Görüşlerinizi
Paylaşın
2. ULUSLARARASI COĞRAFİ İŞARETLİ ÜRÜNLER ZİRVESİ'NİN İLK GÜNÜ, COĞRAFİ İŞARETLER DÖRT AYRI OTURUMDA BÜTÜN YÖNLERİYLE ELE ALINDI.

-TÜRKİYE'NİN DÖRT BİR YANINDAN ODA VE BORSALARIN STANT AÇTIĞI COĞRAFİ İŞAETLER FUARI DA RENKLİ ETKİNLİKLERE SAHNE OLDU.

 

20 EYLÜL 2019 - Ankara Ticaret Odası (ATO) tarafından düzenlenen "2. Uluslararası Coğrafi İşaretli Ürünler Zirvesi" ilk gününde dört ayrı oturuma ve çok sayıda renkli etkinliğe ev sahipliği yaptı.

 

ATO Congresium Kongre ve Sergi Salonu'nda gerçekleştirilen zirvenin ilk oturumu "Coğrafi İşaretlere Uluslararası Yaklaşımlar" başlığıyla yapıldı.

 

Yöresel Ürünler ve Coğrafi İşaretler Türkiye Araştırma Ağı (YÜCİTA) Başkanı Prof. Dr. Yavuz Tekelioğlu'nun başkanlığını yaptığı oturumda coğrafi işaret konusundaki dünya gelişmeleri masaya yatırıldı. Tekelioğlu, konuşmasında coğrafi işaretler konusunun sağlam temellerle ilerleyip gelişebilmesi için denetim konusunun önemine değindi. Coğrafi işaretin doğru ürüne verilmesi gerektiğine dikkat çeken Tekelioğlu, "Çok tescil, coğrafi işaretler kavramını öldürür, tescile olan güvenin kaybedilmesine yol açar" dedi.  

 

Avrupa Komisyonu Tarım ve Kırsal Kalkınma Genel Müdürlüğü Uluslararası İlişkiler Birimi Direktörü John A. Clarke, konuşmasında coğrafi işaretli ürünlerin üretici ve yetiştirici tarafında sağladığı ekonomik ve ticari faydalardan bahsederken, Ulusal Menşe ve Kalite Enstitüsü (INAO) Eski Direktörü Jean-Louis Buer, coğrafi işaretli ürünlerin markalı ürünlerden daha değerli olduğunu dile getirdi. BM Tarım ve Gıda Örgütü (FAO) Politika Memuru Dmitry Zvyagintsev'in, coğrafi işaretli ürünlerde güvenli üretim biçimlerine ilişkin bilgi verdiği oturumda, Avukat Ellio De Tullio, ulusların coğrafi işaret tescil süreçlerini anlattı ve ticari marka ile coğrafi işaret arasındaki farkların ne olduğu konusunda bilgi verdi. İtalya Büyükelçiliği Kültür Birimi Yöneticisi Rocco Palma ise uluslararası alanda coğrafi işaretli ürünlerin daha fazla yer alması gerektiğini dile getirerek, "Yerin adı önemli değil birbirimize değer katabilmemiz önemli. Çok uluslu bir ağ oluşturup bu ürünleri korumayı amaçlıyoruz" diye konuştu. Uluslararası Coğrafi İşaretler Ağı Organizasyonu (OriGIn) Başkanı Claude Vermot-Desroches de konuşmasında coğrafi işaret konusunda kollektif bir yapı oluşturulmasının gerektiğine dikkat çekerek, coğrafi işaretli ürünlerde konusuyla ilgili tüm kurum ve kuruluşlarla ortak çalışma yürüterek OriGIn Türkiye'yi kurmak istediklerini söyledi.

 

-65 BİN ÖĞRENCİYE Cİ EĞİTİMİ-

 

 "360?Coğrafi İşaretler" başlıklı ikinci oturum Metro Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı Boris Minialai'nin açılış konuşması ile başladı. Türkiye'nin coğrafi işaret alabilecek ürün potansiyelinin 2 bin 500 olduğunu kaydeden Minialai, bu rakamın tüm Avrupa'nın ürün potansiyeliyle neredeyse eşit olduğu söyledi.

Türkiye'nin coğrafi işaretli ürün potansiyelini ortaya çıkarması için başta üreticiler, kooperatifler, yerel otoritelerin de dâhil olduğu çok paydaşlı bir ekosisteme ihtiyaç olduğunu anlatan Minialai, "Türkiye sahip olduğu binlerce yıllık tarihi ve yemek kültürüyle çok önemli bir değere sahip. Bunu dünyaya tanıtmanın, ihracat değerini artırmanın yolu; yerel ve coğrafi işaretli ürünlere yatırım yapmak, bu değerlere sahip çıkmaktan geçiyor." dedi. Metro'nun raflarında 150'ye yakın coğrafi işaretli ürün bulunduğunu bildiren Minialai, "Metro'nun bulunduğu 10 ülkeye yapılan yaklaşık 10 milyon Euro'luk ihracat rakamının ardında bu ortak çalışma vardır" diye konuştu.

