Görüşlerinizi
Paylaşın
ATO ISRAR ETTİ, THY YENİ DİREKT HATLAR AÇTI: ANKARA UÇUYOR

-ATO'NUN GİRİŞİMLERİ SONUÇ VERDİ. TÜRK HAVA YOLLARI, 29 EKİM'DEN İTİBAREN FRANKFURT, BERLİN, VİYANA VE AMSTERDAM'A ANKARA'DAN DİREKT UÇUŞ BAŞLATIYOR. -THY BAŞKANI AYCI: "ANKARA'YI ANADOLU'NUN DÜNYAYA AÇILAN BİR PENCERESİ OLARAK GÖRME VİZYONUNA BİZ DE İNANIYOR VE DESTEK VERİYORUZ" -THY BAŞKANI AYCI: "ANKARA TİCARET ODASI'NIN ÖNCÜLÜĞÜNDE, ANKARA TİCARET ODASI BAŞKANIMIZIN VE EKİBİNİN ORTAYA KOYDUĞU BÜYÜK DESTEKLE BU UÇUŞLARI AÇTIK." -ATO BAŞKANI BARAN: "YENİ UÇUŞLAR KOYMAK THY'NİN GÖREVİ İSE SAHİP ÇIKMAK DA BİZ ANKARALILARIN GÖREVİDİR." BARAN: "ANKARALILAR ANKARA'DAN UÇSUN"


29 EYLÜL 2017- Gürsel Baran başkanlığında Ankara Ticaret Odası (ATO) Yönetimi'nin, Esenboğa Havalimanı'ndan yurt dışına direkt uçuşların artırılması konusunda 300 gündür ısrarla sürdürdüğü girişimler sonuç verdi. Türk Hava Yolları (THY), 29 Ekim'den itibaren Frankfurt, Berlin, Viyana ve Amsterdam'a Esenboğa'dan direkt seferler başlatacak.

 

THY Yönetim Kurulu ve İcra Kurulu Başkanı İlker Aycı, Ankaralıların yıllardır beklediği yurt dışına direkt uçuş müjdesini, ATO Yönetim Kurulu Başkanı Gürsel Baran ile birlikte düzenlediği ortak basın toplantısında verdi.

 

-DİREKT UÇUŞLAR 29 EKİM'DE BAŞLIYOR-

 

ATO'nun aylık olağan meclis toplantısına katılarak meclis üyelerine hitap eden ardından da basın mensuplarının karşısına çıkan Aycı, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı'nda Frankfurt'a, 30 Ekim'de Berlin'e, 31 Ekim'de Viyana'ya, ardından da Amsterdam'a Ankara'dan direkt uçuşların başlayacağını müjdeledi. Aycı, "Hayırlı uğurlu olsun. Türk Hava Yolları bütün bu şehirlere yaz-kış direkt uçacaktır. Artık bu uçakları birlikte dolduracağız" diye konuştu.

 

-"ANKARA'NIN POTANSİYELİNE İNANIYORUZ"-

 

ATO Başkanı Baran'ın Ankara'dan yurt dışına direkt uçuşların artırılması konusundaki çabalarını öven Aycı, "Sayın Başkanımız ısrarlı bir şekilde takipçisi oldular. Gerek bilgi olarak gerek büyük bir istek ve heyecanla bizimle beraber oturup ekibiyle çalıştılar. Gerçekten çetin müzakereler geçirdik. Başkanım bizi öyle bir sıkıştırdı ki mecburen bazı çalışmaları daha da öne alıp derinleştirdik" dedi. Aycı, şöyle devam etti:

 

"Ankara Ticaret Odası'nın öncülüğünde, Ankara Ticaret Odası Başkanımızın ve ekibinin ortaya koyduğu büyük destekle bu uçuşları açtık. Sayın Cumhurbaşkanımızın ve Sayın Başbakanımızın destekleri, yönlendirmeleri ve onların bu konulardaki vizyonunun farkındayız. Ankara Ticaret Odamızın da vizyonunun farkındayız ve paylaşıyoruz. Ankara'yı Anadolu'nun dünyaya açılan bir penceresi olarak görme vizyonuna biz de inanıyor ve destek veriyoruz."

