Görüşlerinizi
Paylaşın
ATO HASTA KABUL PERSONELİ YETİŞTİRDİ

-ATO'NUN DÜZENLEDİĞİ İŞKUR DESTEKLİ HASTA KABUL PERSONEL EĞİTİMİ'Nİ BAŞARIYLA TAMAMLAYAN 121 KURSİYERE SERTİFİKALARI TÖRENLE VERİLDİ. -ATO BAŞKANI GÜRSEL BARAN: "YENİ KURSLAR AÇARAK BU ÜLKENİN İSTİHDAMINA KATKI SAĞLAMAK İSTİYORUZ"

2 OCAK 2018 - Ankara Ticaret Odası'nın (ATO) sağlık sektörüne nitelikli eleman kazandırmak amacıyla Kırıkkale Üniversitesi Sürekli Eğitim ve Araştırma Merkezi (SEM) iş birliğiyle düzenlediği, İŞKUR destekli Hasta Kabul Personel Eğitimi'ni başarıyla tamamlayan 121 kursiyere sertifikaları törenle verildi.

ATO Akademi kapsamında düzenlenen eğitimde, 121 kursiyere, hastanelerde "hasta kabul" personeli olarak görev yapabilecek donanıma sahip olabilmeleri için bilgisayardan temel sekreterliğe, kişisel gelişimden işaret diline, tıbbi bilgilerden tedavi hizmetlerine kadar 216 saatlik teorik eğitim, 60 saatlik de uygulamalı eğitim verildi.

-ALTIN BİLEZİK GİBİ SERTİFİKA-

ATO Yönetim Kurulu Başkanı Gürsel Baran, sertifika töreninde yaptığı konuşmada, eğitim programının başarıyla tamamlandığını belirterek, kursiyerlere, "Altın bilezik gibi birer sertifika alacaksınız. İnanıyorum ki çok kısa sürede iş hayatına atılarak hem kendinize hem ailenize faydalı birer birey olursunuz" diye seslendi. Hasta Kabul Personel Eğitimi ile Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın başlattığı istihdam seferberliğine de katkıda bulunduklarını vurgulayan Baran, önümüzdeki dönemde yeni kurslar açarak istihdama katkıda bulunmayı sürdüreceklerini bildirdi. Ankara'daki ticari alanlarının alanların tamamının meslek komiteleri aracılığıyla ATO'da temsil edildiğini hatırlatan Baran, "Ankara'daki bütün sektörlerde ihtiyaç duyulduğunda bu eğitimleri yapmayı görev biliyoruz. İnşallah yeni kurslar açarak bu ülkenin istihdamına katkı sağlamak istiyoruz" diye konuştu.  

Baran, Başkent'teki özel sağlık kuruluşu temsilcilerine de sertifika alan kursiyerlere istihdam imkanı sağlamaları çağrısında bulundu.

Türkiye'nin sağlık alanında ciddi mesafeler kat ettiğini söyleyen Baran, yurt dışından gelen yabancı hastaların ülkeye döviz kazandırdığını kaydetti. Baran, yapımı devam eden iki şehir hastanesinin tamamlanmasıyla Ankara'nın 15 bin hasta yatağı kapasitesine ulaşacağını ve nitelikli sağlık elemanı ihtiyacının artacağını da sözlerine ekledi.

-"DESTEK PERSONELİNİ İYİ YETİŞTİRMEMİZ LAZIM"-

ATO Yönetim Kurulu Üyesi Dr. İhsan Şahin de konuşmasında, 25 yıl önce dönemin cumhurbaşkanı Turgut Özal'ın ABD'de kalp ameliyatı olduğunda Türkiye'nin bu alanda çok gerilerde olduğunu hatırlatarak, Türkiye'nin bugün dünyada en fazla kalp ameliyatı ve organ nakli gerçekleştiren, en fazla sağlık turisti çeken ülkelerden biri haline geldiğini vurguladı. Türkiye'nin geçen yıl dünya sağlık turizmi pastasından 5 milyar dolarlık pay aldığına dikkati çeken Şahin, "Türkiye'de çok nitelikli sağlık hizmeti sunuyoruz. Sağlık alanında yurt dışına hizmet satan bir ülke haline geldik. Bu pazarda var olabilmek, çok daha iyi hizmet verebilmek için destek personelini de iyi yetiştirmemiz lazım" dedi. Hasta Kabul Personel Eğitimi'nin önemine işaret eden Şahin, hastaların sağlık kuruluşlarında ilk karşılaştıkları kişiler olan hasta kabul ve refakat personelinin iyi eğitilmesi gerektiğini kaydetti. 

-"BU KURSLARIN DEVAMINI GETİRMELİYİZ"-

Ankara Çalışma ve İş Kurumu İl Müdür Yardımcısı Üzeyir Yıldırım da konuşmasında şehir hastanelerinin açılmasıyla birlikte personel ihtiyacının artacağını belirterek, "Bu kursların devamını getirmeliyiz" diye konuştu. Yıldırım, Ankara Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü'nün 2017 yılında açtığı 248 meslek edindirme kursuna 7 bin 357, 112 girişimcilik eğitimine 2 bin 575, iş başı eğitimlerine ise 15 bin 151 kişinin katıldığını açıkladı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın İstihdam Şurası'nda istihdam seferberliğinin ikinci evresini başlattığını hatırlatan Yıldırım, 2018 yılı Ocak ayında konuyla ilgili bilgilendirme toplantıları düzenleyeceklerini bildirdi.

-UZMANLAŞMIŞ ELEMAN SIKINTISI VAR-

Kırıkkale Üniversitesi Sürekli Eğitim ve Araştırma Merkezi Müdürü Ertuğrul Karakaya ise Türkiye'de çalışabilecek nüfusun yüzde 11'i işsiz olmasına karşın işverenlerin nitelikli eleman bulmakta sıkıntı çektiklerini belirterek, "Türkiye'de işte uzmanlaşan eleman çok az" dedi. Sektörlerin eleman ihtiyacının doğru tespit edilmesi halinde işsizlik sorununun çözüleceğini söyleyen Karakaya, Hasta Kabul Personel Eğitimi'ni tamamlayan kursiyerlerin istihdamı konusunda işverenlerden ve İŞKUR'dan destek istedi.

Sertifika almaya hak kazanan ve bir sağlık kuruluşunda çalışmaya başlayan kursiyerlerden Gülümser Kadagan da ATO, Kırıkkale Üniversitesi ve İŞKUR'a teşekkür etti.

Açılış konuşmalarının ardından kursiyerlere sertifikaları, eğitmenlere ve staj desteğinde bulunan kurumların temsilcilerine de teşekkür belgeleri verildi. Sertifika törenine Kırıkkale Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Yurdagül Erdem de katıldı.