Görüşlerinizi
Paylaşın
BAŞKENT FİRMALARI, "SAVUNMA SANAYİNİN DEVLERİ LİSTESİ'NDE

ATO BAŞKANI BARAN, SAVUNMA SANAYİİNDE DÜNYANIN EN BÜYÜK ŞİRKETLERİNİN SIRALANDIĞI "DEFENSE 100" LİSTESİNE ANKARA'DAN GİREN ASELSAN, TUSAŞ VE ROKETSAN FİRMALARINI KUTLADI.

BARAN: "YERLİ VE MİLLİ HAMLELERLE SAVUNMA SANAYİMİZİN BAŞARISI GÖĞSÜMÜZÜ KABARTMAYA DEVAM EDİYOR"

BARAN: "BAŞKENTİMİZİN DÜNYANIN SAVUNMA SANAYİ ÜSSÜ OLMASI İÇİN ELİMİZDEN GELEN GAYRETİ GÖSTERMEYE DEVAM EDECEĞİZ"

11 AĞUSTOS 2022- Ankara Ticaret Odası (ATO) Yönetim Kurulu Başkanı Gürsel Baran, savunma sanayiinde dünyanın en büyük şirketlerinin sıralandığı ve dünyanın en prestijli savunma sanayii listesi olarak kabul edilen "Defense News Top 100" 2022 yılı listesine Başkent'ten giren ASELSAN, TUSAŞ ve ROKETSAN firmalarını kutlayarak, "Yerli ve milli hamlelerle savunma sanayiimizin başarısı göğsümüzü kabartmaya devam ediyor. Başkentimizin savunma sanayiinin devleri listesinde yer almasından gurur duyduk" dedi.

ATO Başkanı Gürsel Baran yazılı bir açıklama yaparak, savunma sanayiindeki şirketlerin bir önceki yıllık savunma satışlarına göre sıralandığı ve "Defense News" dergisi tarafından oluşturulan "Defense News Top 100" 2022 yılı listesine Başkent'ten giren ASELSAN, TUSAŞ ve ROKETSAN firmalarını kutladı.

Türkiye'de uzun yıllar dışa bağımlı bir yapıda olan savunma sanayinin önemli bir dönüşüm yaşayarak, artan cirosu, yükselen ihracat performansı ve Ar-Ge odaklı yatırımlarla büyük gelişme gösterdiğini kaydeden Baran, "Dünyanın birçok ülkesine ihracat ağını genişleten Türk şirketlerimiz dünyanın en iyi 100 şirketi listesine adını yazdırdı" diye konuştu.

Türkiye'nin önde gelen savunma sanayi şirketlerinin çoğunun merkezinin Ankara'da bulunduğunu ifade eden Baran, "Savunma sanayiinde kendi kendimize yeterlilik oranımız yüzde 20'lerden yüzde 80'ler düzeyine yükseldi. Sektör 2021 yılında ihracattaki başarılarını katladı. İHA ve SİHA'lar, kara araçları, deniz platformları başta olmak üzere ihraç edilen ürün çeşidi 230'a, savunma sanayi ürünlerinin ihraç edildiği ülke sayısı 170'e çıktı. Başkentimizin dünyanın savunma sanayi üssü olması için elimizden gelen gayreti göstermeye devam edeceğiz" dedi.