Görüşlerinizi
Paylaşın
"İSTİHDAM SEFERBERLİĞİ 2019" BİLGİLENDİRME TOPLANTISI ATO'DA YAPILDI.

-AİLE, ÇALIŞMA VE SOSYAL HİZMETLER BAKANI ZEHRA ZÜMRÜT SELÇUK, "İSTİHDAM SEFERBERLİĞİ 2019" PROGRAMININ TANITIMI İÇİN YÜRÜTTÜĞÜ ÇALIŞMALAR NEDENİYLE ATO'YA  TEŞEKKÜR ETTİ.

 

BAKAN SELÇUK "YENİ TEŞVİKLERİMİZLE BERABER 18 AYRI TEŞVİK VE DESTEK UYGULAMAMIZ VAR"

 

-BAKAN SELÇUK: "ANKARA EKONOMİNİN OLDUĞU GİBİ, İSTİHDAMIN DA ŞEHRİ OLACAK."

 

ANKARA VALİSİ VASİP ŞAHİN: "BİSİKLET METODUYLA PEDAL ÇEVİRMEYE YANİ ÇALIŞMAYA DEVAM EDELİM"

 

ATO BAŞKANI BARAN:  "YERLİ ÜRETİMİN ARTMASI, İSTİHDAM ARTIŞININ EN ÖNEMLİ İTİCİ GÜCÜDÜR."

 

19 MART 2019-Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın himayelerinde Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ve Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) işbirliğinde başlatılan "İstihdam Seferberliği 2019" bilgilendirme toplantısı Ankara Valiliği ve Ankara Ticaret Odası'nın (ATO) ev sahipliğinde Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk'un katılımıyla yapıldı.

ATO Meclis Salonu'nda gerçekleştirilen toplantıda konuşan Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, "Bakanlık olarak açıkladığımız teşvikle beraber 18 ayrı teşvik ve destek uygulamamız ile 1,7 milyona yakın işverenimize, 11 milyondan fazla sigortalımıza halihazırda destek veriyoruz." Dedi

 

Ankara'da 2002'de yaklaşık 1 milyon olan aktif sigortalı sayısının bugün 2 milyonu aştığını belirtenBakan Selçuk, bu artışta 340 bine yakın iş yerine verdikleri toplam 9 milyar liralık teşvik ve desteğin büyük payı olduğunu söyledi. Ekonomideki başarının en büyük göstergelerinden birinin ihracat rakamı olduğunu dile getiren Selçuk, 2002'de 36 milyar dolar olan ihracatın, bugün 170 milyar dolara yükseldiğine dikkati çekti. Uygulamaya konulan reformlar sayesinde Türkiye'nin "İş Yapma Kolaylığı" bakımından dünyada 190 ülke arasından 43. sıraya kadar yükseldiğini vurgulayan Selçuk, "Reformların yansımalarını, uluslararası alanda görüyoruz. 2002'de ülke genelinde 727 bin olan sigortalı çalıştıran iş yeri sayımız 1,9 milyona, aktif sigortalı sayımız 12 milyondan 23 milyona yükseldi. Bu son 15 senenin en iyi seviyesi. Türkiye'de iş yapmak her gün kolaylaşıyor. Ekonomimizin ve çalışma hayatımızın tüm paydaşları ile iş birliği içerisinde, istişare mekanizmalarını çalıştırarak sürdürülebilir bir büyüme hedefiyle 2023, 2053 ve 2071'e emin adımlarla yürüyoruz." diye konuştu.

 

 

- "TÜRKİYE, İLAVE İSTİHDAMLA İLK SIRADA YER ALDI"

 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın kendilerine yeni bir istihdam teşvik paketinin hazırlanması talimatını verdiğini ve tüm tarafların katkılarıyla kısa bir sürede teşviki hazırladıklarını belirten Selçuk,şunları söyledi:

