Görüşlerinizi
Paylaşın
67. KOMİTE -
SİGORTACILIK HİZMETLERİ MESLEK KOMİTESİ
ATO'DAN TAMAMLAYICI SAĞLIK SİGORTASI TOPLANTISI

-ATO SİGORTACILIK HİZMETLERİ MESLEK KOMİTESİ, "TAMAMLAYICI SAĞLIK SİGORTALARININ GELİŞİMİNİN ÖNÜNDEKİ ENGELLER" KONUSUNDA ACENTE VE TEKNİK PERSONELLERİ BİLGELENDİRDİ.

 

16 MART 2017-Ankara Ticaret Odası (ATO) Sigortacılık Hizmetleri Meslek Komitesi, acente ve teknik personellere yönelik "Tamamlayıcı Sağlık Sigortalarının Gelişiminin Önündeki Engeller" konulu toplantı düzenledi.

 

Başbakanlık Hazine Müsteşarlığı Hayat ve Sağlık Sigortası Daire Başkanı Ebru Gençosmanoğlu, Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Uzmanı Nuray Öztürk, Koru Hastanesi'nden Dr. Ali Özön ve Türkiye Sigorta Birliği Sağlık İnceleme Araştırma Komitesi Başkanı Dr. Bülent Nadir Eren, konuyla ilgili olarak sigorta acentelerine bilgiler verdiler.

 

ATO Yönetim Kurulu Üyesi ve Sigortacılık Hizmetleri Meslek Komitesi Başkanı Ziya Kemal Gazioğlu, toplantının açılışında yaptığı konuşmada, "Tamamlayıcı Sağlık Sigortası acentelerin çıkışı olacak" diye konuştu. Tamamlayıcı Sağlık Sigortası'nın ivme kazanması için önerilerde bulunan Gazioğlu, "Bizim önerimiz şudur. Kişilerin, ailesini de sigortalamak kaydıyla 30 gün öncesine kadar bütün rahatsızlıklarının teminat altına alınmasını öneriyoruz" dedi. Gazioğlu, çalışanlarına Tamamlayıcı Sağlık Sigortası yaptıran işverenlerin SGK'ya ödediği primin düşürülmesinin de sisteme ivme kazandıracağını ifade etti. Gazioğlu, sigorta acentelerinin KOBİ kapsamına alınmasıyla ilgili kararın Bakanlar Kurulu'ndan çıktığı ve imza için Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a gönderildiği müjdesini de verdi.

 

-TÜRKİYE YAŞLANIYOR-

 

Başbakanlık Hazine Müsteşarlığı Hayat ve Sağlık Sigortası Daire Başkanı Ebru Gençosmanoğlu, özel sağlık sigortaları konusunda sunum yaptı. Türkiye'de doğurganlık oranının düştüğüne ve yaşam süresinin uzadığına dikkati çeken Gençosmanoğlu, "Türkiye'nin nüfusu hep genç nüfus olarak bilinir ama artık genç değiliz. 50 yıl içinde çok yaşlı nüfus kategorisine geçeceğiz" dedi.

 

Toplantıda SGK Uzmanı Nuray Öztürk de Tamamlayıcı Sağlık Sigortası'nın önündeki engelleri kaldırmak için yapılan yasal düzenlemelerden ve SGK'nın konuyla ilgili politikalarından söz etti.  

 

Koru Hastanesi'nden Dr. Ali Özön ise bireysel ödemeli hasta sayısının düştüğünü ve Tamamlayıcı Sağlık Sigortası yaptıran kişi sayısında ciddi artışlar olduğunu anlattı. Tamamlayıcı Sağlık Sigortası poliçelerinin kapsamı ve süresi konusunda sağlık kuruluşlarında yaşanan sıkıntıları anlatan Özön, sigortalıları doğru bilgilendirmek gerektiğini söyledi.

 

-TOPLUMDA SİGORTA BİLİNCİ GELİŞMEDİ-

 

Türkiye Sigorta Birliği Sağlık İnceleme Araştırma Komitesi Başkanı Dr. Bülent Nadir Eren de konuşmasında özel sağlık sigortasında 23 yılda 1 milyon 700 bin sigortalı sayısına ulaşıldığını, Tamamlayıcı Sağlık Sigortası'nda ise 3 yılda 500 bin rakamına ulaşıldığını bildirdi. 5 milyon kişinin Tamamlayıcı Sağlık Sigortası yaptırmasının hedeflendiğini belirten Eren, "Toplumda sigorta bilinci gelişmedi. Sigorta sağlıklı iken alınır. Biz ise hastalığımızda sağlık sigortası satın alıyoruz. Gittikçe yaşlanan bir toplumuz. 50 yıl sonra Almanya ile aynı duruma geleceğiz" dedi.