Görüşlerinizi
Paylaşın
DÜNYA TÜRK İŞ KONSEYİ AMERİKA BÖLGE KOMİTESİ BAŞKANI TAŞKIN, ATO BAŞKANI BARAN'I ZİYARET ETTİ

ATO BAŞKANI BARAN: "100 MİLYAR DOLARLIK TİCARET HEDEFİ İÇİN ÇALIŞIYORUZ"

22 EYLÜL 2020-Ankara Ticaret Odası (ATO) Yönetim Kurulu Başkanı Gürsel Baran, Türkiye ile Amerika Birleşik Devletleri arasında yaklaşık 20 milyar dolarlık bir ticaret hacmi bulunduğunu belirterek, "Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan ve ABD Başkanı Donald Trump'ın ortak hedef olarak açıkladıkları 100 milyar dolarlık ticaret hacmi için çalışıyoruz" dedi.  Baran, Ankara olarak bu hedefe sağlık turizmi ile de katkıda bulunmak istediklerini söyledi.

DEİK/Dünya Türk İş Konseyi (DTİK) Amerika Bölge Komitesi Başkanı Derya Taşkın, ABD'de faaliyetlerini sürdüren iş insanı Üzeyir Şahin ile birlikte ATO Başkanı Gürsel Baran'ı makamında ziyaret etti. Türkiye ile Amerika Birleşik Devletleri arasında uzun yıllardan bu yana pek çok konuda inişli çıkışlı ama ekonomik olarak sağlam bir ilişki yürütüldüğünü kaydeden Baran, Ankara Ticaret Odası olarak ticari ilişkileri geliştirip güçlendirmeye yönelik çalışmalar yaptıklarını söyledi.

Türkiye'nin pandemi sürecini başarıyla yürüttüğünü anlatan Baran,  ABD'nin de içinde bulunduğu çok sayıda ülkeye tıbbi cihaz gönderildiğini dile getirdi.

Tıbbi cihaz üretim merkezi haline gelen Ankara'da, sağlık turizminin de öne çıktığını ifade eden Baran, "G-20 zirvesinde Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan ve ABD Başkanı Donald Trump iki ülke arasındaki ticaret hacmini 100 milyar dolara çıkarma hedefini dile getirmişti. Biz de bu hedef doğrultusunda çalışma yapıyoruz. Ankara olarak ayrıca sağlık turizmi ile de katkıda bulunmak istiyoruz. Türkiye'de iyi eğitimli hekimlerimiz, övgüye değer sağlık hizmetlerini, ABD ile kıyaslanamayacak fiyatlarla gerçekleştiriyor" diye konuştu.

DEİK/ Dünya Türk İş Konseyi (DTİK) Amerika Bölge Komitesi Başkanı Derya Taşkın da, iki ülke arasındaki ticari ilişkileri geliştirmenin yanı sıra, ABD'den Türkiye'ye gelen yatırımın artması için de çalışma yaptıklarını anlattı. ABD'de yaşayan Türk girişimcilerinin başarılarından bahseden Taşkın, aynı zamanda Türkiye'nin doğru tanıtımı için de görev üstlendiklerini söyledi.