Görüşlerinizi
Paylaşın
ATO MECLİSİ ÇANAKKALE'DE

ATO BAŞKANI BARAN BAŞKANLIĞINDAKİ, ANKARA İLÇE ODA VE BORSA BAŞKANLARI VE ATO MECLİSİ'NDEN OLUŞAN HEYET, MUHAREBE ALANLARINI ZİYARET EDEREK, POLATLI DUATEPE İÇİN İNCELEMELERDE BULUNDU.

 

5 MAYIS 2019- Ankara Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Gürsel Baran başkanlığındaki, ATO Meclisi, Ankara İlçe Oda ve Borsa Başkanları'ndan oluşan heyet Çanakkale'ye tek günlük bir ziyaret gerçekleştirdi. Çanakkale Muharebe alanlarını ziyaret eden heyet, Polatlı Duatepe için incelemelerde bulundu.

 

ATO Yönetim Kurulu Başkanı Gürsel Baran ve beraberindeki heyeti havaalanında Çanakkale Ticaret Borsası Başkanı Sefer Kaya Üzen karşıladı. Baran ve beraberindeki heyet ilk olarak "Gelibolu Tarihi Milli Parkı" içinde yer alan Namazgâh Tabyası, Rumeli Hamidiye Tabyası, Rumeli Mecidiye Tabyası, Seyit Onbaşı Anıtı,  Soğanlıdere Sargı Yeri'ni ziyaret etti. Rehber eşliğinde Çanakkale Savaşı'nın detayları hakkında bilgi alan ATO Heyeti, daha sonra Alçıtepe Sargı Yeri Müzesi, Kilitbahir Kalesi, Mehmetçiğe Saygı Anıtı, Elliyedinci Alay Şehitliği, Conkbayırı'nı ziyaret etti, şehitlerin ruhuna dualar okudu. 

 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından 2012 yılında hizmete açılan "Çanakkale Destanı Tanıtım Merkezi"nde 11 ayrı canlandırma odasında simulüsyon teknikleriyle Çanakkale Savaşı'nın önemli kesitlerini izleyen ATO Heyeti, "Çanakkale Şehitlik Abidesi"ni ziyaret ederek, "Tarihin Destanı Çanakkale'yi Unutmadık" yazan pankart açtı. ATO Başkanı Baran ve beraberindeki heyetin Çanakkale Şehitler Abidesi ziyareti sırasında Çanakkale Sanat Tiyatrosu tarafından Çanakkale konulu bir tiyatro gösterisi sergilendi.

 

ATO Başkanı Baran burada yaptığı konuşmada, 2005 yılından bu yana Çanakkale'ye, tarihi yerinde öğrenmeleri için 35 bin öğrenci gönderdiklerini söyledi. Çanakkale Savaşı'nın dünya tarihindeki öneminden bahseden Baran, "Bu toprakları nasıl ve ne zorluklarla edindiğimizi evlatlarımızın bilmesi gerekiyor. Seyit Onbaşı 215 kilogramlık mermiyi kaldırırken hepimiz biliyoruz ki onu iman gücü kaldırdı. Biz öyle bir milletiz ki ihtiyaç olunca sahneye çıkıyoruz. Bunu Çanakkale'de de yaptık, 15 Temmuz'da da yaptık. Biz ihtiyaç olduğunda kendimizi tankın topun tüfeğin önüne atarız. Yeter ki vatan sağ olsun" diye konuştu. Şair Mehmet Akif Ersoy'un "Çanakkale Şehitleri'ne" isimli şiirini okuyan Baran'a Tiyatro Grubu adına Abdulkadir Katra tarafından 57. Alay Sancağı hediye edildi.

 

-DUATEPE İÇİN İNCELEME-

 

ATO Başkanı Gürsel Baran ve beraberindeki heyet Duatepe'ye örnek olması amacıyla Çanakkale'de incelemelerde bulundu. Çanakkale'ye 14 yılda 35 bin öğrenci gönderdiklerini, bu yıl da Polatlı Duatepe'ye 3 bin öğrenci gönderdiklerini kaydeden Baran, "Çanakkale eğer geçilseydi, düşman kuvvetleri İstanbul'a gidecekti. Tıpkı Polatlı'da olduğu gibi, Polatlı'yı geçselerdi Ankara'ya uzanacaklardı" dedi.

 

Çanakkale gezisinde ATO Başkanı Baran'a, ATO Meclis Başkanı Mustafa Deryal, ATO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Halil İbrahim Yılmaz, Meclis Başkan Yardımcısı Alaattin Doğan, Meclis Divan Katibi Fatih Sertaç Bulut, ATO Yönetim Kurulu Sayman Üyesi M. Ülkü Karakuş, ATO Yönetim Kurulu Üyeleri Adem Ali Yılmaz, Ali Yıldız, Halil İlik, Nuh Acar, Nihat Uysallı, Süleyman Ekinci, Mehmet Fatih Çetinkaya ile Meclis üyeleri eşlik etti. Ziyarette ayrıca, Polatlı Ticaret Odası Başkanı Ulvi Sakarya, Çubuk Ticaret Borsası Başkanı Veli Demir ve Şereflikoçhisar Ticaret Borsası Başkanı Levent Koçak yer aldı.