 

Coğrafi işaretli ürünlerin ticari değer kazanması, gelecek kuşaklara aktarılması ve yaşatılmasında eğitimin önemli bir rolü olduğunu da vurgulayan Minialai "Bunun için geçtiğimiz aylarda Milli Eğitim Bakanlığımız ile bir protokol imzalamıştık. Bunun sonucunda coğrafi işaretli ürünler bu yıl okullarımızda müfredata girdi. Metro Türkiye'nin önerisiyle başlayan bu projeyle her yıl 65 bin öğrenci bu alanda eğitim alacak" dedi.

 

Minialai'nin konuşmasının ardından Gazeteci, Televizyon Programcısı ve Ekonomist Cem Seymen'in başkanlığını yaptığı oturum gerçekleşti. Türkiye'nin kendine özgü yapısı bulunduğunu ve tarımın sanayiye hammadde olduğunu kaydeden Seymen, "Tarımda güçlü olunmadan sanayide de güçlü olunamaz. Bizim üreticimiz endüstriyel üretimle başa çıkamaz. Bunun için kooperatifler ve devlet destekleri olmazsa olmazımızdır" dedi. Oturumda konuşan Türk Patent ve Marka Kurumu Coğrafi İşaretler Daire Başkanı Hakan Kızıltepe, coğrafi işaretli ürünlerin denetlenme ve onay süreçleri hakkında katılımcılara bilgi verdi.

Şef ve Sosyal Girişimci Ebru Baybara Demir de konuşmasında Ata tohumundan yaptığı tarımdan bahsederek, "Tarımdan suyu çekmek gerekiyor. Ata tohumu ile susuz tarım yaparak daha verimli ve tasarruflu bir döneme geçebiliriz" dedi.

 

Metro Toptancı Market Gıda Kategori Müdürü Birol Uluşan'ın, coğrafi işaretli ürünlerin ve yerelliğin öneminden bahsederek, restoranlardaki menülerde coğrafi işaretli ürünlerle yapılan yöresel yemeklerin yer alması gerektiğini anlattığı oturumda, Bursa Bölgesi Tarım Kooperatifleri Birliği Başkanı Osman Özkan, coğrafi işaret tescilinin pazara yansıtılması için yapılabilecek faaliyetlerden bahsetti.

 

Milli Eğitim Bakanlığı Sosyal Ortaklar ve Projeler Daire Başkanı Şennur Çetin ise konuşmasında, hazırladıkları protokol uyarınca 150 okulda tarım üretimi süreçleri öğretileceğini söyledi. Çetin, Dünya Gıda Programı kapsamında 6 ilde coğrafi işaretli ürünlerin müfredatında olacağı Gastronomi Okulları açılacağını duyurdu.

 

-COĞRAFİ İŞARETLİ ÜRÜNLERLE MARKA YARATMAK-

 

"Coğrafi İşaretlerde Türkiye Nasıl İlerlemeli" adlı oturum ise Dünya Gazetesi Köşe Yazarı Ali Ekber Yıldırım moderatörlüğünde gerçekleştirildi.

 

YÜCİTA Başkanı Prof. Dr. Yavuz Tekelioğlu, burada yaptığı konuşmada coğrafi işaret konusunun üç temel ayak üzerinde durduğunu bunlardan ilkinin tescil, ikincisinin denetim ve sonuncusunun da yönetişim olduğunu söyledi. Tekelioğlu, "Tescil alındıktan sonra süreç takip edilmeli" dedi.

 

İyi Yaşam ve Beslenme Uzmanı Dilara Koçak da konuşmasında sürdürülebilir beslenme, besleyici, düşük çevre etkisi olan, ekonomik, yerel kültüre uygun, ulaşılabilir beslenmeden bahsetti. Antre Gourmet İstanbul Kurucu Ortakları Berrin Bal Onur ve Neşe Biber,  "Süt uyur, peynire dönüşür" sözüyle ödüllü kitapları olan '50 Peynirli Şehir Balıkesir" üzerinden yerel peynircilik ve Türkiye'nin peynir konusundaki zengin geçmişine değindiler. Denizbank Tarım Bankacılığı Grubu Satış ve Performans Yönetimi Grup Müdürü Serhan Hacısüleyman da konuşmasında banka olarak tarıma ve üreticilere sağladıkları desteklediklerinden ve başarı oranlarından  söz etti.Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğü (TİGEM) Genel Müdürü Ayşin Işıkgece ise konuşmasında Ata Tohumu Projesini anlattı. Proje başlamasından bugüne kadar 1100'ü aşkın Atalık tohumun bağışlandığını söyleyen Işıkgece, bu tohumların Atalık olup olmadığı tespit edildikten sonra çoğaltılarak yerel üreticilere dağıtılacağını anlattı. Işıkgece, böylece, yerel, sağlıklı, Atalık tohumlar ile üretimin ve üreticinin güçlenmesini hedeflediklerini anlattı.  Türk Standartları Entitüsü Genel Sekreteri Aykut Kırbaş, coğrafi işaretli ürünlerin denetimleri konusunda titiz davranılması gerektiğinden ve sürecin tescil aldıktan sonra da devam ettiğinden söz etti.

