Görüşlerinizi
Paylaşın
SİGORTACILIK SEKTÖRÜ ATO'DA KONUŞULDU

SİGORTACILIK SEKTÖRÜNDE FAALİYET GÖSTEREN ATO ÜYELERİ TALEP, GÖRÜŞ VE ÖNERİLERİNİ SEDDK YETKİLİLERİNE İLETTİ.

 

ATO BAŞKAN YARDIMCISI YILMAZ: "TİCARET VE EKONOMİNİN DE SİGORTASI DURUMUNDAKİ SEKTÖRÜN HAK ETTİĞİ DEĞERE KAVUŞABİLMESİ İÇİN ÇALIŞIYORUZ."

 

30 NİSAN 2021- Koronavirüs salgınıyla birlikte önemi daha da iyi anlaşılan sigortacılık sektörüne ilişkin konuların ele alındığı toplantı Ankara Ticaret Odası'nın (ATO) sektörü temsil eden 67 No'lu Sigortacılık Hizmetleri Meslek Komitesi'nin talebi üzerine ATO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Halil İbrahim Yılmaz, Sigortacılık ve Özel Emeklilik Düzenleme ve Denetleme Kurumu (SEDDK) İkinci Başkanı Ali Ersoy ve sektör temsilcilerinin katılımıyla yapıldı. Online olarak gerçekleşen toplantıda ATO üyesi sektör temsilcileri talep, görüş ve önerilerini SEDDK yetkililerine iletti.

 

Toplantıda konuşan ATO Başkan Yardımcısı Halil İbrahim Yılmaz, sigortacılık sektörünün önemine değinerek "Ticaret ve ekonominin de sigortası durumundaki sektörün hak ettiği değere kavuşabilmesi için çalışıyoruz" dedi.

Konuşmasında ATO'nun sigortacılık sektörünün gelişmesi konusunda yaptığı çalışmalara da değinen Yılmaz, pandemi sürecinde sektörün finansman ihtiyacını sağlamaya yönelik Halk Bankası ile bir protokolü hayata geçirdiklerini hatırlattı.

 

Ankara Ticaret Odası olarak sigortacılık sektörü için kuralların konulduğu, düzenlemelerin takip edildiği bir kuruma ihtiyaç olduğunu geçmişte birçok kez dile getirdiklerini kaydeden Yılmaz, 2019 yılında kurulan Sigortacılık ve Özel Emeklilik Düzenleme ve Denetleme Kurumu'nun (SEDDK) bu açıdan önemli olduğunu söyledi.

 

Ankara Ticaret Odası'na kayıtlı, sigortacılık sektöründe yaklaşık 2 bin işletmenin faaliyet gösterdiğini kaydeden Yılmaz, "Güveni temsil eden sigortacılığın, diğer ülkeler gibi ülkemizde de en saygın meslekler arasında yer alması için çağın ihtiyaçlarına göre düzenlemelere gidilmeli. Bu noktada ise SEDDK ile yakından çalışarak süreç boyunca her türlü sorumluluğu almaya hazırız" diye konuştu.

 

-"DÜZENLEMELERLE SEKTÖRÜN SORUNLARINI AŞMAYA ÇALIŞIYORUZ"-

 

 SEDDK İkinci Başkanı Ali Ersoy da konuşmasında SEDDK'nın kurulmasının sigortacılık sektörü açısından bir milat olduğunu belirterek "2019 yılında kurulmamızın ardından 1 yıllık zaman dilimi içerisinde yaptığımız düzenlemelerle sektörün sorunlarını aşmaya çalışıyoruz. ATO da her daim fikirlerini bizlerle paylaşarak destekçi oldu. İletişimimizi bundan sonra da karşılıklı görüşmelerle yürüteceğimizi düşünüyorum" dedi.

 

-"YASAL DÜZENLEMELER DAHA SADE, ANLAŞILIR VE KAPSAYICI OLMALI"-

 

ATO 67 No'lu Sigortacılık Hizmetleri Meslek Komitesi Başkanı Hacı Ali Yücel ise pandemi sürecinde sigorta sektörünün çok iyi bir sınav vermesine rağmen bazı sorunlarının hala devam ettiğini belirtti. Yücel, "Günümüz şartlarına göre yetersiz kalan sigorta yasasını güncelleyip, yasal düzenlemeleri bir an önce yaparak daha sade, anlaşılır ve bütün paydaşları kapsayıcı bir hale getirmemiz gerekiyor" dedi.

 

Toplantıda sektör temsilcilerinin ilettiği konular ise şöyle oldu:

 

  • Sigortacılık sektöründe asli görevi acentelik olmayan firmaların sigortacılık faaliyeti sürdürerek haksız rekabet ortamı oluşturması ve mesleğin güvenilirliğine zarar vermesinin engellenmesi.

 

  • 03.06.2007 tarihinde Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe giren Sigortacılık Kanunu'nun sektör temsilcileri ile istişare edilerek günümüz şartlarına göre güncellenmesi.

 

  • Sigorta şirketlerinin sigorta poliçesine aracılık eden tüm kurumların; poliçe teminat, prim ve tüm detaylarda eşit şartlarda faaliyet yürütebilmesinin sağlanması talep edilmektedir.

 

Toplantıya SEDDK Başkan Yardımcıları Mete Güler ve Mahir Çipil, Daire Başkanları Barış Taşkesen ve Işıl Konya ile 67 No'lu Sigortacılık Hizmetleri Meslek Komitesi Başkan Yardımcısı Mehmet Selçuk Mert, Komite Üyeleri Bülent Yük, Ercenk Akgözlü, Hakan Arslan, Mehmet Serdar Çankaya, Soner Polat katıldı.