100 Konut   
 Bağış 
Görüşlerinizi
Paylaşın
FRANSA BÜYÜKELÇİSİ MAGRO, ATO BAŞKANI BARAN'I ZİYARET ETTİ

ATO BAŞKANI BARAN: "FRANSA İLE DIŞ TİCARET HACMİMİZİ EN KISA ZAMANDA 20 MİLYAR AVRO'NUN ÜSTÜNE ÇIKARMALIYIZ"

 

20 Kasım 2021-Ankara Ticaret Odası (ATO) Yönetim Kurulu Başkanı Gürsel Baran, Türkiye ile Fransa'nın geçmişinin Osmanlı İmparatorluğu dönemine dayanan tarihsel ilişkileri bulunduğunu, karşılıklı yatırımlar ve işbirlikleri dikkate alındığında 14 milyar Avro'luk ticaret hacminin iki ülkenin potansiyelini ifade etmekten uzak olduğunu belirterek, "Fransa ile dış ticaret hacmimizi en kısa zamanda 20 milyar Avro'nun üstüne çıkarmalıyız" dedi.

 

Fransa Büyükelçisi Hervè Magro, Ankara Ticaret Odası (ATO) Yönetim Kurulu Başkanı Gürsel Baran'ı ziyaret etti. Ziyarette, Büyükelçilik Ekonomi Müsteşarı Abdenor Brahmi ile ATO Başkan Yardımcısı Temel Aktay, ATO Yönetim Kurulu Sayman Üyesi M. Ülkü Karakuş ile Yönetim Kurulu Üyeleri Nuh Acar, Süleyman Ekinci ve Mehmet Fatih Çetinkaya da yer aldı.

 

Ankara Ticaret Odası Başkanlık makamında gerçekleşen ziyarette konuşan Baran, Büyükelçi, Magro'ya Ankara ekonomisi hakkında detaylı bilgi verdi. Başkent'in üniversite-sanayi işbirliğinin geliştiği bir şehir olduğunu kaydeden Baran, Ankara'nın ticari ve turizm kapasitesini anlattı. Boeing ve AirBus'ın parçalarının Ankara'da üretildiğini kaydeden Baran, Ankara Ticaret Odası olarak markalaşma konusu ile coğrafi işaretli ürünler konusuna özel önem verdiklerini ifade etti. Baran, markalarla katma değerli üretimi desteklediklerini anlattı. Baran, Ankara'nın mobilya, iş makinaları, yenilenebilir enerji ve medikal cihaz üretimi alanlarında avantajlı bir ekonomiye sahip olduğunu söyledi.

 

Baran, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Fransa Cumhurbaşkanı Macron'un dış ticarette 20 milyar Avro'luk hedef koyduklarını hatırlatarak, "Fransa Türkiye'nin ticaret yaptığı ilk 10 ülke arasında yer alıyor. Fransa'nın 1 trilyon Avro'ya yaklaşan dış ticaret hacminin yanında bizim ticaret rakamımız çok düşük. Bu rakamı en kısa zamanda 20 milyar Avro'nun üstüne çıkarmalıyız" dedi.

 

Ankara Ticaret Odası'nın Ankara'dan yurtdışına direkt uçuş sayısının artmasına yönelik çalışmalarından da bahseden Baran, Ankara'dan Paris'e direkt havayolu seferlerinin yapıldığını söyledi. Başkent'in coğrafi konum avantajından bahseden Baran, "3-4 saatlik uçuşlarla onlarca trilyon dolar büyüklüğünde coğrafyaya ulaşmamız mümkün" dedi. Baran, hızlı trenin merkezi olan Ankara'nın otoyol ulaşımının da merkezi olduğunu ifade etti.

 

Konuşmasında Yeşil Mutabakat'a da değinen Baran, Avrupa Birliği ülkelerinin de iklim değişikliği konusunda farklı stratejiler içinde olduğunu kaydetti.

 

Baran, Fransa ile otomotiv, tekstil, ilaç ve turizm sektörlerinde işbirliği yapılabileceğini söyledi.

