Görüşlerinizi
Paylaşın
ATO'DAN ABD'YE 'HIGH TECH' ZİYARETİ

-ANKARA TİCARET ODASI, ANKARA'NIN TEKNOLOJİK GELECEĞİNİ MODELLEMEK VE GEREKLİ ALTYAPI ÇALIŞMALARINI PROJELENDİRMEK İÇİN ABD'DE TEMASLARDA BULUNDU.

-ATO TİCARET HEYETİ, ABD'DEN ANKARA'YI YÜKSEK TEKNOLOJİ MERKEZİ YAPACAK PROJELER VE GÜÇLÜ İŞ BİRLİĞİ FİKİRLERİYLE DÖNDÜ

 

16 OCAK 2019-160 bine yakın üyesine yeni iş alanları yaratmak, dünya standartlarında iş geliştirmek ve ortak projeler üretmek için yola çıkan ATO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Halil İbrahim Yılmaz başkanlığında, Yönetim Kurulu Üyeleri Adem Ali Yılmaz, Mehmet Fatih Çetinkaya ve Nuh Acar ile Meclis üyelerinden oluşan ATO Ticaret Heyeti ABD'de temaslarda bulundu. ATO Ticaret Heyeti, California eyaletinin Los Angeles kenti ve San Francisco Silikon Vadisi'nde gerçekleştirdiği görüşmeleri ve Nevada eyaletinin Las Vegas kentinde gerçekleşen CES 2019 fuarında yaptığı incelemeleri neticesinde Ankara için teknoloji alanında yeni bir yol haritası belirleyecek.

-ANKARA'NIN TEMİZ TEKNOLOJİ EKOSİSTEMİ KURULACAK-

Ankara'da teknolojiyi doğal kaynakların etkin kullanımı için seferber etmek için çalışmalar yürüten ATO Heyeti'nin ilk durağı CleanTech ismiyle kurulan kuluçka merkezi oldu.

Heyet Başkanı Halil İbrahim Yılmaz, "Teknolojinin imkân ve kabiliyetlerinden faydalanarak ve doğru organizasyon modelleri kurarak temiz teknoloji ile inşa edilen temiz kentler hayal değil. Bu noktaya ulaşmak hem azimle çalışma hem de girişimci bir ruha sahip olma meselesidir." dedi.

2011 yılında dönemin belediye başkanının rüya projesi olarak faaliyetlerine başlayan kuluçka merkezi 11 ülkeden kamu, akademi, STK ve özel sektöre ait 28 farklı kuruluşun katılımıyla oluşturulan ve kâr amacı gütmeyen bir yapı ile yönetiliyor. Merkezde 50 civarı profesyonel mentor ve 75 civarı gönüllü süpervizör, yapılan çalışmaların endüstriyel ürünlere dönüşmesine katkı sağlıyor. Kuluçka merkezinin amacı; girişimcilerin geliştirdikleri ürün ve fikirlerin laboratuvar testlerini, pilot uygulamalarını ve gerçek ortama benzeyen altyapılarını tesis ederek fikirleri endüstrileşmeye yakın bir safhaya taşımak.

Genç beyinleri besleyen, genç fikirleri yeşerten bir iklim oluşturan merkezde pilot çalışmalar da yapılıyor.

Endüstrileşme potansiyeli yüksek fikirler hem paydaşlar hem de yatırımcılar tarafından fonlanıyor ve ticari bir ürün olma yolunda önemli bir mesafe kaydediyor.

Ankara Ticaret Odası Heyeti, Los Angeles ziyareti esnasında bu fikri Ankara'ya taşımak için önemli görüşmeler gerçekleştirdi. CleanTech kuluçka merkezi kurucusu Fred H. Walti merkez hakkında heyete ayrıntılı bilgi vererek ve heyetin sorularını cevapladı.

Ziyaret neticesinde Ankara'ya, uygun paydaşların öncülük edeceği CleanTech benzeri, tıbbi cihaz, akıllı tarım, yeşil enerji, raylı ulaşım, şehiriçi ulaşım vb. alanları odaklayan bir altyapının kurulması ve Ankara'nın fikri potansiyelini temsil eden genç girişimcilerin endüstri için seferber edilmesi süreç başlatıldı.

-ATO TİCARET HEYETİ LOS ANGELES BAŞKONSOLOSU İLE İŞRBİLİĞİ İMKÂNLARINI DEĞERLENDİRDİ-

Ankara Ticaret Odası Ticaret Heyeti, Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Halil İbrahim Yılmaz, Yönetim Kurulu Üyeleri Adem Ali Yılmaz, Mehmet Fatih Çetinkaya ve Nuh Acar ile Los Angeles Başkonsolosu Can Oğuz'u ziyaret ederek çalışma ziyaretinin amacı ve kapsamı hakkında bilgi verdi. Dünya'nın teknoloji üssü olarak kabul edilen ABD ile iş birliği içerisinde Ankara'nın teknoloji ürünlerinin tüm dünyada rekabet edebilirliğinin arttırılabileceği noktasından hareketle, Türkiye'nin geleneksel ürünlerle daha kolay ihracat yapabileceğini ve bu ürünlerin ihracatının geliştirilmesi için iş birliği kararı alındı.