 

Uçağın kargo kısmını doldurmak için de Ankaralı iş adamlarına sorumluluk düştüğüne dikkat çeken Aycı, "Biz inanıyoruz ki uçaklarımız Ankaralı iş adamlarının yeni başarı öykülerine sahne olacak. Sizden beklentimiz, bizim de aracılığımızla ihracat rakamlarını artırmanız" dedi.

 

-"ANKARA'DA DAHA GÜZEL GÜNLER OLACAK"-

 

Ankara'nın ihracatına, ekonomisine, Ankara insanının dünyaya daha kolay ulaşmasına katkıda bulunacağı için heyecan duyduğunu söyleyen Aycı, "İnanıyorum ki Türk Hava Yolları ile birlikte Ankara'da daha güzel günler olacak ve Ankara'da güneş inşallah hep böyle güzel parlayacak" diye konuştu. 

 

Türk Hava Yolları'nın başarılarından da söz eden Aycı, "dünyada en çok noktaya uçan havayolu", "dünyada en çok ülkeye uçan havayolu" ve "Avrupa'nın en iyi havayolu" unvanlarını ellerinde bulundurduklarını, son olarak Amerika'da "5 yıldızlı global havayolu" ödülünü kazandıklarını anlattı. Aycı, THY'nin 120 ülkede 300 noktaya uçtuğunu, her gün bin 550 iniş-kalkış gerçekleştirdiğini de sözlerine ekledi.

 

-BARAN: 300 GÜNDÜR GÜNDEME TAŞIDIK"-

 

ATO Yönetim Kurulu Başkanı Gürsel Baran da konuşmasında, göreve başladıklarından bu yana üzerinde çalıştıkları konulardan birinin Ankara'dan yurt dışına doğrudan uçuş olduğunu hatırlattı. Dünyanın 190 ülkesine ihracat yapan Ankara'nın kabına sığamadığını vurgulayan Baran, "Ankara ekonomik, sosyal ve beşeri sermayesiyle küresel bir kent. Küresel bir kente yakışır bir ulaşım imkânına da kavuşması gerektiğine inanıyoruz. Bu inançla, göreve geldiğimiz günden bu yana tam 300 gündür, bıkmadan usanmadan bu konuyu gündeme taşıdık,  her toplantımızda dile getirdik.  Ankara'nın uçmaya hazır olduğunu her fırsatta söyledik" dedi. Baran, Ankara'nın dünyanın 190 ülkesine ihracat yaptığını ancak bu ülkelere doğrudan ulaşma imkanından mahrum olduğunu belirterek, "Konu sadece kişilerin aktarmalı uçuşla vakit kaybetmesi değil. Konu bir şehrin sahip olduğu potansiyeli ortaya koyamaması" diye konuştu.

 

-"ANKARALILAR ANKARA'DAN UÇSUN"-

 

Ankara'dan yurt dışına direkt uçuş konusunda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, TBMM Başkanı İsmail Kahraman, Başbakan Binali Yıldırım, Başbakan Yardımcıları ve tüm Bakanlardan destek istediklerini hatırlatan Baran, "Biz talep ettik, Türk Hava Yolları Ankara'nın potansiyelini gördü. Biz azimle çalışmaya devam ediyoruz, bugün burada vereceğiniz müjdelere yarın yenilerini de eklemenizi isteyeceğiz. Türk Hava Yolları'nın Başkent'imize göstereceği ilgiyle şehrimizin ekonomik istikbali daha da parlak olacak" dedi. Direkt uçuşlar konusunda çalışmalar yürüten sivil toplum örgütlerine ve emeği geçen herkese teşekkür eden Baran, Ankaralılara da "Yeni uçuşlar koymak THY'nin görevi ise sahip çıkmak da biz Ankaralıların görevidir. Sevgili hemşerilerimizden özellikle rica ediyoruz, Ankaralı olarak Ankara'dan uçsunlar" çağrısında bulundu.

 

ATO BİNASINDA "ANKARA UÇUYOR" AFİŞLERİ

 

Ankara'dan yurt dışına yeni hatlarda direkt uçuşların başlamasıyla ilgili hazırlanan "Ankara Uçuyor" başlıkla afişler ATO binasına ve reklam panosuna asıldı.