Görüşlerinizi
Paylaşın
ATO BAŞKANI BARAN TURKCELL TEKNOLOJİ BULUŞMALARINA KATILDI.

-ATO BAŞKANI BARAN: "BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ HER ŞEYDEN ÖNCE İŞLETMELERDE VERİMLİLİK ARTIŞI SAĞLAYARAK DIŞ PAZARLARDA REKABET GÜCÜNÜ VE DOLAYISIYLA TİCARET HACMİNİ ARTIRIYOR."

 

15 EKİM 2019- Ankara Ticaret Odası (ATO) Yönetim Kurulu Başkanı Gürsel Baran, bilişim teknolojilerindeki gelişimle birlikte KOBİ'lerin ülke sınırlarını aşan bir rekabetle karşı karşıya kaldığını belirterek, "KOBİ'lerin iç ve dış pazarda daha etkin konuma gelmeleri, rekabet alanlarını genişletmeleri ve verimliliklerini artırmaları için bilişim teknolojilerini yapılarına entegre etmeleri gerekiyor"  dedi.

 

ATO Başkanı Baran, iletişim ve teknoloji hizmet sunucusu Turkcell'in şirketlerin dijitalleşen dünyaya uyum sağlaması amacıyla hizmetlerini tanıttığı 'Turkcell Teknoloji Buluşmaları' isimli toplantısının açılış konuşmasını yaptı. Bilgi çağının yaşandığını ve bu dönemde ülkelerin zenginliklerinin doğal kaynaklarla değil bilgi ve insan kaynaklarıyla ölçüldüğünü anlatan Baran, "Fabrikalar ve maddi üretim, ekonomilerin temel faktörü olmaktan uzaklaştı, yerini düşünce üretimine bıraktı. Dünyanın en zenginleri artık silikon vadilerinden çıkıyor. Bir ülke bilişime verdiği önem ölçüsünde ekonomik güce sahip oluyor. Bilgi ve iletişim teknolojileri başlı başına bir ticari ürün grubunu oluştururken, bu teknolojilerin kullanımı vasıtasıyla da ekonomiye katkı sağlıyor" diye konuştu.

 

Bilişim teknolojilerinin işletmelerde verimlilik artışı sağlayarak dış pazarlarda rekabet gücünü ve ticaret hacmini artırdığını kaydeden Baran, bilişim teknolojilerinin aynı zamanda ülkeler arası mesafeleri kısaltarak yeni pazarlara ulaşımı kolaylaştırdığını söyledi.

 

KOBİ'leri ekonominin itici gücü olarak tanımlayan Baran, Türkiye'deki toplam işletmelerin yüzde 90'dan fazlasını oluşturan KOBİ'lerin toplam istihdamın yüzde 75'ini sağladığını bildirdi. Bilişim teknolojilerindeki gelişimle KOBİ'lerin ülke sınırlarını aşan bir rekabetle karşı karşıya bulunduğuna dikkat çeken Baran, şunları söyledi:

 

"KOBİ'lerimizin iç ve dış pazarlarda daha etkin konuma gelmeleri, rekabet alanlarını genişletmeleri ve verimliliklerini artırabilmeleri için bilişim teknolojilerini yapılarına entegre etmeleri gerekiyor. Bunu yaparken de bir zorunluluk olarak görmeden, işe pozitif tarafından yaklaşarak, bir fırsat olarak algılamaları gerekiyor. Rekabetin acımasız olduğu bu yeni süreçte geleneksel yöntemlerle başarıya ulaşma şansımızın olmadığı aşikar. Tüm dünyayı etkisi altına alan bu değişim ve gelişime uyum için ekonominin bütün cephelerinde hazırlık yapılması gerekiyor."

 

"Dünyanın ilk dijital operatörü" unvanını alan Turkcell'in işletmelerin dijital dönüşüm süreçlerine katkı sağladığını kaydeden Baran, ticaretten tarıma birçok sektör için uygulamalar geliştirerek ihtiyaca cevap veren Turkcell'i kutladı. Baran, ATO üyelerinin dijitalleşme sürecine uyum sağlamaları konusunda üzerlerine düşen görevi yerine getireceklerini söyledi.

 

Toplantının açılışında Ankara Sanayi Odası (ASO) Başkanı Nurettin Özdebir  ile Turkcell Kurumsal Satıştan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Ceyhun Özata da birer konuşma yaptı.