Görüşlerinizi
Paylaşın
KKTC EKONOMİK ÖRGÜTLER PLATFORMU ATO'DA

ATO VE KKTC HEYETİ ARASINDAKİ GÖRÜŞMEDE, EKONOMİK İLİŞKİLER VE YATIRIMLARIN GELİŞTİRİLMESİ KONULARI ELE ALINDI.

 

24 ŞUBAT 2021-Ankara Ticaret Odası (ATO) Yönetim Kurulu Başkanı Gürsel Baran, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin (KKTC), koronavirüs aşılamalarıyla birlikte normalleşme sürecine gireceğini ve ekonomik çarklarını yeniden tam randımanlı biçimde döndürebileceğini belirterek, "Bugüne kadar olduğu gibi bugünden sonraki süreçte de KKTC'nin varlığı ve ekonomik kalkınması için elimizden geleni yapmaya devam edeceğiz" dedi. 

 

Kıbrıs Türk Ticaret Odası Başkanı Turgay Deniz, Kıbrıs Türk İnşaat Müteahhitleri Birliği Başkanı Cafer Gürcafer ve Kıbrıs Türk Otelciler Birliği Başkanı Dimağ Çağıner'den oluşan Ekonomik Örgütler Platformu ile Kıbrıs Türk Ticaret Odası Ankara Temsilcisi Burcu Kayan'ın da aralarında bulunduğu KKTC heyeti, ATO Başkanı Gürsel Baran'ı ziyaret etti. ATO Duatepe Hizmet Binası'nda gerçekleşen ziyarette, ATO Başkanı Baran'a ATO Meclis Başkanı Mustafa Deryal, ATO Başkan Yardımcıları Temel Aktay ve Halil İbrahim Yılmaz, ATO Meclis Başkan Yardımcıları Alaattin Doğan ve Vecdet Fehmi Şendil, ATO Yönetim Kurulu Üyeleri Nuh Acar, Mehmet Fatih Çetinkaya, Nihat Uysallı, Süleyman Ekinci ve Halil İlik eşlik etti.

 

Türkiye ve KKTC arasındaki ticari ve ekonomik ilişkilerle yatırımların geliştirilmesinin gündemde olduğu görüşmede, koronavirüs pandemisiyle mücadele sürecinin ekonomide oluşturduğu etkilerin ortadan kaldırılmasına yönelik olarak yapılabilecek çalışmalar ele alındı.

 

Ekonomik Örgütler Platformu Dönem Sözcüsü Cafer Gürcafer, KKTC'nin AB tarafından tanınmaması nedeniyle doğrudan aşı temin edemediklerini belirterek, Türkiye'den aşı almanın kendileri için anlamlı olduğunu ifade etti. Aşılamayla ekonomik aktivitelerin normale döneceğini kaydeden Gürcafer, Türkiye ve KKTC'nin Doğu Akdeniz'de istediği gücü elde etmesi için KKTC'nin ekonomik bağımsızlığı ve gücünün önemli olduğunu söyledi.

 

Kıbrıs Türk Ticaret Odası Başkanı Turgay Deniz de, pandemiyle mücadele sürecinde Türkiye'nin KKTC'ye aşı göndermesinin büyük anlam taşıdığını belirterek, aşılamayla birlikte turizm ve inşaat sektörlerinin harekete geçeceğini, üniversitelerin de açılacağını söyledi. Deniz, bu üç alandaki iyileşmenin diğer sektörleri de etkileyeceğini ifade etti.

 

KKTC heyetinin ziyaretinden duyduğu memnuniyeti dile getiren ATO Başkanı Baran da konuşmasında pandemiyle mücadele sürecini başarıyla yöneten Türkiye'nin dünyanın gelişmiş ülkelerinden pozitif ayrıştığını söyledi. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin, koronavirüs aşılarının yapılmasıyla birlikte normalleşme sürecine gireceğini ve ekonomik çarklarının yeniden tam randımanlı bir şekilde döneceğini belirten Baran, "Bugüne kadar olduğu gibi bugünden sonraki süreçte de KKTC'nin varlığı ve ekonomik kalkınması için elimizden geleni yapmaya devam edeceğiz" dedi.