"Türkiye, küresel krizden bu yana yaklaşık 8,5 milyon kişiye ilave istihdam sağlayarak AB ülkeleri arasında ilk sırada yer aldı. Yükselişte istihdam seferberliğinin önemli katkısı oldu. Ülkemizin bu yükselişine yeni bir ivme kazandırmak amacıyla Sayın Cumhurbaşkanımız iki yıl önce Milli İstihdam Seferberliğini başlatmıştı. Siz işverenler bu çağrıya kayıtsız kalmayıp, 2017'den bu yana yaklaşık 2 milyon ilave istihdam oluşturdunuz. Bu yıl da istihdam seferberliğini, hedefleri büyüterek sürdürmeniz takdiri hak ediyor. İşverenlerimizin, geçen ay Cumhurbaşkanımıza verdiği 2,5 milyon ilave istihdam sözünü tutacağına inanıyorum. Bu kapsamda Ankaralı işverenler de 220 bin istihdam sözünü verdi. 2,5 milyon kişiyi istihdam etmek demek 10 milyon kişiye aş demek. Ankara için 220 bin istihdam demek 1 milyon kişiye ulaşmamız demek. İstihdam seferberliği sayesinde, vatandaşlarımızın yüzü gülecek, milyonlarca evde tencere kaynayacak, çocuklarımız için mutlu bir gelecek inşa edeceksiniz."

 

- "BELİRLENEN HEDEFİN ÜZERİNE ÇIKACAĞINA İNANIYORUM"

 

Selçuk, İstihdam Seferberliği kapsamında sunulan teşvik ve destekler konusunda 81 ilde 360 bilgilendirme toplantısı düzenlendiğine işaret ederek "ATO Başkanımız, 157 bini bulan üye sayısıyla hedeflerinin 157 binin üstünde istihdam sağlamak olduğunu açıkladı. Bu, bizleri ziyadesiyle memnun etti. Ben Ankara Ticaret Odasının tüm üyelerinin belirlenen hedefin üzerine çıkacağına inanıyorum."dedi. Ankara'nın da ihracatını artırdığını ve 2018 yılında 7,6 milyar dolar seviyesine yükselttiğini kaydeden Bakan Selçuk, "Bu yükseliş artarak devam edecek inşallah. Ankara ekonominin olduğu gibi istihdamın da şehri olacak" diye konuştu.


İstihdam Seferberliği kapsamında işverenlere Nisan ayı sonuna kadar sağlayacakları her ilave istihdam için 3 ay boyunca prim ve vergilerin yanında ücret desteği de vereceklerini anımsatan Selçuk, teşvik ve desteklerle ilgili şu bilgileri verdi:


"Eğer şartları sağlanırsa izleyen 9 ayda da prim ve vergileri ödemeye devam edeceğiz. Bu yeni teşvik ile devletimiz vatandaşlarımızın iş bulabilme imkanını artırmak için hiçbir fedakarlıktan kaçınmayarak bugüne kadar görülmemiş bir istihdam teşviki sunuyor. Şimdi işverenlerimizle beraber elimizi taşın altına koyma ve sorumluluk alma vakti. Dolayısıyla devletin tüm imkanlarını seferber ederek oluşturduğumuz teşvik paketleri karşısında, işverenlerimizin de istihdamı en üst düzeyde artırarak yerli alımlardan bahsettik, katkı vermesi milli duruşlarının bir göstergesi olacaktır. Yeni teşvikin yanı sıra mevcut çalışanlara ilave olarak işe alınan her bir sigortalının, asgari ücret düzeyinde tüm prim ve vergilerini 12 ay boyunca karşılıyoruz. Ayrıca 2016'da başlattığımız asgari ücret desteğini bu yıl da devam ettiriyoruz. Geçtiğimiz yıl 9 ay olarak uygulanan desteğin süresini bu yıl 12 aya çıkardık. 500 ve üzeri çalışanı olan iş yerlerine 101 lira, 500'ün altında çalışanı olan iş yerlerine ise 150 lira asgari ücret desteği veriyoruz. Prime Esas Kazanç tutarı üzerinden düzenli ödeme yapanlara 5 puan prim indirimimiz çalışan başına 128 lira ile 960 lira arasında işverenlerimizin yükünü hafifletiyor."

 

Bakan Selçuk, tüm teşviklerden yararlanan işletme ve çalışan sayısının gün geçtikçe daha da arttığını bildirerek, "Bakanlık olarak açıkladığımız teşvikle beraber 18 ayrı teşvik ve destek uygulamamız ile 1,7 milyona yakın işverenimize, 11 milyondan fazla sigortalımıza halihazırda destek veriyoruz. Prim teşviklerini hayata geçirdiğimiz 2004'ten bu yana işverenlerimize 149 milyar liralık destek sağladık."dedi.

