Görüşlerinizi
Paylaşın
ATO YÖNETİMİ'NDEN ADALET BAKANI'NA ZİYARET

ATO BAŞKANI BARAN ZİYARET SIRASINDA AVUKAT BULUNDURMA ZORUNLULUĞUNUN ŞİRKETLERE EK MALİYET GETİRDİĞİNİ VE İŞÇİ-İŞVEREN DAVALARINDA ARABULUCULUĞUN KISA ZAMANDA YASALAŞMASINI BEKLEDİKLERİNİ SÖYLEDİ.

23 AĞUSTOS 2017- Ankara Ticaret Odası (ATO) Yönetim Kurulu Başkanı Gürsel Baran, Yönetim Kurulu Üyeleriyle birlikte Adalet Bakanı Abdülhamit Gül'ü ziyaret ederek  hayırlı olsun  dileklerini iletti.

 

Ziyaret sırasında ATO'nun çalışmaları hakkında Bakan Gül'e bilgi veren Baran, meslek komitelerinin sorunlarını da iletti.

 

-İŞ DÜNYASI ARABULUCULUĞUN YASALAŞMASINI BEKLİYOR-

 

Adalet Bakanlığı Adli Sicil ve İstatistik Genel Müdürlüğü'nün 2016 yılı verilerine göre, hukuk mahkemelerine gelen 3,5 milyon davanın yüzde 15'ini iş davalarının oluşturduğunu, bir davanın ortalama görülme süresinin ise 434 gün olduğunu anlatan Baran, şöyle konuştu:  

 

Bakanlığınızın işçi-işveren uyuşmazlıklarında,  arabuluculuğu dava şartı haline getiren İş Mahkemeleri Kanun Tasarısı mevcut. İşverenlerin mahkemeye yolu en çok işçi-işveren uyuşmazlıkları nedeniyle düşüyor. Dava sayısı ve görülme süresinin uzunluğu dikkate alındığında, arabuluculuğun kısa zamanda yasalaşması iş dünyası olarak beklentilerimiz arasındadır.  

 

Baran, esas sermaye miktarı 250 bin TL ve üzerinde olan anonim şirketler ile üye sayısı 100 veya daha fazla olan yapı kooperatiflerine sözleşmeli avukat bulundurma zorunluluğu getiren 1136 sayılı Avukatlık Kanunu'nun 35'inci maddesinin üçüncü fıkrasının anonim şirketler ve yapı kooperatiflerine ek bir maliyet getirdiğini de bildirdi. ATO Başkanı Baran, 5809 sayılı kanunda yer alan abone ve cihaz güvenliği ile ilgili ceza düzenlemesinin telekomünikasyon sektörünü mağdur ettiğini, kanunun ilgili maddesinde suçun şahsiliğini vurgulayan bir düzeltme yapılması halinde sorunun çözülebileceğini de sözlerine ekledi.

 

-ARABULUCUK ÖNEMLİ BİR REFORM-

 

Adalet Bakanı Abdülhamit Gül ise konuşmasında arabuluculuk sistemine geçilmesiyle birlikte ticari hayattaki uyuşmazlıkların mahkemeye gitmeden çözülebileceğini ve mahkemelerin iş yükünün azalacağını belirterek,  İş uyuşmazlıklarında arabuluculuk çok önemli bir reform  diye konuştu. Bilirkişilikle ilgili yapılacak düzenlemeleri de anlatan Bakan Gül, ATO heyetinin dile getirdiği sorunları ilgili birimlere ileteceğini kaydetti.

 

Adalet Bakanı Abdülhamit Gül'ü ziyaretinde ATO Başkanı Gürsel Baran'a Başkan Yardımcıları Mustafa Deryal ve Mehmet Aypek, Yönetim Kurulu Üyeleri Hakan Tarhan, Musa Beşparmak, Selahattin Karaoğlan, Ziya Kemal Gazioğlu, Meclis Üyeleri Halil İbrahim Yılmaz ve Hüseyin Özer eşlik etti.