Görüşlerinizi
Paylaşın
ATO'DAN EMLAKÇILARA SERTİFİKA

ATO'NUN BAŞKENT ÜNİVERSİTESİ İŞ BİRLİĞİ İLE GERÇEKLEŞTİRDİĞİ EMLAK DANIŞMANLIĞI EĞİTİM PROGRAMINI TAMAMLAYAN KATILIMCILARA SERTİFİKALARI TAKDİM EDİLDİ

16 MART 2021- Ankara Ticaret Odası (ATO) Yönetim Kurulu Başkanı Gürsel Baran, emlak danışmanlarının görevlerini icra edebilmeleri için gereken donanımı sağlamaları için Başkent Üniversitesi ile işbirliği halinde düzenledikleri eğitim programının başarıyla sonuçlanmasından memnuniyet duyduklarını belirterek, "Üniversite-Reel Sektör işbirliğinin en güzel örneğini sergiledik. Bu çalışmalarla üyelerimizi sektörlerinde lider hale getirmek istiyoruz" dedi.

Ankara Ticaret Odası'nın 62 No'lu Gayrimenkul Danışmanlık Hizmetleri Meslek Komitesi'nin girişimleriyle Başkent Üniversitesi işbirliği yaparak düzenlediği "Emlak Danışmanlığı Sertifikalı Eğitim Programı"nı tamamlayan katılımcılara belgeleri Ankara Ticaret Odası Meclis Salonu'nda düzenlenen törenle takdim edildi. Törende açılış konuşması yapan Yönetim Kurulu Başkanı Baran, "Taşınmaz Ticareti Hakkındaki Yönetmelik" uyarınca, taşınmazla ilgili danışmanlık ve yönetim hizmeti veren firmalarda görev alan "Sorumlu Emlak Danışmanı"nın en az 100 saatlik eğitim almış olması zorunluluğu üzerine Başkent Üniversitesi ile eğitim programını hayata geçirdiklerini söyledi.

Yasal düzenleme ile ihtiyaç fazlası, yetkisiz, belgesiz ve kayıt dışı işlerin önüne geçilebileceğini kaydeden Baran, "Bu sektör dünyada olduğu gibi ülkemizde de önemli sektörlerden birisi. İnşaat sektörünü sırtlayan alanlardan biri olan emlak sektöründe geçtiğimiz yıl İran, Irak, Azerbaycan, İngiltere, Almanya ve Çin gibi pek çok ülkeden binlerce insan ülkemizden konut almaya geldi ve emlak danışmanları ile muhatap oldu. Onlara hizmet veren danışmanların yeterli, donanımlı olması lazım. Bu ülkenin ekonomisine sağlanan katkı açısından bile baktığımızda çok önemli olduğunu düşünüyorum" dedi.

ATO olarak ihtiyacın olduğu her alanda eğitim vermeye devam ettiklerini belirten Baran, ATO'nun görevlerinden birinin de üyelerini donanımlı hale getirmek olduğunu söyledi. Baran, "Üyelerimizi sektörlerinde lider hale getirme gayretimiz var. Biz bu eğitimlerin öneminin farkındayız. Bu nedenle eğitimlerin sadece kendi üyelerimize değil, Ankara'da emlak sektöründe faaliyet gösteren herkese açılması yönünde adım attık. Hiç fark etmeden üyemiz olsun olmasın eğitim programlarını herkese açtık. Buna da devam edeceğiz. Başkent Üniversitesi'ne ve Komite Üyelerimize tüm gayretleri için teşekkür ederiz" diye konuştu.

-EMLAK DANIŞMANLARI YETKİ BELGESİZ ÇALIŞAMAYACAK-

62 No'lu Gayrimenkul Danışmanlık Hizmetleri Meslek Komitesi Meclis Üyesi Erdoğan Yıldırım da konuşmasında 100 saatlik eğitimi tamamlayarak sertifika almaya hak kazananları tebrik etti. Dünyada itibarlı bir meslek olan emlak danışmanlığının Türkiye'de de yetki belgesi ile hak ettiği seviyeye yükseleceğini dile getiren Yıldırım, "Yeni yönetmelikle birlikte yetkisiz ilan verilmeyecek, yetkisiz satış yapılmayacak, tapu dairelerine yetkisiz gidilemeyecek. Kayıt dışılıktan mustarip olmuştuk, artık 31 Mart'tan sonra yetki belgesini alamayan meslektaşlarımız bu işi yapamayacaklar. Müşterilerimize daha kaliteli hizmet sunabilmek için Başkent Üniversitesi ile hazırladığımız eğitim programının çok faydasını göreceğimize inanıyorum" dedi.

-"ATO İLE BİRLİKTE ÇOK KATKI SAĞLAMAYA DEVAM EDECEĞİZ"-

Başkent Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ali Haberal da konuşmasında Başkent Üniversitesi ve ATO'nun çalışmalarının sivil toplum üniversite işbirliğine iyi bir örnek teşkil ettiğini söyledi. Başkent Üniversitesi olarak üniversite dışında bir sertifika programını ilk defa ATO'da düzenlediklerini kaydeden Haberal "Bu hepimiz için önemli bir faaliyet. Sektörün temsilcilerinin zamanını ayırarak mesai saati dışında, akademisyenlerimizle bir araya gelmesi çok kıymetli. Ülkemizde inşaat sektörü lokomotif bir sektör. Buradan yola çıkarak emlak danışmanlığı ve benzeri faaliyetlerin sertifika programlarından geçmesi son derece önemli. Ankaramıza ve ülkemize ATO ile birlikte çok farklı alanlarda katkı sağlamaya devam edeceğiz" diye konuştu.

Açılış konuşmalarının ardından ATO Başkanı Gürsel Baran, Başkent Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ali Haberal ve 62 No'lu Gayrimenkul Danışmanlık Hizmetleri Meslek Komitesi Meclis Üyesi Erdoğan Yıldırım tarafından, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. M. Abdülkadir Varoğlu, Başkent Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hamdullah Nejat Basım, Dekan Yardımcısı Prof. Dr. Güray Küçükkocaoğlu, Bölüm Başkanı Prof. Dr. Hulusi Cenk Sözen, Prof. Dr. Feride Bahar Işın, Bilal Aygıt, Av. Kudret Çöçü, Özcan Temuer, Hasan Ağca'ya eğitim programına yaptıkları katkılar nedeniyle teşekkür plaketi takdim edildi.

Sertifika programını başarıyla tamamlayan 82 katılımcıya da belgelerinin verildiği programa, 62 No'lu Gayrimenkul Danışmanlık Hizmetleri Meslek Komitesi Başkan Yardımcısı Hüsnü Döğer ve Komite Üyeleri Mustafa Uludağ ile Kasım Yıldız da katıldı.