Görüşlerinizi
Paylaşın
ATO, HASTA KABUL PERSONEL EĞİTİMİ BAŞLATTI

ANKARA TİCARET ODASI'NIN İŞKUR VE KIRIKKALE ÜNİVERSİTESİ İŞ BİRLİĞİYLE DÜZENLEDİĞİ ÜCRETSİZ "HASTA KABUL PERSONEL EĞİTİMİ" BAŞLADI. ATO BAŞKANI BARAN: "İSTİHDAM SEFERBERLİĞİNİ DESTEKLİYOR, İSTİHDAM EDİLMEK ÜZERE PERSONEL YETİŞTİRİYORUZ." -ATO BAŞKANI BARAN: "SAĞLIK SEKTÖRÜNE NİTELİKLİ ELEMAN KAZANDIRMAYI AMAÇLIYORUZ."

22 EKİM 2017 - Ankara Ticaret Odası'nın (ATO) Türkiye İş Kurumu (İŞKUR) ve Kırıkkale Üniversitesi Sürekli Eğitim Uygulama ve Araştırma Merkezi (KÜSEM) iş birliğiyle düzenlediği "Hasta Kabul Personel Eğitimi" başladı.

Başvuruda bulunan 900 kişi arasından mülakatla seçilen 125 kursiyer, KÜSEM'in Demirtepe'deki Ankara bürosunda eğitim almaya başladı. Kırıkkale Üniversitesi'nden 26 öğretim görevlisi kursiyerlere, sağlık sektörünün talepleri doğrultusunda tıbbi İngilizce'den muhasebeye, iletişimden işaret diline ve bilgisayar kullanımına kadar pek çok alanda ders veriyor. Kursiyerler, 216 saatlik teorik eğitimin ardından hastanelerde, hasta kabul personeli yanında ve bilgisayar başında 60 saat uygulamalı eğitim de alacaklar.   

ATO Akademi kapsamında "ücretsiz" olarak düzenlenen eğitimin ardından yapılacak sınavda başarılı olanlara sertifika verilecek.

-BARAN: "İSTİHDAM SEFERBERLİĞİNİ DESTEKLİYORUZ"-

Kursiyerleri dersliklerinde ziyaret eden ATO Yönetim Kurulu Başkanı Gürsel Baran, "Bu eğitimler sonunda bileğinize altın bilezikler takılacak. Ondan sonra inşallah güzel imkânlarla güzel işyerlerinde çalışacaksınız" dedi. Baran, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın başlattığı istihdam seferberliğini desteklediklerini ve ATO Akademi aracılığıyla istihdam edilmek üzere personel yetiştirdiklerini söyledi. Baran, istihdam seferberliği kapsamında düzenledikleri Hasta Kabul Personel Eğitimi'nin önümüzdeki dönemde de devam etmesini istediklerini kaydetti. Ankara'nın sağlık sektöründe Türkiye'nin merkezi olmaya aday olduğunu belirten Baran, "Ankara Ticaret Odası olarak sağlık sektörüne nitelikli eleman kazandırmayı amaçlıyoruz. Sizlere çok ihtiyaç var" dedi. Baran, Etlik ve Bilkent'te yapımı devam eden şehir hastanelerinin tamamlanmasıyla Ankara'nın 15 bin yatak kapasitesine ulaşacağını ve sağlık turizmi açısından önemli bir kent haline geleceğini vurguladı.

ATO Yönetim Kurulu Üyesi ve Sağlık Özel İhtisas Komisyonu Başkanı İhsan Şahin de Ankara'da hizmete girecek şehir hastanelerinin çok sayıda kişiye istihdam sağlayacağını, özellikle nitelikli ara elemana ihtiyaç duyulduğunu söyledi. ATO olarak istihdam seferberliği kapsamında başlattıkları Hasta Kabul Personel Eğitimi'nin nitelikli eleman yetişmesini sağlayacağını vurgulayan Şahin, "Hasta bakıcı, refakatçi ve hasta kabul personelinin hiçbir eğitimi yok. Hâlbuki onlar bizim için çok kritik personeller. Sağlık sektörü olarak bu konuda çok büyük sıkıntılar yaşıyoruz. Kursiyerlerimiz aldıkları bu eğitimle, 2 yıllık üniversite bitirmiş kadar yetkin bir hale gelmiş olacaklar" diye konuştu. Şahin, eğitim programına kabulde engellilere öncelik verildiğini de sözlerine ekledi.

ATO Başkanı Baran ve beraberindeki heyet, tüm sınıfları gezerek kursiyerlere başarılar diledi.