Görüşlerinizi
Paylaşın
ATO ÜYELERİNE YÖNELİK BAŞKENT ÜNİVERSİTESİ İLE İMZALANAN LİSANSÜSTÜ EĞİTİM PROTOKOLÜ HAKKINDA

Sayın Üyemiz,

Çalışma hayatınızdaki yetkinliklerinizi geliştirerek uzmanlık alanlarınıza katkı sağlamak amacı ile Ankara Ticaret Odası (ATO) ve Başkent Üniversitesi arasında ATO üyeleri için Lisansüstü Eğitim (Tezli ve/veya Tezsiz Yüksek Lisans) protokolü imzalanmıştır.


Söz konusu protokol kapsamında Lisansüstü Eğitimlerin İçeriği:

- Lisansüstü Eğitim (Tezsiz Yüksek Lisans) toplam 3 dönemden oluşmaktadır.

- Lisansüstü Eğitim (Tezli Yüksek Lisans) toplam 4 dönemden oluşmakla birlikte, ilk 3 dönem alınacak dersleri kapsayacak, son dönem ise tez hazırlama dönemi olacaktır.

- Lisansüstü Eğitim (Tezli ve Tezsiz Yüksek Lisans) dersleri Ankara Ticaret Odası (ATO) ve Başkent Üniversitesi'nin belirleyeceği hafta içi günlerde 18:00-21:00 saatleri arasında hizmet binamızda yapılacaktır.

- Anılan protokol kapsamında Lisansüstü Eğitim (Tezli ve Tezsiz Yüksek Lisans) bedeli üzerinden Odamız üyelerine %40 indirim uygulanacak olup, adayların ödeyecekleri tutar derslerin alınacağı dönemlerde eşit taksitler halinde ödenebilecektir.


Lisansüstü Eğitim (Tezli veya Tezsiz Yüksek Lisans) yapmak isteyen aday üyelerimizin aşağıda detayları ile belirtilen belgeleri müracaat öncesinde hazır etmeleri gerekmektedir:

1. Lisans Diploması (4 yıllık)

2. Transkript

3. Özgeçmiş

4. Fotoğraf

5. Nüfus Cüzdanı

6. YDS (Yabancı Dil Yeterlilik Belgesi)

(Tezli ve Tezsiz Yüksek Lisans yapmak isteyen adaylar için aşağıda belirtilen kriterler kapsamında YDS şartı aranmaktadır)


*ALES sınavı sonuçları geçerliliği bilindiği üzere 5 yıl olup, minimum 55 ve üzeri puan almak şartı aranmaktadır. ALES puanı olmayan ve Tezli Yüksek Lisans yapmak isteyen aday üyelerimizin söz konusu sınava girmeleri gerekecektir. ALES için önümüzdeki ilk sınav 03.05.2020 tarihinde yapılacak olup, en geç 23.03.2020 tarihine kadar da başvuruların yapılması gerekmektedir.

*Başkent Üniversitesi tarafından, TOEFL IBT (Test of English as a Foreign Language),  GMAT (Graduate Management Admission Test), GRE (Graduate Record Examınatıon) sınavları da ÖSYM takvimine göre sınavları belirlenen YDS (Yabancı Dil Bilgisi Seviye Tespit Sınavı) sınavlarına eş değer kabul edilmiştir. Belirtilen yabancı dil yeterlilik sınav sonucu geçerlilik süreleri 2 yıl olup, YDS sınavından minimum 55 puan ve üzeri, TOEFL IBT sınavından minimum 66 puan ve üzeri, GMAT sınavından minimum 450 puan ve üzeri,  GRE sınavından minimum 149 puan ve üzeri almak şartı aranmaktadır.

*Eşdeğer sayılan sınavlar ile birlikte geçerlilik kriterleri sağlandığı takdirde ÜDS, KPDS ve YÖK Dil  sınavlarından minimum 55 puan almış olmak, CPE:C, CAE:C ve Pearson PTE:50 seviyelerinde puan almış olmakta kabul görecektir.


Lisansüstü Eğitimini (Tezli Yüksek Lisans) başarı ile tamamlayanlara, protokol şartları kapsamında doktora yapabilme imkânı da ayrıca tanınacaktır.

Kontenjan durumunu belirleyebilmek adına, izah edilen şartlar dâhilinde Tezsiz Yüksek Lisans yapmak isteyen üyelerimizin katılım durumlarını en geç 31.05.2020 tarihine kadar, Tezli Yüksek Lisans yapmak isteyen üyelerimizin ise en geç 20.03.2020 tarihine kadar Genel Sekreterlik personelimiz Esra Erten'e mail yolu ile (esra.erten@atonet.org.tr) bildirmeleri gerekmektedir.

Gerekli şartları sağlayan üyelerimizin Başkent Üniversitesine başvurularının Haziran-Temmuz aylarında yapılması planlanmaktadır. Programın başlama tarihi öncesinde ise müracaat aşamalarına ilişkin bilgilendirme ayrıca yapılacaktır.

Bilgilerinize sunarız.


Saygılarımızla

Ankara Ticaret Odası