, şirketlerimiz, kurum ve kuruluşlarımız ve nihayetinde ülkemizin dünya ile rekabetine katkı sağlayacağına inanıyoruz" dedi.

Baran'ın konuşması sırasında Toplantıda, ATO'nun faaliyetlerine ilişkin çeşitli kısa filmler de gösterildi.

-ATO MECLİS VE KOMİTE ÜYELERİNE HATIRA PUL-

Toplantıda, PTT Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Kenan Bozgeyik, ATO'nun tüm komite ve meclis üyelerine resimleri basılı halde hazırlanmış hatıra pulu hediye etti. Hatıra pulları PTT Genel Müdürü Kenan Bozgeyik, ATO Başkanı Gürsel Baran, TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu ve ATO Meclis Başkan Yardımcısı Alaattin Doğan tarafından tüm üyeler adına ATO'nun kadın meclis ve komite üyelerine verildi.