Görüşlerinizi
Paylaşın
İZMİR CADDESİ CAZİBESİNİ YENİDEN KAZANACAK

ATO BAŞKAN YARDIMCISI YILMAZ, İZMİR CADDESİ'NDE FAALİYET GÖSTEREN TİCARİ İŞLETME SAHİPLERİ İLE BİR ARAYA GELDİ.

 

YILMAZ: "KIZILAY'DA TİCARETİ CANLANDIRACAK PROJELER HAYATA GEÇİRMELİYİZ"

 

7 Ocak 2022- Ankara Ticaret Odası (ATO) Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı ve Ankara Kent Konseyi (AKK) Başkanı Halil İbrahim Yılmaz, kent kültürünün yaşatılacağı asıl alanların kent merkezleri olduğunu belirterek, "Kentin merkezi Kızılay'da ticareti canlandıracak projeler hayata geçirmeliyiz" dedi.

 

ATO Başkan Yardımcısı ve AKK Başkanı Halil İbrahim Yılmaz, Kızılay İzmir Caddesi İş Adamları Derneği temsilcileri ile Ankara Ticaret Odası'nda gerçekleşen toplantıda bir araya gelerek, İzmir Caddesi ve çevresinde ticari hareketliliği arttıracak faaliyet ve projeler hakkında görüştü.

 

Kent merkezlerinin canlanmasında kültür ve sanat ekonomisinin etkili olduğunu kaydeden Yılmaz, bölgedeki ticari faaliyetlerin artırılması açısından İzmir Caddesi ve çevresinde yer alan eski tiyatro ve sinemaların yenileme-düzenleme projeleriyle Ankara'ya yeniden kazandırılabileceğini ifade etti. Yılmaz, "İzmir Caddesi ve çevresini konserlerin, festivallerin düzenlendiği, imza günlerinin yapıldığı, sokak sanatçılarının performans sergilediği aktif mekânlara dönüştürelim. Hem kent kültürünü hem de ticareti canlandıralım" dedi.

 

-"YAYALAŞMA TİCARİ HAREKETLİLİĞİ ARTTIRIYOR"-

 

Kızılay ve çevresindeki yoğun araç trafiğinin ticari faaliyetleri etkilediğini kaydeden Yılmaz, yayalaşmanın arttığı bölgelerde ticaretin yüzde 60'lara varan oranlarda artış sağladığına dikkati çekti. Yılmaz, "Yayalaştırma çalışmalarıyla trafiksiz, egzoz dumanından arınmış, karbon nötr caddelerde alışveriş deneyimini yaşatarak, arzuladığımız ticari hareketlenmeyi yakalayabiliriz" diye konuştu. Yılmaz, Ankara Büyükşehir Belediyesi'nin Kızılay'da yılbaşı için yaptığı hazırlıkların ve iyileştirme çalışmalarının ticareti hareketlendirdiğini kaydetti.

 

Ticari cazibesini kaybeden bölgelerde, rekabet edebilmek için farklı olmak gerektiğini de ifade eden Yılmaz, "Aynı ürünü satarak rekabet etmek yerine, kentin tarihi kişileri, olayları, mekânları üzerinden Ankara aidiyeti temelinde ticari ürünler üretilmeli. Kentin markalaşması için önce kent değerleri vurgulanmalı" dedi. Yılmaz, bölgenin turistlerin ilgisini çekecek, kent simgelerinden oluşan hediyelik eşyaların merkezi olması çalışmalarının da gündemlerinde olduğunu ifade etti.

 

Yılmaz, iletilen talep ve görüşlerle ilgili belediyelerle de iletişim halinde kalarak çalışmaları takip edeceklerini söyledi.

 

-"BÖLGEDEKİ İYİLEŞTİRMELER TİCARETE YANSIDI"-

 

Kızılay İzmir Caddesi İş Adamları Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Yusuf Yavuz, Kızılay bölgesinde son dönemde gerçekleştirilen düzenleme, iyileştirme çalışmaları ve yılbaşı dekorasyonlarının ticari hareketliliği arttığını belirtti.

 

Trafiğe açık olan caddedeki araç sorununun, hem yayaları hem de iş yerlerini olumsuz yönde etkilediğini dile getiren Yavuz, bölgede yayalaşmanın sağlanması için deneme çalışmalarının başlatılması yönünde taleplerin olduğunu dile getirdi.

 

Toplantıya Kızılay İzmir Caddesi İş Adamları Derneği Yönetim Kurulu Başkan Vekili Yener Acay, Yönetim Kurulu Üyeleri Eser Tanrıverdi, Faruk Tanrıverdi, Seyit Maşuk Ulu, Yaşar Dindar da katıldı.