100 Konut   
 Bağış 
Görüşlerinizi
Paylaşın
KÜBA BÜYÜKELÇİSİ'NDEN ATO ÜYELERİNE YATIRIM VE İŞBİRLİĞİ DAVETİ

KÜBA BÜYÜKELÇİSİ NUNEZ ATO BAŞKANI BARAN'I ZİYARET ETTİ.

ATO BAŞKANI BARAN: "TÜRKİYE-KÜBA TİCARETİNİ 100 MİLYON DOLAR DÜZEYİNE YÜKSELTELİM"

8 Ekim 2021- Ankara Ticaret Odası (ATO) Yönetim Kurulu Başkanı Gürsel Baran, Türkiye ile Küba'nın ticaret hacminin ülkeler arasındaki ilişkilerin yansıtmaktan uzak olduğunu belirterek, "Tarım, sanayi ve turizm alanlarında işbirliğine giderek ülkelerimiz arasındaki ticaret miktarını 100 milyon dolar seviyesinin üzerine çıkartabiliriz" dedi.

Küba Büyükelçisi Luis Alberto Amaros Nunez, aynı zamanda Büyükelçilik Ticaret Ataşesi olan eşi Ileana Nunez Mordoche ile birlikte ATO Başkanı Gürsel Baran'ı makamında ziyaret etti. Ziyarette konuşan Küba Büyükelçisi Nunez, Türkiye ile ticari ilişkileri geliştirmek için Ankara Ticaret Odası ile iş insanlarını sanal ortamda bir araya getirecek bir toplantı önerdi. Büyükelçi ayrıca, 2'inci Küba İş Forumu'nun 29 Kasım ile 3 Aralık tarihleri arasında gerçekleştirileceğini belirterek, ATO üyelerini foruma davet etti.

Türkiye'ye Büyükelçi olarak geldiği 2017 yılında Cumhurbaşkanı'na güven mektubu sunduğunu ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın kendisine 100 milyon dolarlık bir ticaret hedefi dile getirdiğini anlatan Büyükelçi Nunez, "Türkiye ile ticaretimiz 2017 yılında 30 milyon dolar düzeyindeyken 2019 yılında 80 milyon dolar düzeyine yükseldi. Bu durum, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın dile getirdiği hedefe ulaşılabileceğinin göstergesidir" dedi.

Türkiye'de mekanik, tarım-gıda ürünleri, gübre, ilaç üretimi, elektrik enerjisi üretiminde kullanılan ürünler ve paketleme konularında işbirliği yapmak isteyen Kübalı şirket olduğuna dikkat çeken Büyükelçi Nunez, "En büyük sorunumuz maalesef para transferi konusu. Eskiden transfer yana bankalar artık yapmaya başladı. Bu nedenle para transferini üçüncü ülkeler üzerinden gerçekleştiriyoruz ve bunu da hiçbir iş adamı istemiyor. Sorunun çözümü için ilgili bakanlıklarla ve Eximbank ile görüşmeler yapılıyor" dedi.

-KANSER TANI VE TEDAVİSİNDE İŞBİRLİĞİ ÖNERİSİ-

Küba'nın en çok ihraç ettiği ürünlerle ilgili belge ve broşürler sunan Büyükelçi Nunez, bu ürünleri Türkiye pazarına da sokmak istediklerini söyledi. Küba'da kanser tanı ve tedavisi ile şeker hastalığının tedavisine ilişkin yöntemler geliştirildiğini kaydeden Büyükelçi biyo-eczacılıkla ilgilenen firmalarla birlikte çalışma isteklerini dile getirdi. Küba'da Mariel Özel Kalkınma Bölgesi'nde ihracatı geliştirmeye yönelik projeler yürütüldüğünün bilgisini de veren Büyükelçi, gıda ve yenilenebilir enerji yatırımları da gerçekleştirilen bölgeye Türk yatırımcıları davet etti.

-ANKARA'YA DİREKT UÇUŞ TALEBİ-

Ticari ilişkileri geliştirmeye yönelik çalışmalarda doğrudan ulaşımın önemine dikkat çeken Büyükelçi Nunez, Küba'dan Ankara'ya direkt uçuş konulması talebini dile getirdi.

-TURİZM, SANAYİ VE TARIM ALANLARINDA İŞBİRLİĞİ-

ATO Başkanı Baran da konuşmasında Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın 2015 yılında Havana'ya ziyaretinin ardından iki ülke arasındaki ilişkilerin ivme kazandığını hatırlatarak turizm, sanayi ve tarım alanlarında Küba ile işbirliği yapılabileceğini söyledi. Baran, "Turizm, sanayi ve tarım alanlarında işbirliklerine başlayarak Küba ile ticaretimizi 100 milyon dolar düzeyine yükseltelim" dedi.

Küba'nın Nikel üretiminde dünyanın önemli üreticilerinden biri olduğunu kaydeden Baran, sanayi tesisindeki yetersizliklerin, bürokratik engellerin ve para transferindeki sıkıntıların yatırımlar üzerinde caydırıcı etkisi bulunduğunu ifade etti.  

ATO olarak Kübalı iş insanlarıyla ATO üyelerini sanal ortamda bir araya getirecek toplantı önerisini kabul eden Baran, 2. Küba İş Forumu'nun da ATO üyelerine duyurulacağının bilgisini verdi.

Küba Büyükelçisi'nin Baran'ı ziyaretinde, ATO Başkan Yardımcısı Temel Aktay, Yönetim Kurulu Üyeleri Ülkü Karakuş ve Fatih Çetinkaya da hazır bulundu.