Görüşlerinizi
Paylaşın
ATO BAŞKANI BARAN TOBB VE TBB YÖNETİM KURULLARI ORTAK TOPLANTISINA KATILDI

16 EKİM 2018 - Ankara Ticaret Odası (ATO) Yönetim Kurulu Başkanı Gürsel Baran, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) ve Türkiye Bankalar Birliği (TBB) Yönetim Kurulları ortak toplantısına katıldı. Baran, toplantıda TBB'nin kredi kanallarının açık tutulması, vade ve fiyatlamalarda hassas davranılması, yapılandırma konularında aldığı tavsiye kararları, yapılandırma uygulamaları, KOBİ Destek Kredisi ile konkordato uygulamalarının görüşüldüğünü bildirdi.

TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu ile TBB Başkanı Hüseyin Aydın başkanlığındaki toplantı TOBB'in İstanbul'daki hizmet binasında gerçekleşti. Reel sektörün ve finans sektörünün en üst düzey temsilcilerinin bir araya geldiği toplantıda uluslararası piyasalarda ve Türkiye ekonomisinde yaşanan son gelişmeler, para ve sermaye piyasalarındaki son durum, reel ve finansal sektörün önerileri ve beklentileri değerlendirildi.  

Toplantıyı değerlendiren TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, "Bugünkü toplantıyla reel sektör ile finans kesimi arasındaki diyalog mekanizmalarının güçlendirilmesini amaçladık. Finansmana erişim başta olmak üzere kamuoyuna yansıyan bazı sıkıntıları görüşerek Türkiye'nin ve özel sektörün menfaatleri doğrultusunda bunları nasıl çözebileceğimizi görüştük. KOBİ'lerin ekonominin bel kemiğini meydana getirdiği bu dönemde, büyümenin tempolu ve istikrarlı olabilmesi için reel sektör ile mali sektörün birlikte hareket edeceğine inanıyoruz" dedi.

TBB Başkanı Aydın, "Bankacılık sektörü ekonomik faaliyetin kesintisiz sürdürülmesinin gayreti içindedir. Yeni Ekonomik Programı doğrultusunda, toparlanmanın kısa sürede olacağına inanıyoruz. Üretim, yatırım, ihracat ve ticaretin finansmanını sürdürmeye, dengelemeye, hedeflenen dönüşüme ve toparlanmaya katkı vermeye devam edeceğiz. Zor dönemleri reel-finans sektörü işbirliğinde, açık iletişim ve yapıcı anlayış içinde birlikte atlatacağız. Kredilerin milli gelire oranı yüzde 70'e ulaştı. Bu oranı daha da yükselteceğiz" diye konuştu.

ATO Başkanı Baran da toplantıya ilişkin yaptığı değerlendirmede, bankacılık sektörü ile reel sektörün birbirini anlaması açısından toplantının faydalı olduğunu söyledi. ATO olarak bütün kaynaklarını aktardıkları KOBİ Destek Kredisi ile üyelerini desteklediklerini hatırlatan Baran, banka şubelerinde sıkıntı yaşayan üyelerin kendilerini aradığını söyledi. Baran, "Üyelerimizin sorunlarını çözebilmek için var gücümüzle çalışıyoruz" dedi.