Görüşlerinizi
Paylaşın
ATO YÖNETİMİ GIDA, TARIM VE HAYVANCILIK BAKANI'NI ZİYARET ETTİ

ATO BAŞKANI BARAN: "ET VE SÜTE UYGULANAN KDV YÜZDE 1'E İNDİRİLSİN" BARAN, "CANLI HAYVAN İTHALATINDA ET VE SÜT KURUMU'NA YÜZDE SIFIR, ÖZEL SEKTÖRÜ YÜZDE 10 VERGİ UYGULANMASI ADİL DEĞİL" GIDA, TARIM VE HAYVANCILIK BAKANI FAKIBABA: "HAYVANCILIK SEKTÖRÜNDE BİR ATEŞ VAR. BU ATEŞ DÜŞECEK"

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, Hayvancılık Sektörünün son dönemde sıkıntılı bir sektör olduğunu, besici, sanayici, ithalatçı ve tüketicinin de mutlu olmadığını belirterek, "Taraflar mutsuz olunca biz de rahat değiliz. Şu anda sektörde bir ateş var, bu ateş düşecek. Biz de kamu olarak regülasyon görevimize çekileceğiz" dedi.

 

Ankara Ticaret Odası (ATO) Yönetim Kurulu Başkanı Gürsel Baran, Yönetim Kurulu, Meclis ve Komite Üyeleriyle birlikte Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba'yı ziyaret ederek "hayırlı olsun" dileklerini iletti.

 

Ankara Ticaret Odası hakkında bilgi veren ATO Başkanı Baran, oda yönetimi olarak seçilmelerinden bu yana yürüttükleri çalışmalar hakkında bilgi verdi. ATO'nun Nisan ayında düzenlediği Coğrafi İşaretli Ürünler Zirvesi'ni 16 bin kişinin izlediğini hatırlatanBaran, konuyla ilgili bir farkındalık oluşturduklarını söyledi. Baran, Coğrafi İşaretli Ürünlerin pazarlanması konusunda Ankara'yı merkez haline getirmek istediklerini anlattı.

 

Ankara'ya uluslararası fuar alanı kazandırma konusunda yaptıkları çalışmalardan da söz eden Baran, Esenboğa'dan yurtdışına direkt uçuşların artırılması konusunda Bakan Fakıbaba'dan destek istedi.  Baran, "İstanbul'dan günde 500'e yakın yurtdışı uçuş varken Ankara'dan 8-10 uçuş ancak var. Burası da nihayet 6 milyon nüfuslu bir Başkent. Londra'ya günde 8 sefer varsa bunun bir ikisi Ankara'dan yapılmalı"diye konuştu.

 

-"ESK'YA YÜZDE 0, ÖZEL SEKTÖRE YÜZDE 10 VERGİ"-

 

ATO üyelerinin Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nı ilgilendiren raporlarını aktaran Baran, özellikle hayvancılık sektöründe üreticilerin yaşadıkları sorunları sıraladı. Baran, "Konuyla ilgili sektörlerde çalışan üyelerimizin et ve süte uygulanan KDV oranlarının yüzde 8'den yüzde 1'e indirilmesi talebi var" dedi.

 

Et ve Süt Kurumu'nun özel sektörle aynı alanda faaliyet gösterdiğini hatırlatanBaran, "Canlı hayvan ithalatında Et ve Süt Kurumu'na yüzde sıfır, özel sektöre yüzde 10 vergi uygulanması adil değil" dedi.

 

-ATO'DA "BESİCİLİK" TOPLANTISI-

 

Baran, sektörde çok sayıda üyeleri bulunduğunu hatırlatarak, "Besicilik Sektörü'nün Sorunları ve Çözüm Önerileri" konusunda Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ile ortak bir toplantı düzenlemek istediklerini bildirdi.

 

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba da, sivil toplum örgütlerine önem verdiklerini belirterek, "Beraber çalışmaktan mutluluk duyarız"dedi.

 

-"ATEŞ DÜŞÜNCE REGÜLASYON GÖREVİMİZE ÇEKİLECEĞİZ"

 

ATO Başkanı Baran ve beraberindeki heyetin aktardığı konuları dinleyerek notlar alan Bakan Fakıbaba, hayvancılık sektörünün son dönemde sıkıntılı bir sektör haline geldiğini söyledi.  Fakıbaba, "Bakıyorum besici mutlu değil, sanayici, ithalatçı ve kasap mutlu olmadığını söylüyor. Tüketici (öldüm) diyor.  Fotoğrafa bakıyorum üç tarafın üçü de mutsuz. Haliyle biz de burada rahat değiliz. Bu bir geçiş dönemi.  Normalde bizim yani kamunun görevi regülasyon görevidir, kontrol görevidir. Şu anda sektörde bir ateş var, bu ateş düşecek. Biz de kamu olarak regülasyon görevimize çekileceğiz. Piyasada rahatlama olması lazım. Esas amacımız yerli üreticimizi destekleyip, kendi malımızı üretmek. Doğrusu budur. Nihayetinde hepimiz tüketici için, 80 milyon için çalışıyoruz" dedi.

 

Hayvancılık sektörünün gelişmesinin yollarından birinin de damızlık ve buzağı ölümlerini düşürmek olduğuna dikkat çeken Bakan Fakıbaba, "Yaklaşık 550 bin buzağı ölümü var. Ölüm oranı yüzde 15. Bildiğiniz gibi gelişmiş ülkeler çocuk ölüm sayılarıyla belirlenir. ABD ve Avrupa'da bu oran yüzde 5 seviyesinde. Biz de yüzde 5-6 seviyesine getirebilirsek sorunumuz kalmaz" diye konuştu.

 

Bakan Fakıbaba, canlı hayvan konusunda devletin sıkıntı yaşanmayacak şekilde önlem aldığını bildirdi.

 

         Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba'ya gerçekleştirilen ziyarette ATO Başkanı Gürsel Baran'a Başkan Yardımcısı Mustafa Deryal, Yönetim Kurulu Üyeleri Murat Ülkü Karakuş,  Selahattin Karaoğlan, Ziya Kemal Gazioğlu, Faruk Köylüoğlu, Musa Beşparmak, Hakan Tarhan ile Meclis ve Komite üyeleri eşlik etti.