100 Konut   
 Bağış 
Görüşlerinizi
Paylaşın
NİJERYA'NIN BORNO EYALET VALİSİ'NDEN ATO'YA ZİYARET

BORNO EYALET VALİSİ UMARA, ATO ÜYELERİNİ NİJERYA'YA YATIRIM YAPMAYA DAVET ETTİ.

ATO BAŞKAN YARDIMCISI AKTAY: "NİJERYA'NIN ÜLKEMİZ VE BAŞKENTİMİZ İLE TİCARETİNİ DAHA YUKARILARA TAŞIMA GAYRETİNDEYİZ"

10 EYLÜL 2021- Ankara Ticaret Odası (ATO) Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Temel Aktay, Ankara'nın Nijerya'ya ihracatının pandemi koşullarına rağmen 2020 yılında yükseldiğini belirterek, "Nijerya ile Ankaramızın ticareti 33,7 milyon dolara yükseldi. Bu rakamı daha yukarılara taşıma gayretindeyiz" dedi.

Nijerya'nın Borno Eyalet Valisi Babagana Umara ile Nijerya Borno Eyaleti Yatırım Bakanı Yerima Lawan Kareto ve Milletvekili Baba Mala Bukar, ATO Başkan Yardımcısı Temel Aktay'ı ziyaret etti. ATO Duatepe Hizmet Binası'nda gerçekleşen ziyarette konuşan Aktay, Ankara'nın Nijerya'ya ihracatının 2019 yılında 27 milyon dolardan, koronavirüs salgınının dünya ticareti üzerindeki olumsuz etkilerine rağmen 2020 yılında 33,7 milyon dolara yükseldiğini belirterek "Ankara Ticaret Odası olarak Nijerya'nın ülkemiz ve Başkentimiz ile ticaretini daha yukarılara taşıma gayretindeyiz" dedi.

Doğal kaynaklar, petrol ve doğalgaz açısından zengin rezervlere sahip Nijerya'nın, yatırımcılar açısından da cazip bir ülke olduğunu kaydeden Aktay,  Nijerya'da tarım, sanayi, enerji ve hizmet sektörlerinde yatırım fırsatları olduğunu söyledi.

Ankara Ticaret Odası'nın yaptığı çalışmalar ile Ankara ekonomisi hakkında da heyete bilgi aktaran Aktay, son yıllarda Ankara'nın ticaret ve sanayide çok büyük mesafeler kat ettiğini söyledi. Aktay, Ankara'nın savunma ve havacılık sanayi, medikal sanayi, yenilenebilir enerji, iş ve inşaat makineleri kümelenmeleri ve son dönemde sağlık turizmi ile uluslararası rekabet gücü yüksek bir şehir olduğunu ifade etti.

Nijerya'nın Borno Eyalet Valisi Babagana Umara ise ziyarette yaptığı konuşmada, Nijerya'nın kuzeydoğu bölgesinde yer alan Borno Eyaleti'nin 6 milyonluk nüfusuyla önemli bir merkez olduğunu belirterek, diğer altı eyalet ile birlikte değerlendirildiğinde bölgenin 30 milyonluk nüfus potansiyeline sahip olduğunu söyledi. Nijer, Çad ve Kamerun ile sınırı bulunan Borno Eyaleti'nin bu üç ülke ile de ticaret potansiyeline sahip olduğunu kaydeden Umara, ATO üyelerini Nijerya'ya yatırım yapmaya davet etti.

Nijerya'dan yatırım uzmanı ve danışmanların da bulunduğu ziyarette, Nijerya'daki yatırım imkânlarının ATO üyelerine detaylı olarak anlatılacağı bir toplantının zoom üzerinden yapılması planlandı.

Ziyarette, ATO Dış Ticaret Komisyonu Başkanı ve 65 No'lu Danışmanlık Hizmetleri Meslek Komitesi Meclis Üyesi Ali Rıza Koç, ATO 35 No'lu İkamet Amaçlı İnşaat Müteahhitliği Meslek Komitesi Başkan Yardımcısı Rais Çakan, ATO 53 No'lu Peyzaj, Çevre Düzenleme ve Yapısalları Faaliyetleri Meslek Komitesi Meclis Üyesi Üsame Kalaycı, 24 No'lu Elektrikli Ev Aletleri Meslek Komitesi Başkanı Necdet Portakal ile Başkan Yardımcısı Mehmet Koç da bulundu.