Hızla gelişen teknoloji ve değişen tüketici ihtiyaçları karşısında önümüzdeki yıllar içerisinde bazı mesleklerin yok olacağının altı çizildi ve yeni iş kolları yaratmak ve bu alanlarda fırsatlar sunmak üzere ATO üyeleri için projeler yürütülmesi konusunda iş birliği imkânları değerlendirildi.

-ANKARA HOLYWOOD'U AĞIRLAYACAK -

Ankara'nın tarihi ve doğal dokusu ile turizm destinasyonu olarak dünyada hak ettiği noktaya ulaşabilmesi için çalışmalar yürütülmesi kararlaştırıldı. Heyet Başkanı Halil İbrahim Yılmaz, bu kapsamda Konsolosluğumuzun desteği ile Ankara'da, ABD'li basın heyetinin veya Los Angeles'ta yaşayan Hollywood ünlülerinin ağırlanarak tanıtım yapmak istediklerini ve Başkent'in çevresinde yer alan turizm destinasyonlarını kapsayan bir paket ile Ankara'dan direkt uçuşların tüm dünyaya lanse edileceği bir organizasyon gerçekleştirilmesinin yerinde olacağına dikkat çekti. 

-ANKARA TEKNOLOJİ FUARLARINA EV SAHİPLİĞİ YAPMAK İSTİYOR-

Heyetin bir sonraki durağı Las Vegas'ta dünyanın en etkileyici teknoloji şovlarından birisi olarak değerlendirilen CES 2019 (Consumer Electronic Show) oldu. ATO Ticaret Heyeti'nden ATO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Halil İbrahim Yılmaz, Yönetim Kurulu Üyeleri Nuh Acar ve Fatih Çetinkaya temaslarında, teknoloji alanında dünyanın en büyük etkinliklerinden biri olan CES 2019 fuarının Uluslararası Program ve Şov Direktörü John T. Kelley ve ekibiyle bir araya geldi. Görüşmede heyet başkanı Yılmaz, Ankara Ticaret Odası'nın Ankara'yı bir fuar kentine dönüştürme vizyonu olduğunu vurguladı. Çeşitli sektörlerden milyonlarca iş insanına ulaşılmasının hedeflendiği kaydeden Yılmaz, iş birliğinin geliştirilmesi için CES yetkililerini Ankara'ya davet etti.

-ANKARA BİR TEKNOLOJİ BAŞKENTİ OLARAK DÜNYA SAHNESİNE ÇIKMALI-

Bu yıl yapay zekanın bilgisayarlara, otomobillere ve aynalara dahi tüm hayatımıza entegre oluşunu, 5G'li cihazları, 8K'lı katlanabilir TV'leri ve geleceğin insansız otomobillerinin sergilendiği CES 2019'da 155'ten fazla ülkeden 4 bin 500'ün üzerinde şirket yer aldı.

Fuarda yer alan dünya devlerinin stantlarını ziyaret eden heyet, teknolojinin ulaştığı mevcut seviye ve gideceği yön hakkında bilgi aldı. Dünyanın dört bir yanından gelen genç girişimcilerin stantlarında yapılan incelemeler ise Ankara'nın potansiyelinin bu alanlara taşınmasının kaçınılmaz olduğu gerçeğini ortaya koydu.

-BEYİN GÖÇÜNÜ TERSİNE ÇEVİRMEK İÇİN ATO İNİSİYATİF ALACAK-

Ankara'da yerleşik 11 adet teknokent olduğuna dikkat çeken ATO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Halil İbrahim Yılmaz bu merkezlerde üretilen fikir ve teknolojilerin dünya standartlarının hiç de gerisinde olmadığına dikkat çekti. Yılmaz,  bu potansiyelin dünya sahnesine taşınması için yapılacak çalışmalar kapsamında, belirlenecek yeni fikirler ve sahipleri ile CES 2020 Fuarına Ankara standı ile katılım sağlanması için ATO olarak çalışmalara başlanacağını kaydetti.

-YERLİ VE MİLLİ GİRİŞİMLER, STARCAMP VE SOMACENTRAL İLE SİLİKON VADİSİ'NDE-

Heyetin son durağı ise teknoloji tabanlı iş fikirlerinin ete kemiğe büründüğü ve globalleştiği ekosistemlerin başında gelen San Francisco kenti ve burada yer alan Silikon Vadisi oldu. Bu bölgede, KOSGEB desteğiyle kurulan çalışma grubu StarCamp ve Instagram'ın kurucuları Kevin Systrom ve Mike Krieger'e de kuruluş aşamasında ev sahipliği yapan SomaCentral'ı ziyaret eden ATO Ticaret Heyeti, Silikon Vadisi'nde faaliyet göstermek isteyen Türk girişimcilere yönelik sağlanan hizmetlerle ilgili bilgi aldı ve olası iş birliği seçeneklerini araştırdı.