 

-KIRSAL KALKINMADA ANAHTAR-

 

"Kırsal Kalkınmada Coğrafi İşaretlerin Rolü Ve Önemi" isimli oturum  YÜCİTA Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Selim Çağatay'ın moderatörlüğünde gerçekleştirildi.

 

BM Tarım ve Gıda Örgütü (FAO) Türkiye Temsilcisi Yardımcısı Dr. Ayşegül Selışık'ın kırsal bölgelerde tarım yapanların çoğunun küçük aile çiftçiliği yaptığını ve bu çiftçilerin pazara ulaşmasının zorluklarından bahsettiği oturumda, Frankfurt Goethe Üniversitesi Ekonomi Fakültesi Uluslararası İlişkiler Öğretim Görevlisi Yrd. Doç. Pramila Adeline Crivelli ise coğrafi işaretli ürünlerin piyasaya erişiminin kolaylaştığını söyledi.

 

 T.C. Tarım ve Orman Bakanlığı Strateji Geliştirme Başkanlığı Stratejik Pazarlama Daire Başkanı Özgür Akif Tel,  Cumhurbaşkanlığı ile birlikte coğrafi işaretli ürünlerin araştırılması için kurdukları birim hakkında bilgi verdi.

 

T.C. Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarım Ekonomisi Bölümü Öğretim Üyesi Gülşen Keskin, Hatay'ın Coğrafi işaretli ürünler konusundaki zenginliği ve Türkiye'nin potansiyel ürünlerinin keşfinin öneminden bahsetti. Fransa Ankara Büyükelçiliği Türkiye, Azerbaycan ve Türkmenistan için Tarım Müşaviri François Viel de Fransa'daki coğrafi işaretli ürün sürecinin nasıl işlediğini ve bu ürünlerin kırsal kalkınmaya katkılarını anlattı.

 

-EĞİTİM PROGRAMLARI İLGİ GÖRDÜ-

 

2. Coğrafi İşaretli Ürünler Zirvesi'nin konferans programı ana salonda devam ederken, diğer salonlardaki eğitim programları da büyük ilgi gördü. Congresium'un merhum ATO Meclis Üyesi Süleyman Cici'nin adı verilen salonunda Özel Oytun Türkoğlu ve Gonca Ilıcalı'nın katılımıyla "Türk Mutfağı Atölyesi" gerçekleştirildi. Bir diğer salon olan Patara'da ise "Coğrafi İşaretlerde Markalaşma ve Marka Yönetimi" başlığıyla eğitim programı yapıldı. "Coğrafi İşaretlerde Stratejik Kavram Yaratma" Kemal Çiftçi, "Coğrafi İşaretlerde Konumlandırma" Necdet Kara, "Coğrafi İşaretlerde Kurumsal Kimlik" Bülent Fidan, "Coğrafi İşaretlerde Dijital Pazarlama ve Pazarlama Sosyal Medya Yöntemi" konusu da Özel Oytun Türkoğlu tarafından katılımcılara anlatıldı. Bergama Salonu'nda ise ATO Meclis Üyesi Belgin Sağdıç ve Özden İlhan, Coğrafi İşaretlerin Ulusal ve AB Tescil Süreci'ni, Prof. Dr. Nevzat Artık ve Prof. Dr. Tansel Şireli de Gıda Güvenliği konularında eğitim verdi.

 

-HAMİYET GÜRELLİ DEFİLESİ-

 

Aynı saatlerde Coğrafi İşaretli Ürünler Fuarı da çeşitli etkinliklere ve renkli görüntülere sahne oldu. Halk müziğinin sevilen sesi Selçuk Balcı'nın konserinin gerçekleştiği fuar alanında, Kırıkkale İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü Ustalar Topluluğu Halk Oyunları Gösterisi, Kum Sanatçısı Veysel Çelikdemir'in gösterisi, Türkiye'nin coğrafi işaretli ürünlerinden Nallıhan İğne oyası ve Nallıhan örtmesinin yurt içi ve yurtdışı tanıtımında başarılara imza atmış Hamiyet Gürelli'nin defilesi yer aldı.

 

Ankara Ticaret Odası'nın standında Başkent'e özel yöresel lezzetler ikram edilirken, ekranlarda yayınlanan filmleri de büyük ilgi gördü.

 

2. Uluslararası Coğrafi İşaretli Ürünler Zirvesi'nin ilk gün akşam programında da Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası'nın Yeşilçam Film Müzikleri konseri gerçekleşti.