Görüşlerinizi
Paylaşın
ATO'DAN ULAŞTIRMA VE ALTYAPI BAKANI'NA ZİYARET

-ATO BAŞKANI BARAN ANKARA İÇİN İKİ YENİ MÜZE TALEBİNİ BAKAN KARAİSMAİLOĞLU'NA SUNDU.

19 AĞUSTOS 2020 - Ankara Ticaret Odası (ATO) Yönetim Kurulu Başkanı Gürsel Baran, beraberinde Başkan Yardımcıları Temel Aktay, Halil Ibrahim Yılmaz ve Yönetim Kurulu Üyeleri'nin yer aldığı heyetle Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu'nu ziyaret etti. Heyette Ankara İl Kültür ve Turizm Müdürü Ali Ayvazoğlu da yer aldı. 

Ziyarette konuşan ATO Başkanı Baran, Türkiye'nin pandemi sürecini başarıyla yönettiğini belirterek, bu süreçten en çok ulaştırma ve lojistik, havacılık ve kara yolu yolcu taşımacılığı sektörlerinin etkilendiğini anlattı. Pandemi sürecinde reel sektörün hükümetin desteğini yanında hissettiğini kaydeden Baran, "Ekonomik İstikrar Kalkanı Paketi ve devamında uygulamaya konan destekler üretim ve istihdamın devamlılığı açısından büyük fayda sağladı" dedi.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı yetkililerinin "Karayolu Yolcu Taşıma Yönetmeliği" ile ilgili çalışma yürüttüğünü kaydeden Baran, Ankara Ticaret Odası'nda ulaştırma sektörünü temsil eden Meclis ve Komite üyelerinin de bu çalışmaya katılmasını önerisinde bulundu.

-ANKARA HIZLI TRENİN MERKEZİ-

Ankara Ticaret Odası'nın faaliyetleri hakkında bilgi veren Baran, şehrin ekonomik ve sosyal gelişimi için yurtdışına direkt uçuşlar başta olmak üzere yürüttükleri çalışmaları Bakan Karaismailoğlu'na aktardı. Yurtdışına direkt uçuş sayısını artırmaya yönelik faaliyetlere pandemi sonrasında devam edeceklerini anlatan Baran, konuyla ilgili Bakan Karaismailoğlu'ndan destek istedi. Baran, Ankara-Konya, Ankara-Eskişehir, Ankara-İstanbul hatlarının ardından devreye alınacak diğer hatlarla Ankara'nın hızlı tren ulaşımının merkezi haline geleceğini ifade etti.

 Ankara'nın gelişimi için önemli sektörlerden biri olan turizm konusunda Ankara İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü ile yürüttükleri çalışmalardan da bahseden Baran, Gar Binası ile Havalimanı'nda yer alan eskiden Şeref Salonu olarak kullanılan yerlerin müze olarak değerlendirilmesi için proje önerisinde bulundu. Baran, "Ankara Kültür ve Turizm İl Müdürlüğümüz ile birlikte şehrimize iki yeni müze kazandırmak için Oda olarak elimizden gelen her türlü çalışmayı yapmaya hazırız" dedi.

-MÜZE İÇİN ÖN ÇALIŞMA-

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu da konuşmasında Gar ve Havalimanına müze projesine sıcak baktığını belirterek, konuyla ilgili ön çalışma yapılması talimatını verdi.

-YURTDIŞI UÇUŞLARA DESTEK-

Bakan Karaismailoğlu, pandemi süreci sonrasında Ankara'dan yurtdışına direkt uçuşların artırılması için yapılacak çalışmalara destek vereceklerini söyledi.

Bakanlık olarak yürüttükleri ulaşım projeleri hakkında bilgi veren Bakan Karaismailoğlu, Ankara, İstanbul hattına eklenmesiyle birlikte Ankara'nın hızlı trenin merkezi olacağını belirterek, "Demiryolu kültürünü yerleştirmemiz sadece yolcu için değil lojistik için de önemli" dedi. Karaismailoğlu, Ankara-İstanbul arasında yapımı devam eden tüneller tamamlandığında yolculuk süresinin 45 dakika daha kısalacağını söyledi.