100 Konut   
 Bağış 
Görüşlerinizi
Paylaşın
ATO, ANUGA 2021 GIDA VE İÇECEK FUARI'NDA

ATO BAŞKANI GÜRSEL BARAN: "ORTADOĞU'NUN, AVRUPA'NIN, KUZEY AFRİKA'NIN TEDARİK MERKEZİ OLABİLİRİZ"

10 EKİM 2021 - Ankara Ticaret Odası (ATO) Yönetim Kurulu Başkanı Gürsel Baran, "Lojistiğin pahalı olduğu bir dönem geçiriyoruz. Türkiye konumu itibarıyla çok avantajlı. Biz, Ortadoğu'nun, Avrupa'nın, Kuzey Afrika'nın tedarik merkezi olabiliriz" dedi.

ATO Başkanı Gürsel Baran, başkanlığındaki Ankara Ticaret Odası heyeti, Almanya'nın Köln kentinde 8 Ekim'de kapılarını açan dünyanın en büyük gıda ve içecek fuarı ANUGA 2021'i ziyaret etti. Salgın sonrası yükselen Türk gıda sektörünün gövde gösterisine sahne olan ANUGA'ya Türkiye'den İstanbul Ticaret Odası'nın (İTO) milli organizasyonu ile 202 firma katılırken, 88 firma da fuarda bireysel stantlarıyla yer aldı. ATO Başkanı Gürsel Baran, fuarda Anadolu Ajansı muhabirine yaptığı açıklamada, ANUGA'ya 6 firma ile katıldıklarını belirterek, ATO olarak salgın süresi boyunca ilk kez fiziksel olarak gerçekleştirilen bir fuara katıldıklarını söyledi.

ANUGA gibi devasa bir fuarda Türkiye'nin bir holü boydan boyda kapatmış olmasından duyduğu memnuniyeti ve gururu ifade eden Baran, katılımcı firmaların stantlarını ziyaret ettiğini ve firma yetkililerinden bilgi aldığını kaydetti.

Firmaların yaptıkları ihracattan memnun olduğunu aktaran Baran, "Türkiye için ihracat çok çok önemli. Cari açığı olan bir ülkeyiz. Katma değerli üretime çok ihtiyacımız var. Bunu gıda ürünleri ağırlıklı olarak tamamlayacağız. Bazı katılımcı firmalarımızdan serzeniş duydum; 'Fındığı biz ihraç ediyoruz ama işlenmiş fındığı daha pahalıya geri alıyoruz' diye. Biraz daha katma değerli üretime ağırlık verebilirsek, üretimimizin kalitesini biraz daha yukarılara taşıyabilirsek herhalde çok farklı şeyler olacak" diye konuştu.

Baran, salgın sürecinin Türkiye'nin tedarik zincirindeki önemini ortaya koyduğunu belirterek, şunları kaydetti:

"Lojistiğin bu kadar pahalı olduğu bir dönem geçiriyoruz. Türkiye konumu itibarıyla çok avantajlı. Biz, Ortadoğu'nun, Avrupa'nın, Kuzey Afrika'nın hepsinin tedarik merkezi olabiliriz. İnşallah bu yönde hükümetimizin de güzel çalışmaları var. Ben inanıyorum ki Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın da söylediği gibi, Türkiye dünyanın ilk 10 ekonomisi arasında olacak. Ben ANUGA fuarında bunun ışığını gördüm. Özelikle gıda da çok daha iyi yerlere ulaşacağımızı görüyorum, biliyorum. Burada bize ait bir holün olması, inanılmaz sayıda katılımcı firmamız olması beni çok mutlu etti."