Görüşlerinizi
Paylaşın
REEL SEKTÖR İLE FİNANS SEKTÖRÜ BAŞKENT'TE BULUŞTU

-TÜRKİYE BANKALAR BİRLİĞİ İLE TÜRKKİYE ODALAR VE BORSALAR BİRLİĞİ'NİN KATILIMIYLA "REEL SEKTÖR İLE FİNANS SEKTÖRÜ DİYALOG GÜÇLENDİRME TOPLANTISI, ATO, ASO VE ATB'NİN EV SAHİPLİĞİNDE YAPILDI.


1 ŞUBAT 2019-Türkiye Bankalar Birliği (TBB) ile Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) tarafından düzenlenen "Reel Sektör ile Finans Sektörü Diyalog Güçlendirme Toplantısı" Ankara Ticaret Odası (ATO), Ankara Sanayi Odası (ASO) ve Ankara Ticaret Borsası'nın (ATB) ev sahipliğinde yapıldı.

JW Marriott Otel'de düzenlenen toplantının öncesinde TBB Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Aydın ve TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu birer konuşma yaptı.

-ÖNCÜ GÖSTERGELER BAHARI MÜJDELİYOR-

Son dönemde piyasaların sakinleştiğini, faiz oranlarının düştüğünü, döviz kurunun daha stabil seyrettiğini ve her şeyin beklentiler doğrultusunda olduğunu belirten Aydın, şunları söyledi:

"Enflasyon beklenenden daha iyi bir durumda. Makro göstergelerde güçlü bir dengelenme var. Bütçede, cari açıkta bunların hepsini görüyoruz. Bunlar, gerek reel sektöre gerek bize daha iyi bir faaliyet ortamının olduğunu gösteriyor. Daha iyi bir faaliyet ortamında öncü göstergeler de baharın gelmekte olduğunu müjdeliyor. Reel sektör ve onu desteklemek için bankacılık sektörü baharın ivedice gelmesi için dün olduğu gibi bugün ve yarın da üzerine düşeni yapacaktır. Bankacılık sektörü güçlüdür, deneyimlidir. Bunu Türkiye'yi büyütenlerle paylaşmaktan haz ve mutluluk duyuyoruz."

- "FİNANSMANA ERİŞİMİ AÇIK TUTMAMIZ LAZIM"

TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu da "Tarihimizde bir ilki yapıyoruz. Reel ve finans sektörü hep beraber Anadolu'yu dolaştık. Aslında bu bizim, birbirimizin ayrılmaz bütünü olduğumuzun en güzel somut göstergesiydi." diye konuştu.

Hisarcıklıoğlu, banka genel müdürleri ve yardımcılarının bu kapsamda sahaya indiklerini, reel sektör ve bankacıların "aynı masada" olduğuna dikkati çekerek, "Bu aslında birbirimizi daha iyi anlayacağımızı, geleceğimiz açısından da umut verici bir gelişme olduğunun en somut göstergesi. Ortak çözümleri hep beraber geliştiriyoruz. Yine bu sıkıntılı süreci de birlikte atlatacağımızın en somut göstergesi. Biz aynı geminin içindeyiz. Eğer reel sektörde sıkıntı olursa finans sektöründe sıkıntı olur, finans sektöründe sıkıntı olursa reel sektörde sıkıntı oluyor. Onun için de finansmana erişimi açık tutmamız lazım" dedi.

Buna benzer sıkıntıların, 25 yıldır yaşandığını ve aşıldığını dile getiren Hisarcıklıoğlu, "Bunu da aşmasını biliyoruz. Türk özel sektörü olarak biz geleceğimizden ümitliyiz. Bu tekerlek bu tümsekte kalmayacak. Çıkarken biraz zorlanırız, inerken hızlanırız. Şimdi bankalarımız ve hükümetimizin destekleriyle beraber bu sıkıntılı dönemi aşma noktasına geldik. Bundan sonra inşallah önümüz daha açık olacak. Biz ülkemize güveniyoruz, gelecekte ülkemiz bugünkünden daha iyi olacak." değerlendirmesinde bulundu.

-10 İLİN ODA VE BORSALARI KATILDI-

ATO, ASO ve ATB'nın ev sahipliğinde gerçekleştirilen "Reel Sektör ile Finans Sektörü Diyalog Güçlendirme Toplantısı"na Ankara, Afyon, Bolu, Aksaray, Çankırı, Eskişehir, Kırşehir, Kırıkkale, Kastamonu, Karabük illerinin oda ve borsalarının Yönetim Kurulu Başkanı, Yönetim Kurulu Üyeleri, Meclis Başkanları ve organ üyeleri olmak üzere yaklaşık 800 kişi katıldı.

Konuşmaların ardından basına kapalı olarak devam eden toplantıda ATO Yönetim Kurulu Başkanı Gürsel Baran da ev sahibi sıfatıyla bir konuşma yaptı.

"Reel Sektör ile Finans Sektörü Diyalog Güçlendirme Toplantısı" TBB ile TOBB'un 12 ayrı ilde, çevre ilin oda ve borsalarını bir araya getirerek gerçekleştirdiği toplantıların 13.'sü oldu.