 

-BAKAN SELÇUK'TAN ATO'YA TEŞEKKÜR-

 

İllerde 360'dan fazla bilgilendirme toplantısı yapıldığını kaydeden Selçuk, "Ankara Ticaret Odası, burada açtıkları tanıtım ofisi, hazırlattıkları kitapçıklarla, Ankara genelinde başlattıkları kampanyalarla istihdam seferberliğine ciddi katkılar sunuyor. Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Gürsel Baran'ın şahsında ATO'ya bu gayretleri için teşekkür ediyorum. Bakanlığımız ilgili kurumlarıyla işverenlerimiz arasında köprü görevini yürütecek. İnşallah uzmanlarımızla bu süreci aktif olarak destekleyeceğiz. Her bir sorunuzu cevaplamaya hazırlar. Birlikten güç doğar. Bu gücü, bu sinerjiyi en iyi şekilde kullanacağız"diye konuştu.

 

Ankaralı işverenlerden seferberlik kapsamında verdikleri istihdam sözünü tutmalarını isteyen Selçuk'a işverenler alkışla destek verdi.

 

ATO Yönetim Kurulu Başkanı Gürsel Baran da konuşmasında, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın istihdam seferberliği çağrısının ardından, Hazine ve Maliye Bakanlığı, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ve Türkiye Odalar ve Borsalar Birliğinin (TOBB) ortak çalışmasıyla bu yıl uygulanacak istihdam teşviklerinin belirlendiğini hatırlattı.

 

Ekonomik cephede verilen mücadelenin sonuçlarının alınmaya başlandığını ve istihdam konusunun yeniden gündemin ilk sıralarına taşındığını kaydeden Baran, "Teşvik paketinin içinde 8 tane çok önemli destek var. Devletimiz, ilave istihdamda maaşını ödemekten tüm vergi ve diğer ödemelerini yapmaya, 'İşim zorda' diyenin çalışanının giderlerini karşılamaya kadar kimin hangi desteğe ihtiyacı varsa hepsini karşılıyor." diye konuştu. Baran, kendilerine de bu teşvikleri tanıtma görevinin düştüğünü belirterek, 157 bin üyelerinin istihdam desteklerinden haberdar olmaları için harekete geçtiklerini dile getirdi.

 

Devletin çalışan, üreten, istihdam sağlayan herkesin yanında olduğunu vurgulayan Baran, "Üyelerimize bir kez daha çağrıda bulunuyorum, bu teşvikler, bugüne kadar reel sektöre sağlanan en kapsamlı teşviklerdir, bundan mutlaka yararlanın." ifadesini kullandı.

 

 -"KAMU ALIMLARINDA YERLİ MALINA HASSASİYET GÖSTERELİM"-

 

Reel sektörün istihdamı sonuna kadar destekleyeceğini aktaran Baran hükümet yetkililerine seslenerek,"Siz de kamu alımlarında yerli ürün tercihine azami hassasiyet gösterin. Yerli malını desteklemek için hükümetimiz bazı düzenlemeler yaptı. Yüzde 15 fiyat avantajı sağlanması bu düzenlemelerden biridir. Bu düzenlemelerle kamu alım ihalelerinde yerli üretimin payı tek haneli rakamlardan yüzde 40'lara ulaştı. Tüm kamu kurumlarımızın "ithal" ürün kullanımını bırakıp, milli üretimi desteklemesi gerektiğini düşünüyorum. Bu durumun, sanayimizin gelişiminde, yerli ve milli üretimin gelişiminde bizim için çok önemli etkisi olacaktır. Yerli üretimin artması, istihdam artışının en önemli itici gücüdür" dedi.

 

İstihdam seferberliğinin sadece işsizliği azaltmayacağını, iç talebi canlandırarak milli gelirin büyümesini de olumlu etkileyeceğini ifade eden Baran, "Bugün Türkiye'de yatırım yapan, üreten, istihdam sağlayan, en çok kazanan ve fayda elde eden olacaktır. Ülkemizin geleceğine güvenimiz tamdır. Bizim işimiz de burada, aşımız da burada, geleceğimiz de buradadır." diye konuştu.

 

-ANKARA VALİSİ VASİP ŞAHİN-

 

Ankara Valisi Vasip Şahin de yaptığı konuşmada, Türkiye üzerinde oyunlar oynanmaya çalışıldığını, ekonomik saldırıların gerçekleştirildiğini anlatarak, iş insanlarını bisiklet metoduyla pedal çevirmeye yani durmadan çalışmaya davet etti. Bakan Şahin, "Burada hepimizin hareket etmesi gereken metot bisiklet metodudur. Eğer pedal çevirmeyi bırakırsak düşeriz. Onun için pedala daha çok yüklenmemiz lazım. Belki daha az kazanacağız belki eskisi kadar kar edemeyeceğiz ama bu pedalı çevirmeyi durdurursak hepimiz birden düşeceğiz" dedi.

