Görüşlerinizi
Paylaşın
ATO'DAN YENİ VERGİ DÜZENLEMESİNE DESTEK

"VERGİ DÜZENLEMELERİ EKONOMİYE İVME KAZANDIRIR"

 

-ATO BAŞKANI BARAN, TAŞINMAZ ALIM SATIMINDAN KADIN İSTİHDAMINA, YATIRIM VE ÜRETİMDEN İHRACATIN TEŞVİKİNE KADAR ÇEŞİTLİ ALANLARDAKİ VERGİ DÜZENLEMELERİNİN YATIRIM VE ÜRETİMİ ARTIRACAĞINI SÖYLEDİ.

 

BARAN, TAPU HARCI VE KDV İNDİRİMİNİN DE EKONOMİNİN LOKOMOTİFİ İNŞAAT SEKTÖRÜNE CANLILIK GETİRECEĞİNİ KAYDETTİ.

 

-BARAN: "TAPU HARCI VE KDV İNDİRİMİ SAYESİNDE KONUT ALICISININ CEBİNDEN DAHA AZ PARA ÇIKACAK."

 

5 MAYIS 2018- Ankara Ticaret Odası (ATO) Yönetim Kurulu Başkanı Gürsel Baran, Bakanlar Kurulu'nun taşınmaz mal alım satımından, kadın istihdamına, yatırım ve üretimden ihracatın teşvikine kadar çeşitli alanlardaki vergi düzenlemelerinin yatırım ve üretimi artıracağını, ekonomiye ivme kazandıracağını söyledi.

 

ATO Başkanı Baran, yaptığı yazılı açıklamada, Bakanlar Kurulu'nun yeni vergi düzenlemesine ilişkin değerlendirmelerde bulundu. 31 Ekim'e kadar, konut ve işyeri alımlarında tapu harcı oranının binde 20'den 15'e düşürülüleceğini ve konut teslimlerinde uygulanan KDV oranının yüzde 18'den yüzde 8'e çekileceğini kaydeden Baran, kararın ekonominin lokomotifi konumundaki inşaat ve gayrimenkul sektörünü hareketlendireceğini kaydetti.

 

Düzenlemeyle 300 bin liralık bir evin tapu masrafının 12 bin liradan 9 bin liraya ineceğini kaydeden Baran, "Tapu harcının ve KDV oranının düşürülmesi sektörü canlandıracak çok önemli bir hamledir. Ekonominin lokomotifi konumundaki inşaat sektörünün canlanması, ülkemizin kalkınması ve büyümesi açısından stratejik önemdedir" dedi.

 

Yapılan indirimin konut ve işyeri alıcısı açısından da önemli bir düzenleme olduğunu vurgulayan Baran, "Konut ve işyeri almayı planlayanlara da önemli bir fırsat doğdu. Tapu harcı ve KDV indirimi sayesinde alıcının cebinden daha az para çıkacak. Hükümetimiz hem alıcının hem de satıcının yüzünü güldürecek bir düzenleme yaptı." diye konuştu.

 

Yatırım, üretim ve ihracatın teşviki amacıyla firmaların üzerindeki finansman maliyetini azaltacak vergisel düzenlemelerin de hayata geçirilmesinin de çok önemli bir gelişme olduğunun altını çizen Baran, Türkiye'de imalat sektörünün ihtiyaç duyduğu temel makine ve teçhizatların yurt içi imalatçılar gözetilerek ve rekabetçi bir ortam sağlanacak şekilde belirlenmesinin de yerli üretimi destekleyeceğini ifade etti.

 

Baran, çalışan kadınların çocuklarına kreş imkânı sağlayan işyerlerinin vergi matrahından istisna tutarının yükseltilmesinin de kadın istihdamının artmasına katkı sağlayacağını söyledi. Bakan, çalışan, yatırım ve üretim yapan sektörlere yönelik destekler nedeniyle Başbakan Binali Yıldırım başkanlığındaki hükümete teşekkür etti.