Görüşlerinizi
Paylaşın
ATO BAŞKAN YARDIMCISI YILMAZ, ARTANKARA'DA KONUŞTU

ATO BAŞKAN YARDIMCISI YILMAZ, ARTANKARA FUARI KAPSAMINDA GERÇEKLEŞTİRİLEN "SANATTA İKLİM KRİZİ VE KURAKLIK" KONULU PANELE KONUŞMACI OLARAK KATILDI.

 

YILMAZ, SANAT FUARI'NDA İKLİM DEĞİŞİKLİĞİNİ ANLATTI.

 

YILMAZ: "EKOLOJİK AYAK İZİ BÜYÜDÜKÇE BİYO-KAPASİTE KÜÇÜLDÜ"

 

12 MART 2022- Ankara Ticaret Odası (ATO) Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı ve Ankara Kent Konseyi (AKK) Yürütme Kurulu Başkanı Halil İbrahim Yılmaz, ARTANKARA 8. Çağdaş Sanat Fuarı kapsamında Tohumluk Vakfı Başkanı Pınar Ayhan'ın moderatörlüğünde gerçekleşen "Sanatta İklim Krizi ve Kuraklık" konulu panelde konuşarak, 30-31 Mart tarihlerinde ATO Congresium'da gerçekleşecek "EKO İKLİM Ekonomi ve İklim Değişikliği Zirvesi/Fuarı" hakkında bilgi verdi.

 

Konuşmasına sanatın tarihle, tarihin de doğayla iç içe olduğunu belirterek başlayan Yılmaz, "Sanat, tarihe ışık tutarken, tarih, çevre ve doğa bilimini aydınlatıyor" dedi. Sanat ve iklim kavramlarını yan yana görmekten mutluluk duyduğunu dile getiren Yılmaz, kültür ve sanatın yaşamın her alanına etkilerinin toplum tarafından fark edildiğini belirtti. Yılmaz, "Sanat, insan türünün varlığını borçlu olduğu doğal çevre ile yakından ilgili bir disiplin. Bu yüzden başına sanat koymadığımız her duygu eksik kalıyor. Sanat türlerinin tamamının ilham kaynağı doğa ve çevre. Doğa ve çevre kalmadığı zaman ilham kalmıyor ve sanat bitiyor. Biz de bu konudaki farkındalığı arttırmak için çalışıyoruz" dedi.

 

Dünyanın hızlı nüfus artışı, fosil yakıt tüketimi ve hızlı üretim nedeniyle kaynaklarını tükettiğini kaydeden Yılmaz, karbon tutum kapasitesinin 1970'lerden itibaren kayda değer bir şekilde düzenli olarak aşıldığını söyledi. Yılmaz, "Ekolojik ayak izi büyüdükçe biyo-kapasite küçüldü, biyo-kapasite küçüldükçe erozyon, çölleşme, kuraklık, iklim değişikliği, su kıtlığı, açlık krizi, atık artışı gibi küresel çevre sorunları ortaya çıktı" dedi.

 

"Dünya Kaynakları Enstitüsü" araştırmasına göre, Türkiye'nin 2040 yılında su sıkıntısı çekecek ülkeler arasında yer alacağını ifade eden Yılmaz, "Su sıkıntısına bağlı olarak karşılaşacağımız tehlikelerin en başında açlık krizi geliyor" diye konuştu.

 

-YILMAZ'DAN EKO İKLİME DAVET-

 

ATO Başkan Yardımcısı Yılmaz, iklim değişikliğinin etkilerinin her alanda detaylı olarak irdelenmesi için "EKO İKLİM Ekonomi ve İklim Değişikliği Zirvesi"ni düzenlendiklerini belirterek "Herkesi Zirve'mize katılarak geleceğe bir ışık yakmaya davet ediyoruz" dedi.