 

-"GELECEĞİMİZE İNANIYORUM"-

 

Fransa Büyükelçisi Hervé Magro da, Türkiye ile Fransa'nın tarihinin 1500'lü yıllara dayanan köklü bir geçmişi olduğunu belirterek "Geleceğimize de inanıyorum" dedi. İki ülke arasındaki ilişkileri eğitim ve ticaretin güçlendirdiğine dikkat çeken Büyükelçi Magro, pandemi sürecinde iki ülke arasındaki ticarette aşırı gerileme yaşanmadığını söyledi.

 

Pandemi sürecinde zoom üzerinden toplantılar yapıldığını anlatan Büyükelçi, Fransız şirketlerinin Türkiye'yi önemli bir pazar görerek ilgilendiğini söyledi. Türkiye'de bulunan bazı şirketlerin pandemi sürecinde satışlarını ikiye katladığını bildiren Büyükelçi Magro, "Bazı şirketler Uzakdoğu'ya sipariş ettiği işleri Türkiye'ye sipariş vermeye başladı" dedi.

 

2022 yılının başında Avrupa Birliği dönem başkanlığı görevinin Fransa tarafından üstlenileceğini bildiren Magro, "Karbon vergisi Fransa'nın dönem başkanlığı sürecinde hazırlanacak ve yürürlük tarihi belirlenecek" dedi. Yeşil Mutabakat sürecinin hazırlık gerektirdiğinden bahseden Büyükelçi Magro, büyük şirketlerin kuralları bildiği ve hazırlık süreci içinde olduğunu belirterek, küçük ve orta boy işletmeler için endişe duyduğunu ifade etti. Büyükelçi Magro, "Karbon vergisi hesaplanırken tüm üretim zinciri dikkate alınacak. Bu durum da KOBİ'ler de tedarik zinciri içindeyse hesaba katılacak" dedi.

 

Baran'ın turizm alanında işbirliği önerisi üzerine Türkiye'nin turizm modelinden bahseden Büyükelçi Magro, Fransız turistlerin kültür ve tarih turizmini tercih ettiğini söyledi. Türkiye'deki müzelerin öneminden bahseden Büyükelçi, müzelerin tanıtılması gerektiğine dikkat çekti. Büyükelçi, "Türkiye'de çok güzel müzeler var" diye konuştu.

 

Kentsel dönüşüm konusunda Fransız şirketlerinin deneyiminden bahseden Büyükelçi, bu konuyla ilgili Fransa'dan heyetler getireceklerini söyledi.

 

Pandemi sürecinin ardından otomobil satışlarının arttığını kaydeden Büyükelçi, Uzakdoğu'da üretilen ve temin edilemeyen çip krizinin otomobil üretim ve satışlarını etkilediğini söyledi. Pasaportlarda bile çip kullanıldığını kaydeden Magro, çip fabrikalarını Uzakdoğu'dan yakın coğrafyaya getirmek gerektiğini belirterek, "Belki Türkiye'de yapabilirsiniz" dedi. Bu fabrikalarının Türkiye'ye gelmesi için gereken şartları da ifade eden Büyükelçi, uzak coğrafyalarda üretimin dezavantajlarını gördüklerini de sözlerine ekledi. 

 

-5 MİLYAR AVROLUK YATIRIM-

 

Fransa Büyükelçiliği Ekonomi Müsteşarı Abdenor Brahmi de, Büyükelçilik olarak Fransa ile Türkiye arasındaki ticari akışı yükseltmeyi hedeflediklerini söyledi. Brahmi, Fransız şirketlerin son 5 yıllık dönemde Türkiye'ye 5 milyar Avro düzeyinde yatırım yaptıklarını belirterek, "Türkiye Fransız şirketleri tarafından talep edilen ve ilgili çeken bir ülke. Şirketleri karşılıklı yatırıma davet ediyoruz. Yatırımlar ticari akışı da oluşturuyor" dedi. 

 

-BARAN'DAN BÜYÜKELÇİYE ANKARAGÜCÜ FORMASI-

 

Ziyarette, ATO Başkanı Baran, ailesinin görevi nedeniyle Ankara'da doğan ve çocukluk yıllarını Ankara'da geçiren Büyükelçi Magro'ya, sarı lacivert renklere ilgi duyduğunu basından öğrendiğini belirterek, Ankara'nın önemli değeri Ankaragücü'nün formasını hediye etti.