 

İş insanlarının her zaman yanlarında olduklarını söyleyen Vali Şahin, "Bizim duamız, iş adamımız sanayicimiz hep daha çok kazansın daha çok üretsin, daha çok ihracat yapabilsin, daha çok istihdam yaratsın daha çok insana iş, aş versin. Dolayısıyla Ankara Valiliği olarak sanayicilerimizin yanındayız"dedi.

 

Vali Şahin, ATO Başkanı Baran'ın kamu alımlarında yerli malı kullanmaya yönelik çağrısını desteklediklerini belirterek, "ATO Başkanımızın kamu alımlarında yerli malı kullanımı çağrısına biz de destek veriyoruz. Bundan sonra artan bir dikkatle ve hassasiyetle böyle yapmaya devam edeceğiz hep yanınızda olmaya çalışacağız" diye konuştu.

 

- "ÜRETİM SEFERBERLİĞİ DE BAŞLATMAMIZ LAZIM"

 

Ankara Sanayi Odası (ASO) Başkanı Nurettin Özdebir de bu yılın ilk aylarında yaşanan ekonomik toparlanma sürecine hep birlikte destek verilmesi gerektiğini söyledi. İşsizliğin en temel ekonomik sorun olduğuna dikkati çeken Özdebir, "İstihdam seferberliğinin yanında hep beraber üretim seferberliği de başlatmamız lazım. Üretim kendiliğinden istihdamı yaratır. İş yeri yoksa iş, istihdam, ihracat ve ücret yoktur." dedi.

 

Özdebir, bu yılın istihdam destekleri programında bazı değişiklikler yapılması gerektiğini belirterek, istihdam edilecek kişinin İŞKUR'a kayıtlı işsiz olması ve son 3 ayda en fazla 10 gün sigortası bulunma şartının gözden geçirilmesi talebinde bulundu.

Sosyal yardımlarda seçici ve çalışmayı özendirici olunması gerektiğini vurgulayan Özdebir, şunları kaydetti:

 

"Ulusal sosyal yardım politikasının tekrar gözden geçirilmesi gerekiyor. İş gücüne katılması mümkün olan bireylere meslek edindirme programları sonucunda İŞKUR tarafından uygun iş teklifi yapılması, bu işin kabul edilmemesi halinde sosyal yardım ödeneğinin kesilmesi sağlanabilir. Bu şekilde hem istihdam sağlanmış hem de ekonominin üzerindeki sosyal harcama yükü azaltılmış olur. İşsizlik maaşı koşullarının zorlaştırılması gerekir."

 

İşsizliğin en büyük nedeninin mesleksizlik olduğuna işaret eden Özdebir, "Ülkemizde sanayideki nitelikli iş gücüne talep karşılanamıyor, mesleki eğitimde sanayinin ihtiyaçlarına uygun bir planlama yapılmadığı için eğitimli gençler arasındaki işsizlik devam ediyor." dedi.

 

Özdebir, insan kaynağı ve niteliğinin artırılması için mesleki eğitimde bir zihniyet reformuna ihtiyaç duyulduğunu fakat mevcut durumda ihtiyaç fazlası alanlarda bile üniversite eğitimine devam edildiğini bildirdi.

 

- "İSTİHDAM PROGRAMI DURGUNLUKTAN ÇIKMAK İÇİN FIRSAT"

 

TOBB Yönetim Kurulu Üyesi Faik Yavuz da İstihdam Seferliği Programı'nın ekonomik durgunluktan çıkmak için önemli bir fırsat olduğunu dile getirdi. Devletin Kredi Garanti Fonu vasıtasıyla son 2 projede 50 milyar lirayı piyasaya sürdüğünü hatırlatan Yavuz, iş dünyasının da devletin bu çabasına özellikle istihdam için destek vermesi gerektiğini kaydetti.

 

Yavuz, istihdam seferberliğine katkı yapmanın en çok iş insanlarına fayda sağlayacağını belirterek,"Daha önce 2017'de yapmıştık, 1,5 milyon işsize iş bulduk, şimdi hedefimiz 2,5 milyon. '1 işçi alsam ne olur?' diye düşünmeyin. Teşviklerden özel sektör olarak azami ölçüde yararlanalım. Kendi geleceğiniz için birer işçi alın." dedi.