Görüşlerinizi
Paylaşın
ATO BAŞKANI BARAN TÜRKİYE'NİN DÜNYA BANKASI'NIN HAZIRLADIĞI İŞ YAPMA KOLAYLIĞI ENDEKSİ'NDE 10 BASAMAK YÜKSELMESİNİ DEĞERLENDİRDİ

"ÜLKEMİZİN BAŞARISINI ALKIŞLIYORUZ"

 

 "TÜRKİYE HIZLI VE EN KOLAY TİCARETİN ADRESİDİR"

 

24 EKİM 2019-Ankara Ticaret Odası (ATO) Yönetim Kurulu Başkanı Gürsel Baran, Türkiye'nin Dünya Bankası'nın hazırladığı İş Yapma Kolaylığı Endeksi'nde 43. sıradan 33. sıraya yükselmesinin çok önemli bir iyileşme olduğunu belirterek, "Dünya Bankası İş Yapma Kolaylığı Endeksi'nde bir önceki yıla göre 10 basamak yükselmek, ülkemizin söz konusu kriterlerde kat ettiği iyileşmelerin göstergesidir. Ülkemizin başarısını alkışlıyoruz" dedi.

 

Baran, yaptığı yazılı açıklama ile Dünya Bankası'nın endeksini değerlendirdi. Baran, Dünya Bankası tarafından her yıl yayınlanan İş Yapma Kolaylığı Endeksi'nde, şirket kuruluş, dış ticaret süreçleri, kredi temini, vergi ödeme, icra-iflas, inşaat izin süreçleri gibi birçok alanda şirketler açısından uygulamaların kolaylığının değerlendirildiğini hatırlattı. Baran, uluslararası yatırımcılar açısından, yatırım kararlarını yönlendiren bir rehber niteliği taşıyan endekste, kriterleri yükselten ülkelerin yatırım çekme noktasında rekabet güçlerini artırdığını kaydetti.

 

Türkiye'nin iki yıl önce 60'ıncı sırada olduğunu bildiren Baran, "Geçen yıl 17 basamak çıkarak 43'üncü, bu yıl da bir 10 basamak daha çıkarak 33'üncü sıraya yükseldik. Bu rakamlar Türkiye'nin ara vermeden reformları hayata geçirdiğini ve şirketler açısından iş yapma ortamını sürekli kolaylaştırma yönünde düzenlemeler yaptığını gösteriyor" dedi.

 

-ŞİRKET KURULUŞUNU 30 DAKİKAYA İNDİRDİK-

 

Yatırım Ortamının İyileştirilmesi Amacıyla Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun"un yürürlüğe girmesinin ardından Ankara Ticaret Odası (ATO) bünyesinde hizmet veren Ankara Ticaret Sicili Müdürlüğü, kanunun yürürlüğe girmesinin hemen ardından "tek noktadan hizmet" uygulamasını başlattığını da hatırlatan Baran, "Bu uygulamayla şirket kuruluş süresini 30 dakikaya indirdik" dedi. Baran, sözlerini şöyle sürdürdü:

 

"Ankara Ticaret Odası olarak, ülkemizi her alanda ileriye taşıyacak reformların hayata geçirilmesini bugüne kadar desteklediğimiz gibi bugünden sonra da desteklemeye devam edeceğiz. Bu başarı Türkiye'de iş ve yatırım ortamını iyileştirmek için kurulan kamu-özel sektör işbirliğinin başarısıdır. Türkiye artık hızlı ve kolay ticaretin adresidir. Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan başta olmak üzere, Cumhurbaşkanı Yardımcımız Fuat Oktay, Hazine ve Maliye Bakanımız Berat Albayrak'a Ankara Ticaret Odası ve özel sektörümüz adına teşekkürlerimi sunuyorum."