Görüşlerinizi
Paylaşın
"ANKARA MANZARASI" BELGESELİNİN GALASI ATO'DA YAPILDI

ATO BAŞKAN YARDIMCISI AKTAY: "TABLONUN KALICI İKAMETGÂHI ANKARA OLMALIDIR"

25 EKİM 2021- Ankara'nın 18'inci yüzyıldaki ekonomik ve sosyal yapısını ortaya koyan ve Hollanda Amsterdam'da bulunan Rijkmuseum'dan alınıp getirilerek Rahmi Koç Müzesi'nde sergilenen "Ankara Manzarası" tablosunun yapılış, belirlenme ve içeriğinin detaylarıyla anlatıldığı belgeselin gala gösterimi, Ankara Ticaret Odası (ATO) ev sahipliğinde yapıldı. ATO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Temel Aktay "Tablonun kalıcı ikametgâhı Ankara olmalıdır" dedi.

Ankara Ticaret Odası, Hollanda Büyükelçiliği, Ankara Kent Konseyi (AKK) ve Koç Üniversitesi Vehbi Koç Ankara Araştırmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi (VEKAM) desteği ile gerçekleştirilen "Ankara Manzarası" belgeseli çok sayıda Başkentli tarafından ilgiyle izlendi. Galanın açılışında konuşan ATO Başkan Yardımcısı Temel Aktay, Ankara Ticaret Odası olarak, tablonun Başkentliler tarafından görülebilmesi için 2018 yılında, Hollanda'dan Ankara Rahmi Koç Müzesi'ne getirilmesine, sigorta sorumluluğunu üstelenerek katkı sağladıklarını söyledi. Aktay, "Temennimiz, bizi köklü tarihimizin parlak döneminden kesitlerle buluşturan bu kıymetli tablonun kalıcı ikametgâhının Ankara olmasıdır. Derin inceleme ve arşiv taramasıyla "Ankara Manzarası" tablosuna dair belgeseli hazırlayarak, kültür hazinemize önemli bir katkı yapılmasını çok önemsiyoruz" diye konuştu.

Yerel değerlerin kalkınmada daha fazla pay alması gerektiğine inandıklarını ve bu nedenle coğrafi işaretli ürünler konusunda çalışmalar yürüttüklerini, Ankara Keçisi Tiftiği'nin de bu çalışmalardan biri olduğunu kaydeden Aktay, "Ankara Manzarası tablosu, Ankara Keçisi tiftiğinin yüzyıllar boyunca Ankara'nın ekonomik ve sosyal yaşamında belirleyici olduğunun ispatı niteliğindedir. Ankara ticaretini temsil eden bir kuruluş olarak şehrimizin bu değerini günümüzde de ekonomiye kazandırmak için çalışmalar yürütüyoruz. ATO olarak geçtiğimiz ay Ankara Keçisi Tiftiği'ne coğrafi işaret tescili almış olmanın mutluluğu içindeyiz. Tablonun ve belgeselin Başkentimizin kültürden ticarete kadar her alanda ilerlemesine, gelişmesine ve canlanmasına katkı sağlamasını temenni ediyoruz" dedi.

BÜYÜKELÇİ: "BELGESEL ANKARA DIŞINDAN İZLEYİCİYE DE HİTAP EDECEKTİR" 

Hollanda Büyükelçi Yardımcısı Erik Weststrate açılışta yaptığı konuşmasında tablonun Ankara'yı gösteren en eski eser olma niteliğine değindi. Tabloyu Ankara'ya ilk getirdiklerinde 2 yıllık sergilenme süresine sahip olduğunu dile getiren Büyükelçi Yardımcısı Weststrate, "Bundan 3 yıl önce tabloyu Ankara'ya getirdiğimiz için çok sevinmiştik. Şu an tablo hala Ankara'da ve umarım daha da uzun kalacaktır. Tablonun Ankara'da kalmaya devam etmesi sürecinde destek vermeye hazırız. Tablo beklemediğimiz bir yankı oluşturdu. Tabloya dair pek çok aktivite ve faaliyetler yaratıldı. Bu belgeselde sadece öğrenci ve çocuklarla sınırlı kalmayıp çok daha geniş bir kitleye ulaşacak, Ankara dışından izleyiciye de hitap edecektir" diye konuştu. 

-BELGESEL ESKİ ANKARA'YA DAİR ÖNYARGILARI KIRACAK-

Ankara Manzarası Belgeseli Yapımcısı ve Yönetmeni Muhammed Murat Arslan, konuşmasında Türkiye'de kültürel ve yaratıcı ekonominin, Ankara Manzarası tablosu gibi eserlerle gelişebileceğine değinerek Ankara'nın marka kent olmasında yeni fikir ve araçların da önünü açacağını söyledi. Arslan, "Esasında Cumhuriyeti kuran kadroların Ankara'yı seçmesindeki en büyük nedenlerden bir tanesi Ankara'nın tarihi derinliği fakat biz bunu ıskalıyoruz. Eğer Ankara'yı başkent yapmak bilinçli bir tercihse, Ankara Manzarası tablosu da bunun en güzel vesikası olmuştur. Belgeselde eski Ankara'ya dair önyargıların kırılmasına öncülük ederek Başkentin köklü tarihini görünür kılmak istiyoruz" dedi.  

Ankara Kent Konseyi Yürütme Kurulu Üyesi Doç. Dr. Lale Özgenel de Ankara Manzarası tablosunun kentin sadece dokusunu, mimarisini ve kırsalını değil aynı zamanda gündelik ve ticari hayatını da zengin detaylarla anlattığını belirterek, tablonun Ankara tarihindeki öneminin ve arka plan hikâyesinin belgeselle birlikte kalıcı olarak kent hafızasına kazandırılacağını söyledi. 

VEKAM Direktörü Prof. Dr. Filiz Yenişehirlioğlu da tablonun belgesel, roman, animasyon, tiyatro oyunu, müzik bestesi ve çocuk programları gibi birden fazla alanda esin kaynağı olduğuna değinerek, "Tablonun bir eğitim aracı haline geldiğini görmek çok sevindirici. Özellikle yeni müzecilik anlayışı kapsamında tablonun farklı etkinliklere ilham olması çok önemli" diye konuştu.

Konuşmaların ardından belgesele katkı sağlayan, Prof. Dr. Filiz Yenişehirlioğlu, Prof. Dr. Zahide İmer, Dr. Feyza Akder'e,  ATO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Temel Aktay, Hollanda Büyükelçi Yardımcısı Erik Weststrate, AKK Yürütme Kurulu Üyeleri Doç. Dr. Lale Özgenel ve Aysu Fatma Kuştaş ile AKK Kale Meclisi Sözcüsü Şevket Bülend Yahnici birer plaket takdim etti.

Galaya AKK Yürütme Kurulu Üyesi Ceren Anadol, Gökyay Vakfı Mütevelli Heyet Başkanı Birten Gökyay ile çok sayıda davetli de katıldı.