100 Konut   
 Bağış 
Görüşlerinizi
Paylaşın
ANKARA- BRÜKSEL İŞ FORUMU ATO'DA YAPILDI


ATO İLE TÜRK-BELÇİKA LÜKSEMBURG TİCARET DERNEĞİ ARASINDA İŞ BİRLİĞİ PROTOKOLÜ İMZALANDI.

 

ATO BAŞKANI BARAN: "BRÜKSEL İLE İLİŞKİLERİMİZİ GELİŞTİRMEK VE BUNU RAKAMLARA YANSITMAK İÇİN ÜZERİMİZE DÜŞEN HER TÜRLÜ VAZİFEYİ YERİNE GETİRME KARARLILIĞINDAYIZ."

 

27 EKİM 2021- Ankara-Brüksel İş Forumu kapsamında Ankara Ticaret Odası (ATO) ile Türk-Belçika Lüksemburg Ticaret Derneği arasında, karşılıklı ekonomik ilişkileri geliştirmek ve ticaret hacmini artırmak amacıyla "İşbirliği Protokolü" imzalandı. İşbirliği Protokolü'ne Ankara Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Gürsel Baran ve Türk-Belçika Lüksemburg Ticaret Derneği Başkan Yardımcısı Şerhan Şimşek imza koydu.

 

Ankara ve Brüksel arasındaki ticari ilişkileri geliştirmek amacıyla, Ankara Ticaret Odası'nın organizasyonuyla gerçekleşen "Ankara-Brüksel İş Forumu"nun açılışı Belçika Büyükelçisi Paul Huynen, Brüksel Başkent Bölgesel Hükümeti Başbakanı Rudi Vervoort, Brüksel Hükümeti Dış İlişkilerden Sorumlu Devlet Bakanı Pascal Smet, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, ATO Başkan Yardımcıları Temel Aktay ve Halil İbrahim Yılmaz ile ATO Komite ve Meclis üyeleri ile Brüksel'den gelen iş insanlarının katılımıyla ATO Congresium'da yapıldı. Programın açılışında konuşan ATO Yönetim Kurulu Başkanı Gürsel Baran, Belçika ve Türkiye ekonomilerinin sahip olduğu potansiyeli karşılıklı işbirliği anlayışı içerisinde geliştirmeyi hedeflediklerini belirterek, İki ülke arasındaki dış ticaret hacmi 2020 yılı sonu itibariyle 7.3 milyar dolar düzeyinde. Ancak bu rakamların yeterli olmadığı görüşündeyiz. İmzalayacağımız protokol ile ticari ilişkilerimizin daha da gelişeceğine inanıyoruz" dedi.  

-ULUSLARARASI REKABET GÜCÜ YÜKSEK ŞEHİR ANKARA-

Ankara ekonomisi hakkında bilgi veren Baran, güçlü altyapısı ve göstermiş olduğu gelişmeler neticesinde Ankara'nın, sanayi ve ticaret gibi birçok alanda çok büyük mesafeler kat ettiğini söyledi. Baran, Ankara'nın 12 adet organize sanayi bölgesi, 21 üniversitesi, 8 teknoloji geliştirme merkezi, 119 Ar-Ge, 43 tasarım merkezi, savunma ve havacılık sanayi, medikal sanayi, yenilenebilir enerji, iş ve inşaat makineleri kümelenmeleriyle uluslararası rekabet gücü yüksek bir şehir olduğunu anlattı. Sağlık teknolojileri alanında çalışan şirketlerin yüzde 40'a yakınının Ankara'da bulunduğu ve bu alanda yurtdışına da ihracat gerçekleştirildiğini söyleyen Baran, "2020 verilerine göre dış ticaret hacmi 20 milyar dolar civarında olan Ankara'nın son yıllarda sağlık turizmi de eklendi. Başkentimiz, yabancı hastaları ağırlayan iller arasında Türkiye'de üçüncü sırada" dedi.

-TÜRKİYE 30 TRİLYON DOLARLIK PAZARIN ORTASINDA-

Türkiye'nin doğu ile batıyı, kuzey ile güneyi birleştiren doğal bir köprü konumunda bulunduğunu anlatan Baran, Ankara'dan dört saatlik uçuşlarla 30 trilyon dolarlık bir pazara erişim imkanı olduğunu söyledi. Baran, Belçikalı iş insanlarını Ankara'ya yatırıma davet etti.

-TİCARİ FAALİYETLER ARTACAK-

Ankara Büyükşehir Belediyesi Başkanı Mansur Yavaş da konuşmasında, imzalanan iş birliği protokolü ile iki ülke arasındaki ticari faaliyetlerin artmasının öneminden bahsetti. Yavaş, "İki ülkede bulunan iş insanları yüz yüze görüşmelerle bir araya gelecek. Bu çalışmalarla güzel neticeler ortaya çıkacaktır" dedi. Ankara Büyükşehir Belediyesi'nin çalışmalarından bahseden Yavaş, Belçikalı iş insanlarıyla "akıllı sayaç" üretimi konusunda işbirliği yapmayı ümit ettiklerini kaydetti.

-ŞEHİRLER KALKINMANIN MOTOR GÜCÜDÜR-

Brüksel Başkent Bölgesel Hükümeti Başbakanı Rudy Vervoort ise "Şehrinize duyduğunuz sevgiden çok etkilendim" diyerek başladığı konuşmasında, Brüksel'in Belçika Gayri Safi Milli Hasılası'nın yüzde 20'sini oluşturduğunu belirterek, "Şehirlerimiz kalkınmanın motor ve itici gücüdür" dedi.

-TÜRK GİRİŞİMCİLERİ BRÜKSEL'E BEKLİYORUZ-

Brüksel Başkent Bölgesi Avrupa ve Uluslararası İlişkiler Bakanı Pascal Smeth de, Brüksel hakkında bilgi verdiği konuşmasında, Türk iş insanlarını  yatırım yapmaya davet etti. Smeth, "Brüksel Avrupa'nın giriş köprüsüdür. Brüksel'e yatırım yapınca Avrupa'ya yatırım yapmış oluyorsunuz" dedi. Şehir sevgisini aşka benzeten Smeth, "Bizler Brükselli olarak Ankara'yla da aşk yaşayacağız" diye konuştu.  "Misafirperverliğiniz için çok teşekkür ederiz" diyen Bakan Smeth, Türk girişimcilerle atılacak adımları sabırsızlıkla beklediklerini ifade etti.

Konuşmaların ardından ATO Başkanı Baran ve Türk-Belçika Lüksemburg Ticaret Derneği Başkan Yardımcısı Şerhan Şimşek, Ankara ile Brüksel arasında ticari ilişkileri geliştirmeyi içiren "İşbirliği Protokolü"nü imzaladı.