100 Konut   
 Bağış 
Görüşlerinizi
Paylaşın
ATO'NUN SEREBRAL PALSİLİ GENÇLERE "E-TİCARET, E-İHRACAT" EĞİTİMİ PROGRAMI START ALDI

ATO BAŞKANI BARAN: "SEREBRAL PALSİLİ GENÇLERİMİZ EKONOMİMİZİN BÜYÜMESİNE KATKI SAĞLAYACAK"

7 Ekim 2021- Ankara Ticaret Odası'nın (ATO), Serebral Palsili Çocuklar Derneği (SERÇEV) ve SERÇEV Engelsiz Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi ile birlikte, ilk etapta 180 serebral palsili gencin e-ticaret alanında eğitim alarak iş hayatında atılmasını sağlamak için hayata geçirdiği "E-ticaret ve E-İhracat Eğitimi Projesi" Serebral Palsi Farkındalık Günü'nde başladı.

Çankaya Kaymakamı Hüdayar Mete Buhara, ATO İdea tarafından yürütülen projenin, SERÇEV Engelsiz Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi'nde gerçekleşen açılış töreninde bir konuşma yaparak, serebral palsili öğrencilerin katma değer üretmesine ve istihdamda yer almasına katkı sağlamanın önemine dikkat çekti ve Ankara Ticaret Odası'na teşekkür etti.

ATO Yönetim Kurulu Başkanı Gürsel Baran da törende yaptığı konuşmada, "Serebral Palsili çocuklarımıza eğitim verecek bu proje bugüne kadar yaptığımız projelerin en kıymetlisidir" dedi. Serebral Palsili çocukların özel çocuklar olduğuna dikkat çeken Baran, "Türkiye'de 600 bine yakın serebral palsili vatandaşımız var. Başlattığımız proje ile gençlerimizin iş hayatına atılmasını ve diğerlerine örnek olmasını istiyoruz. Gençlerimiz bizim geleceğimiz ve ülke ekonomimizde, kalkınmamızda da ayrı öneme sahip" dedi.

Elektronik ticaretin gelişimine dikkat çeken Baran, Başkent'te 2020 yılı itibariyle 21 bin 265 işletmenin e-ticaret yaptığını söyledi. Türkiye'nin e-ticaret hacminin aynı yılda 226 milyar lira olduğunu kaydeden Baran, 2021 yılı sonu itibariyle de 400 milyar liraya yükselmesinin beklendiğini anlattı. Baran, "E-ticaret özellikle pandemi sürecinde büyük bir ilerleme kaydetti. Serebral palsili gençlerimiz de alacakları eğitimlerle zaman ve mekan kısıtı olmaksızın e-ticaret ve e-ihracat yapabilir hale gelecekler. Dünya ile ticaret yapabilir hale gelen gençlerimiz ekonomimizin büyümesine katkı sağlayacak" diye konuştu.

- "BİR GÜN DEĞİL HER GÜN SEREBRAL PALSİ FARKINDALIĞI-

ATO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Halil İbrahim Yılmaz da, konuşmasında SERÇEV'in çalışmalarına dikkat çekerek, "75 ülkede 17 milyondan fazla serebral palsili insan var ve SERÇEV bütün adanmışlık hikayesiyle bizim bunu fark etmemizi sağladı" dedi.

ATO'nun gerçekleştireceği e-ticaret ve e-ihracat eğitimi ile serebral palsili gençlerin Ankara'yı ekonomi alanında ileri taşıyacağını kaydeden Yılmaz, "6 Ekim'i duymayanlara duyuralım, görmeyenlere gösterelim. Yalnızca bir gün değil yılın 365 gününde serebral palsili gençlerimizi farkına varalım" dedi. 

-SEREBRAL PALSİLİ GENÇLERE İŞ İMKANI-

SERÇEV Yönetim Kurulu Başkanı Turgay Karakaş, projenin serebral palsili gençler için önemine dikkat çekerek, "Bu gençlerimiz alacakları eğitim sayesinde dünyaya açılacak ve en büyük sorunları olan iş bulma konusunda daha avantajlı olacaklar" dedi.

Kendisi de Serebral palsili  olan Karakaş, "Serebral Palsili bireylerin hayat mücadelesi doğdukları anda başlıyor. Yaşadığımız onca zorluğa rağmen biz hiçbir zaman balık istemedik, sadece balık tutmasını öğrenmek istedik. Çünkü bizler her şeyi farkındayız, umarım dünyada bizleri farkına varır" diye konuştu. 

ATO'nun sağladığı eğitim imkanıyla serebral palsili gençlerin istihdam imkanına kavuşacağına belirten Karakaş, "Bizim için imkânsız diye bir şey yok, yeter ki bize ön ayak olun. Şu anda bunun en güzel örneğini e-ticaretle veriyoruz. Bizim çocuklarımız, iş sahibi olacak ve tek parmağıyla bütün dünyaya açılacak" dedi.

-"GENÇLERİMİZ İSTİHDAMA KATILABİLECEK" - 

SERÇEV Engelsiz Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Okul Müdürü Dilek Saran ise konuşmasında, Farkındalık Günü'nde böyle bir projenin hayata geçmesinden dolayı kıvanç duyduğunu belirterek, "Eğitimlerin ardından gençlerimiz istihdama katılacak ve kendi ekonomik dengelerini kurabilecekler. Bu yolda bizlerden desteğini esirgemeyen ATO'ya teşekkürlerimizi sunuyorum" dedi.

-"EN BÜYÜK ENGEL SEVGİSİZLİK" - 

SERÇEV Engelsiz Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Öğrencisi Taha İlbe Avşar da konuşmasında, "Asıl engel engellileri görememektir. Her insanın içinde bir cevher var ama en büyük engel sevgisizlik. Cevherlerimizi farkına varacağımız, kalpten sevebilmeyi başarabileceğimiz bir Dünya Serebral Palsi Farkındalık Günümüz kutlu olsun" dedi.