Görüşlerinizi
Paylaşın
MESLEKİ VE TEKNİK EĞİTİM ATO'DA KONUŞULDU.

MESLEKİ VE TEKNİK EĞİTİM PROGRAMLARI, MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI YETKİLİLERİNCE ATO BAŞKANI BARAN'IN BAŞKANLIĞINDAKİ ATO HEYETİNE TANITILDI.

 

ATO BAŞKANI BARAN: "İHRACATI, KATMA DEĞERİ, VERİMLİLİĞİ ARTIRMANIN YOLU MESLEKİ EĞİTİMDEN GEÇİYOR."

 

4 Nisan 2021- Eğitim ve reel sektör işbirliğinin geliştirilmesi konusunda çalışmalar yürüten Ankara Ticaret Odası (ATO), bu kez Milli Eğitim Bakanlığı yetkililerince mesleki ve teknik eğitim programlarının anlatıldığı bir toplantı gerçekleştirdi.

ATO Duatepe Hizmet Binası'nda gerçekleşen ve ATO Yönetim Kurulu Başkanı Gürsel Baran'ın başkanlık ettiği toplantıda Meslekî ve Teknik Eğitim Genel Müdürü Prof. Dr. Kemal Varın Numanoğlu ve İşyeri Tabanlı Mesleki Eğitim Daire Başkanı Süleyman Akgül, ATO Heyeti'ne Milli Eğitim Bakanlığı'nın mesleki ve teknik eğitim programları hakkında bilgi verdi.

Toplantının açılışında konuşan ATO Başkanı Baran, mesleki eğitimin ekonomik refaha ulaşmak açısından önemli olduğunu belirterek "İhracatı artırmanın, katma değeri yükseltmenin ve verimliliği çoğaltmanın yolu meslek eğitiminden geçiyor" dedi. Mesleki eğitimin Türkiye'nin üzerinde önemle durması gereken konulardan biri olduğunu vurgulayan Baran,  reel sektörde nitelikli işgücü eksiğinin yaşandığını dile getirdi. Baran, "Türkiye'nin her alanına katkı sağlamamız reel sektöre nitelikli işgücü yetiştirmekten geçiyor" diye konuştu. Türkiye'nin genç bir nüfusa sahip olduğunu ifade eden Baran, mesleki ve teknik eğitimin gençlerin gelişimine katkı sağlamanın yanı sıra istihdama da olumlu yansıyacağını söyledi.

Milli Eğitim Bakanlığı Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürü Kemal Varın Numanoğlu ise ekonomik kalkınma ve toplumsal refah açısından önemli olan mesleki eğitim konusunu reel sektörle iş birliği içerisinde hak ettiği yere taşıma gayreti içinde olduklarını anlattı.

Açılış konuşmalarının ardından Milli Eğitim Bakanlığı İşyeri Tabanlı Mesleki Eğitim Daire Başkanı Süleyman Akgül, mesleki ve teknik eğitim programları hakkında detaylı bir sunum yaptı.

Toplantıya ATO Mesleki Eğitim ve Nitelikli İş Gücü Özel İhtisas Komisyonu Başkanı Abidin Memili ile Komisyon Üyesi Ahmet Akça, ATO 61 No'lu Özel Eğitim- Öğretim Hizmetleri Meslek Komitesi Başkanı Abdülkadir Cesur ve Komite Başkan Yardımcısı Mahmut Burkankulu da katıldı.