100 Konut   
 Bağış 
Görüşlerinizi
Paylaşın
ATO'DAN, ÇAMLIDERE HÖŞMERİMİ'NE COĞRAFİ İŞARET TESCİLİ

ATO'NUN, "ANKARA DÖNERİ", "ANKARA SİMİDİ", "ANKARA TAVASI" VE "ANKARA ERKEÇ PASTIRMASI"NIN ARDINDAN COĞRAFİ İŞARET TESCİLİ ALDIĞI 5'NCİ ÜRÜN OLAN "ÇAMLIDERE HÖŞMERİM TATLISI"NIN TANITIM TOPLANTISI YAPILDI.   

 

ATO BAŞKANI BARAN:  "ÜLKEMİZDE 2 BİNE YAKIN TESCİL ALMASI GEREKEN ÜRÜN İLE DEĞERİ 20 MİLYAR DOLAR CİVARINA ULAŞABİLECEK POTANSİYELİMİZ VAR"

 

27 AĞUSTOS 2021- Ankara Ticaret Odası'nın (ATO), Başkentin ürünlerini kıymetlendirip ekonomiye kazandırma ve ihracatın konusu haline getirmeye yönelik yaptığı coğrafi işaret çalışmaları kapsamında "Ankara Döneri", "Ankara Simidi", "Ankara Tavası" ve "Ankara Erkeç Pastırması"nın ardından 5'nci ürün olarak coğrafi işaret tescili aldığı "Çamlıdere Höşmerim Tatlısı"nın tanıtım toplantısı yapıldı.  

 

ATO Hizmet Binası Meclis Terası'nda gerçekleşen "Çamlıdere Höşmerim Tatlısı Coğrafi İşaret Tanıtım Toplantısı"na ATO Yönetim Kurulu Başkanı Gürsel Baran, ATO Meclis Başkanı Mustafa Deryal, Çamlıdere Belediye Başkanı Hazım Caner Can, Türk Patent ve Marka Kurumu Başkanı Prof. Dr. Habip Asan, Mesleki Yeterlilik Kurumu Başkanı Adem Ceylan ile ATO Yönetim Kurulu ve Meclis Üyeleri katıldı.

 

Toplantıda konuşan ATO Başkanı Baran, dünyada coğrafi tescili almış yaklaşık 20 bin ürün olduğunu belirterek "Coğrafi işaret, dünyada 200 milyar dolarlık bir pazar oluşturuyor. Ülkemizde ise 2 bine yakın tescil alması gereken ürün ile değeri 20 milyar dolar civarına ulaşabilecek potansiyelimiz var" diye konuştu. Coğrafi işaretli ürünlerden elde edilecek gelirin cari açığın kapatılmasına da katkı sağlayacağını ifade eden Baran, Avrupa Birliği'nin yaklaşık 3 bin 500 üründen 77 milyar avrolukluk gelir sağladığını ifade etti.

 

Ürünlerin coğrafi işaret tescili aldığında daha kıymetli hale geldiği ifade eden Baran, bu sayede üreticinin daha çok gelir elde edebileceğini ve daha fazla katma değer sağlanabileceğini söyledi. Baran, "Tarımsal üretimin çeşitliliğini teşvik ederek kırsal nüfusun yerinde kalmasına yardım eden coğrafi işaretli ürünler ülke ekonomisine büyük katkı sağlıyor" diye konuştu.

 

-"ANKARA'DA TESCİLLİ 20 ÜRÜNÜN 5'İ ATO'DAN"-


Baran, ülke ekonomisine katma değer sağlamak ve uluslararası pazarlara hâkim olabilmek açısından ürünlere coğrafi işaret tescili almanın  atılması gereken öncelikli adımlar arasında olduğunu belirtti.

Coğrafi işaretin kent ve ülke kalkınmasında büyük rolü olduğunu kaydeden Baran, "Çamlıdere Höşmerim Tatlısı ile birlikte bugüne kadar Ankara'da coğrafi işaretli 20 ürününün beşinin tescilini Ankara Ticaret Odası olarak biz aldık." dedi.


-"COĞRAFİ İŞARET TESİLİ İLE GASTRONOMİ TURİZMİNE İVME"-

 

İç Anadolu ve Karadeniz bölgesi geçiş yolunda bulunan Çamlıdere'ye özgü lezzetlerle yapılan Çamlıdere Höşmerim tatlısının  diğerlerinden farklı nitelikler taşıdığını kaydeden Baran, Çamlıdere'nin Ankara'nın önde gelen ilçelerinden biri olduğunu ifade etti.

 

Yöresel ve geleneksel ürünleri önce kendi ülkemize tanıtıp ardından da uluslararası pazara kazandırarak ülkemizdeki gastronomi turizmine ivme kazandırabileceğimizi belirten Baran, "Coğrafi işaret, ürünlere kalite sağladığı için turizm açısından cazip hale getiriyor" dedi.

 

Baran, "Birçok yabancı ülkeye turist çeken ürünlerin çoğunluğu coğrafi işaretli ürünler. Biz de ülkemizin ürünlerine gereken önemi vererek, turizm konusunda ekonomimizi canlandırabiliriz" diye konuştu.

 

Konuşmaların ardından, Türk Patent ve Marka Kurumu Başkanı Prof. Dr. Habip Asan, ATO Yönetim Kurulu Başkanı Gürsel Baran'a,  Çamlıdere Höşmerim Tatlısı Coğrafi İşaret Tescil Belgesi'ni takdim etti.