Türkiye'deki 5 üniversite tarafından KOSGEB desteğiyle kurulan StarCamp, sunduğu mentorlük hizmeti ve eğitim olanaklarıyla, Türkiye'den fikir ve proje sahibi genç girişimcilere ABD pazarında yol gösteriyor. Bir nevi iş dünyası danışmanlığı hizmeti veren bu program, genç girişimcilerin cesaretini artırmakta ve başarı hikâyelerine zemin hazırlamaktadır. Girişimciler, kabul gören projeleriyle StarCamp vasıtasıyla başlangıç fonlarına erişebilmekte, sağlanan tecrübeli mentorlarla ürünlerini ve iş modellerini pazarın gerçek ihtiyaçlarına yönelik doğru şekillendirmekte, SomaCentral bünyesinde de tüm ihtiyaçları düşünülmüş rahat bir ortamda işlerine odaklanabilmektedirler. Ürünleri belli bir olgunluğa erişince de yatırım fonlarına erişimlerde yine StarCamp aracılık edebilmektedir.

StarCamp'in yerleşkesi SomaCentral Direktörü Ken Thom ile bir araya gelen heyet, teknoloji şirketlerinin ihtiyaçlarını çok iyi bilen kişilerce yönetilen ve ortak kullanım alanı sunan bu özel kuruluşa ilişkin de bilgi aldı.

-GENÇ GİRİŞİMCİLER ANKARA'DA ÜRETECEK, SİLİKON VADİSİNDE PAZARLAYACAK-

ATO Ticaret Heyeti'nin görüşme ve incelemelerinde, Ankara'daki girişimciler için Silikon Vadisi'nde kurulabilecek ortak çalışma alanlarının işletilmesinde SomaCentral ile iş birliği ve tecrübe aktarımı; Türkiye'de geliştirilen teknoloji projelerinin StarCamp aracılığıyla Silikon Vadisi üzerinden ABD pazarına açılması fikirleri değerlendirildi. Üretimin Ankara'da, iş geliştirme ve satış operasyonlarının ise Silikon Vadisi'nde yapılması vasıtasıyla ülkemizden ABD pazarına yapılması muhtemel yüksek teknoloji ihracatının, ülkemizin geleceğinde etkili olacağı konusunda hemfikir olundu. ATO Ticaret Heyeti tarafından, yerinde incelemeler yapma ve projelerle ilgili yol haritası oluşturmak amacıyla Ankara'ya davet edilen StarCamp yetkilileri, her tür iş birliğine açık olduklarını ve Ankara Ticaret Odası ile yapılacak projeler konusunda heyecan duyduklarını iletti.

-SİLİKON VADİSİ'NDE İLHAM VEREN BİR TÜRK GİRİŞİMCİ: DR. CEM BAŞÇERİ-

Heyetin sonraki durağı ise, ODTÜ Metalurji Mühendisliği'nden birincilikle mezun olmuş ve yarı iletken teknolojilerinde önemli başarılara imza atarak 200'ün üzerinde patent alan ünlü Türk girişimci Dr. Cem Başçeri oldu.

Yarı iletken teknolojilerinde hammadde olarak kullanılacak tescilli ve devrim niteliğindeki GaN bazlı levha üretim prosesini geliştiren Dr. Cem Başçeri'nin çalışmaları sayesinde üretim maliyetlerinin düşmesi, komponentlerin az ısınması ve bu sebeple çalışma verimliliğinin artması hedeflenmektedir. Örneğin, bu malzemenin hammadde olarak kullanıldığı bir Tesla aracının menzili %40 civarında artabilecek veya bir veri merkezinde soğutma ihtiyacı bile olmadan %70 daha az enerji harcanarak aynı işlemci gücü elde edilebilecektir. Yüksek veri transferine olanak tanıdığı için, kablosuz iletişim teknolojileri de, tescillenen bu yeni malzemenin kullanım alanları içinde yer almaktadır.

ATO Ticaret Heyeti, Dr. Cem Başçeri ile yarı iletken teknolojilerinin Ankara'da hızla gelişmekte olan savunma sanayii alanında nasıl kullanılabileceğine dair fikir alışverişinde bulundu. Bununla beraber, BTK'nın yeni nesil 5G teknolojilerindeki vizyonuna, Qromis'in Ankara'daki girişimcilerle beraber önemli katkılarda bulunabileceği üzerinde duruldu.

;