Görüşlerinizi
Paylaşın
ATO ISRAR ETTİ; "ANKARA DÜNYA'YA PANDEMİ SÜRECİNDE DE DİREKT UÇACAK"

-PANDEMİNİN EKONOMİYE ETKİLERİ ANKARA'DAN YENİ DIŞ HAT UÇUŞLARLA HAFİFLEYECEK.

-ATO'NUN TALEPLERİYLE ESENBOĞA'DAN 8 YENİ DESTİNASYONA DİREKT UÇUŞLAR BAŞLIYOR.

-THY BAŞKANI AYCI: "ANKARA, ANADOLUJET İLE DÜNYAYA KANATLARINI AÇTI."       

-ATO BAŞKANI BARAN: "SALGININ İZLERİNİ TİCARETLE SİLMEK İÇİN YURTDIŞI UÇUŞLAR ÖNEMLİ"

26 Nisan 2021- Gürsel Baran başkanlığında Ankara Ticaret Odası (ATO) Yönetimi'nin, pandeminin ekonomik etkilerini ticaretle hafifletmek için Esenboğa Havalimanı'ndan yurt dışına yeni direkt uçuş talebi yine karşılık buldu. Türk Hava Yolları'nın (THY) markası Anadolu Jet, 2021 yılı yaz döneminde yeni eklenen Amsterdam, Tahran, Kiev, Köln, Münih, Basel, Cenevre ve Lyon seferleriyle birlikte Ankara'dan yurtdışına 22 dış hat ve haftalık 56 frekans sefer gerçekleştirecek.

ATO Yönetim Kurulu Başkanı Gürsel Baran ve THY Yönetim Kurulu ve İcra Komitesi Başkanı İlker Aycı, ATO Hizmet Binası'nda ortak basın toplantısı düzenleyerek, Esenboğa'dan başlatılan yeni direkt uçuşlarla ilgili bilgi verdi. Anadolu Jet Başkanı Said Şamil Karakaş'ın da bulunduğu toplantıda konuşan Aycı, tüm dünya havayollarının pandemi nedeniyle sefer planlamalarında kısıtlamalara gitmelerine karşın AnadoluJet ile Ankara merkezli yaz uçuşlarını 2019 yılına göre yüzde 30 oranında artıracaklarını söyledi. Aycı, "Tüm dünya havayolu şirketleri seferlerini ertelerken, seferlerini kısıtlarken AnadoluJet ile birlikte Ankara kanatlarını açtı ve uçuyor. Büyük bir gururla bir kere daha hatırlatıyorum ki pandemi öncesi 2019'a göre yüzde 30'luk bir artış planladık bu yaz." dedi. Ankara'nın uçuşlarda yüzde 30 büyümesinin dünyaya verilen bir mesaj olduğunu ifade eden Aycı, bu artışın Türkiye'nin, Başkentin ve Başkentli müteşebbisin gücünü gösterdiğini söyledi.

Türk Hava Yolları'nın pandemiye rağmen süreci en az hasarla atlatan havayolu şirketleri arasında olduğunu kaydeden Aycı, 22 Nisan'da yeni bir başarıya imza atarak günlük 700'den fazla uçuşla en yakın takipçisi Alman Lufthansa ile arasındaki farkı iki katından fazla kapattığını söyledi.

-ANADOLU DÜNYA İLE ANKARA'DAN BİRLEŞECEK-

Anadolu Jet'in Anadolu ve gurbette yaşayan vatandaşları, iş insanlarını ve turistleri, merkez olarak konumlandırdığı Ankara'dan dünya ile birleştireceğini kaydeden Aycı, "Vatandaşlarımız, iş insanları ve turistler Ankara'ya; Almanya (8 farklı şehir), Avusturya, Danimarka, İsveç, Fransa (2 farklı şehir), İngiltere, Azerbaycan, Irak, Hollanda, İran, Ukrayna, İsviçre (2 farklı şehir) ülkelerinden AnadoluJet ayrıcalıkları ile direkt ulaşabilecekler. Bu şehirler arasında 8 yeni yurtdışı noktasını (Amsterdam, Tahran, Kiev, Köln, Münih, Basel, Cenevre, Lyon) Ankara ile bu yıl ilk kez buluşturmuş olacağız" diye konuştu.

-İKİ GÜN YOLDA GEÇİYORDU-

ATO Yönetim Kurulu Başkanı Gürsel Baran da konuşmasında, göreve başladıklarından bu yana üzerinde ısrarla çalıştıkları konuların başında Ankara'dan yurt dışına direkt uçuşların geldiğini hatırlatarak, "Ankara ile ilgili hangi konuyu ele alıp çalışmaya başlasak konu gelip hep yurtdışına direkt uçuşlara dayanıyor" dedi. Baran, aktarmalı uçuşlar nedeniyle Başkent'ten yolculuk yapmak isteyenlerin bir gün gidiş, bir gün geliş olmak üzere iki gününün yolda geçtiğini anlattı. 2017 yılında Ankara'dan 10 dış hat uçuşun haftalık 28 frekansla gerçekleştirildiğini kaydeden Baran, ATO olarak gerçekleştirdikleri ısrarlı çalışmalar sonucunda pandemi öncesinde, 2019 yılı yaz döneminde Berlin, Frankfurt, Viyana, Paris, Londra, Roma, Tiflis ve Bakü'ye uçuş başlatılarak 18 dış hat ve 46 frekans uçuşa yükseldiğini bildirdi.

