Görüşlerinizi
Paylaşın
ATO BAŞKANI BARAN 'TÜRKİYE-BİRLEŞİK KRALLIK TİCARİ İLİŞKİLERİNİN GELECEĞİ' TOPLANTISINA KATILDI

BARAN, "BREXİT BİRLEŞİK KRALLIKLA TİCARİ İLİŞKİLERİMİZİ GELİŞTİRİR"

19 HAZİRAN 2019-Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Ticaret Odaları Konsey Başkanlığı görevini de yürüten Ankara Ticaret Odası (ATO) Yönetim Kurulu Başkanı Gürsel Baran, TOBB tarafından düzenlenen "Türkiye-Birleşik Krallık Ticari İlişkilerinin Geleceği" toplantısına katıldı.

Baran, TOBB Kabul Salonu'nda gerçekleştirilen toplantıda Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Birleşik Krallık Uluslararası Ticaret Bakanı Liam Fox'un açılış konuşmalarını dinledi. Toplantı öncesinde ve sonrasında iki ülke bakanı ile bir araya gelen Baran, ülkeler arasındaki ticaret ve yatırım ilişkileri ile işbirliği olanaklarını istişare etti.

Toplantıyı ve iki ülke arasındaki ilişkileri değerlendiren Baran, Birleşik Krallık'ın Türkiye'nin ticari ilişki kurduğu ülkeler listesinde üst sırada yer aldığını söyledi. 2018 yılında ihracatta ikinci olan Birleşik Krallık'a 11,1 milyar dolarlık ihracat yapıldığını hatırlatan Baran, şunları söyledi:

"Avrupa Birliği'nden çıkma hazırlığı yapan İngiltere ile Brexit denen bu süreç belirsizlikler ve kaygılar içerse de biz umut taşıyoruz. Bu süreci fırsat olarak değerlendirebiliriz. Birleşik Krallık bizim en çok ihracat yaptığımız ikinci ülke. Dış ticaret fazlası verdiğimiz bir ülke. Küresel ekonominin de dönüşüm yaşadığı bir dönemdeyiz. Ticaret savaşlarıyla dengeler değişiyor. Bu sürecin yapısal dönüşüm çabası içinde olan Türkiye için fırsat oluşturacağına inanıyorum. Birleşik Krallık'la da ticaret ve yatırım ilişkilerimiz daha da gelişecektir. Bunun yöntemi TOBB Başkanımız Sayın Hisarcıklıoğlu'nun konuşmasında ifade ettiği gibi Serbest Ticaret Anlaşması şeklinde olabilir. Serbest ticaret anlaşması iki ülke arasındaki ticarette gümrük vergisi ve ürün kotaları ile hizmetlerin önündeki engellerin aşılmasına imkan sağlar"