Görüşlerinizi
Paylaşın
ATO'DAN ULAŞTIRMA VE ALTYAPI BAKANI'NA ZİYARET

-ATO BAŞKANI BARAN'DAN TAŞIMACILIKTA YENİ DÜZENLEMELERE UYUM İÇİN SÜRE TALEBİ

 

8 OCAK 2019-  Ankara Ticaret Odası (ATO) Yönetim Kurulu Başkanı Gürsel Baran, Ankara için lojistik sektörünün önemine dikkat çekerek, üye sayısı en fazla olan sektörler arasında yer alan lojistik sektörünün, kara yolu taşımacılığını düzenleyen "Ulaştırma Elektronik Takip ve Denetim Sistemi"ne (U-ETDS) geçmesi için zamana ihtiyacı olduğunu belirtti.

 

ATO Başkanı Gürsel Baran, ATO'nun 38 No'lu Nakliyeciler ve Lojistik Hizmetleri Meslek Komitesi üyeleriyle birlikte Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan'ı ziyaret etti. Bakanlık binasında gerçekleşen ziyarette konuşan ATO Başkanı Baran, lojistik sektörünün Başkent'teki durumuna ilişkin bilgi verdi.  

 

Coğrafi olarak Türkiye'nin ortasında yer alan Ankara'da, üretim ve ticaret hacminin büyüklüğü nedeniyle taşımacılık hizmetlerinin ayrı bir önem taşıdığını anlatan Baran, ATO'nun 3 bini aşkın üyesinin bu alanda hizmet verdiğini söyledi.  Lojistik hizmetlerinin kalitesinin yükseltilmesi ve belirli standarda bağlanması için Bakanlık tarafından uygulamaya konulan düzenlemelerin doğru ve gerekli olduğunun altını çizen Baran, sektörde faaliyet gösteren firmaların bu düzenlemelere uyum sağlamaya gayret gösterdiğini ancak altyapı hazırlıklarını tamamlayamadıkları için zaman sorunu yaşadıklarını anlattı. Baran, kara yolu taşımacılığı yapan taşıtların kullanması zorunlu hale getirilen dijital takograf uygulamasına geçme süresinin 30 Haziran'a ertelenmesi kararı nedeniyle Bakan Turhan'a ATO üyeleri adına teşekkür etti.

 

Altyapı hazırlıklarının tamamlanması için bu sürenin de yeterli olamayacağını kaydeden Baran, "Firmalarımızı hazır hale getirmek için altyapılarını uygun hale getirmemiz gerekiyor. Uygulamaya adım adım geçilmesi gerekiyor. Bu nedenle üyelerimizin yeni süreye ihtiyaçları olabilir" dedi.

 

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan da konuşmasında hem taşıt sürücülerinin hem de firmaların işlerini aksatmadan yürütebilmesine özen gösterdiklerini ve yeni uygulamalarla kontrolü sağladıklarını belirtti. Yeni uygulamalarla ülke güvenliğini sağlamaya çalıştıklarını belirten Bakan Turhan, Baran'ın ATO üyeleri adına gündeme getirdiği süre uzatma talebini değerlendireceklerini kaydetti.

 

ATO Başkanı Baran'ın Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan'ı ziyaretine Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Selim Dursun, 38 No'lu Nakliyeciler ve Lojistik Hizmetleri Meslek Komitesi Başkanı Erhan Gündüz, Komite Üyeleri Ali İhsan Özdemir, Ersan Erdoğan, Deniz Yük ve Halit Metin Ekici katıldı.