-"SALGININ İZLERİNİ ÜRETEREK SİLEBİLİRİZ"-

Ankara'nın trilyonlarca dolar milli hasılaya sahip 34 ülkeye yarım günlük uçuşlarla ulaşılabilecek bir mesafede bulunduğunu ifade eden Baran, pandemi sürecinde yurtdışına direkt ulaşımın önemini kaybetmediğine dikkat çekti. Baran, "Pandemi sürecinde tedarik zincirlerinde yaşanan sıkıntılar ülkeleri alternatif pazarlar aramaya yönlendirdi. Dünyanın değişen ticari dengelerinde, ülkemiz ve Başkentimiz alternatif tedarik merkezi olarak dikkat çekiyor. Dış ticaret hacmi 20 milyar dolara yaklaşan Ankara, iller arasında ithalatta ikinci, ihracatta beşinci sırada yer alıyor. Pandemi devam ediyor ancak hayat da devam ediyor. Bekleyerek bir yere varamayacağımız ortada. Salgının ekonomiye etkilerini ancak çalışarak, üreterek silebiliriz. Bu nedenle, yeni direkt hatlar konusunda taleplerimizi içeren bir dosyayı THY Yönetim Kurulu ve İcra Komitesi Başkanımıza sunduk." dedi.

Hızlı trenin merkezi olan Ankara'nın karayollarının da kesişme noktasında bulunduğunu kaydeden Baran, "Ankara'nın Anadolu'nun dünyaya açılan kapısı olması açısından direkt uçuşlar büyük önem taşıyor" dedi.

-TÜRKİ CUMHURİYETLERİNE DİREKT UÇUŞ TALEBİ-

Ankara'nın ihracatını, müteahhitlik hizmet gelirlerini artırmak ve sağlık ve kongre turizminde gelişmesini sağlamak için direkt uçuşların önemli olduğunu bildiren Baran, Azerbaycan'ın ardından Kazakistan'da Almatı'ya, Türkmenistan'da Aşkabat'a, Kırgızistan'da Bişkek'e, Özbekistan'da Taşkent'e ve bazı Ortadoğu ülkelerine direkt uçuş konulmasını istedi. Baran, "Küresel bağlarımızı genişleterek ekonomimizi büyütmek durumundayız" diye konuştu. Baran, Türk Hava Yolları'nın güçlü markası AnadoluJet'in Ankara merkezli faaliyet göstermesinin önemine de dikkat çekerek "AnadoluJet'in pazar talebine, yani milletimizin seyahat alışkanlıklarına göre hareket edebilmesi, diğer ulaşım araçlarıyla uyumlu olmasına dolayısıyla diğer şehir ve ülkelerle bağlantı kalitesinin yükselmesine neden olacaktır. Ayrıca rekabetçi fiyatları nedeniyle de tercih edilecektir. Başkent'ten yurtdışına direkt uçuş sayımızın artmasının ticaretimize, turizmimize özetle tüm ekonomimize en iyi şekilde yansıyacağına inanıyoruz" dedi.

-BARAN'IN TÜRKİ CUMHURİYETLERE UÇUŞ TALEBİNE OLUMLU YAKLAŞIM-

Baran'ın Türki Cumhuriyetlere direkt uçuş talebine olumlu karşılık veren Aycı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başta olmak üzere ilgili kurum ve kuruluşların da desteği ile en kısa sürede bu taleplere olumlu karşılık vermek istediklerini söyledi.  Başkent'ten yurt dışına uçuş sayısını iki katına çıkarmak istediklerini kaydeden Aycı, bunun için Ankara Ticaret Odası (ATO) ile çalışmalarını sürdüreceklerini bildirdi.

-KARGO TAŞIMACILIĞINDA THY-

2021 yılının ilk 3 ayında tüm kargo şirketlerinin küçülmesine rağmen THY Kargo'nun yüzde 17 büyüdüğünü belirten Aycı, "Tüm dünya küçülürken biz büyüdük ve pazar payımızı yüzde 5'lerden, 4,7'lerden, yüzde 5,2'ye ilk 3 ayda çıkartarak, dünyadaki sıralamadaki yerimizi de 6. sıradan, 5. sıraya yükselttik" dedi.

Dünyadaki havayolu kargo şirketlerinin yüzde 63.4 dolulukla uçarken THY Kargonun yüzde 82,2 dolulukla uçtuğunu ifade eden Aycı, THY Kargo'nun tıbbi malzeme taşıma payını da yüzde 8'lere çıkardığını söyledi. Aycı, THY Kargo'nun tıbbi malzeme, ilaç ve aşı taşımalarında da dünyanın en öncü şirketleri arasına girdiğini ve bu alanda da pazar payını yüzde 20'nin üzerinde artırdığını söyledi. 

Dünya'da aşı dağıtımındaki adaletsizliğe dikkat çekerek Türkiye'nin aşı üretim çalışmalarından bahseden Aycı, yerli üretim aşıları dünyanın dört bir tarafına taşımayı heyecanla beklediklerini kaydetti.

Toplantıya ATO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Halil İbrahim Yılmaz, ATO Yönetim Kurulu Sayman Üyesi M. Ülkü Karakuş, ATO Yönetim Kurulu Üyeleri Nihat Uysallı, Süleyman Ekinci, Halil İlik, Nuh Acar ve Ali Yıldız ile ATO'nun Meclis ve Komite Üyeleri katıldı.