Görüşlerinizi
Paylaşın
ATO ÜYELERİNE YÖNELİK BİLGİLENDİRME TOPLANTILARI

"KOSGEB MKİ HIZLI DESTEK PROGRAMI" VE "6. WCI FORUMU" ATO'DA TANITILDI

ATO BAŞKANI BARAN, ÜYELERİNİ KOSGEB'İN PROGRAMINA KATILARAK İSTİHDAMA DESTEK OLMAYA DAVET ETTİ.

BARAN: "PROGRAM, İŞLETMELERE DESTEK SAĞLARKEN YENİ MEZUN BİNLERCE GENCE İŞ KAPISI AÇACAK"

21 Ocak 2022-Ankara Ticaret Odası (ATO) Yönetim Kurulu Başkanı Gürsel Baran, üyelerini KOSGEB'in Küçük ve Orta Ölçekli İşletmelere (KOBİ) sağladığı "Mikro ve Küçük İşletmelere (MKİ) Hızlı Destek Programı"na katılarak istihdama destek olmaya davet etti. Program ile üniversiteden yeni mezun gençlere istihdam sağlanabileceğini ifade eden Baran, "İşletmelere destek sağlarken yeni mezun binlerce gence iş kapısı açacak" diye konuştu.

Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı'nın (KOSGEB) faizsiz ve teminatsız geri ödemeli "Mikro ve Küçük İşletmelere (MKİ) Hızlı Destek Programı" ile 16-17 Mart 2022 tarihlerinde ATO Congresium'da gerçekleşecek "6. Dünya Sektörler arası İşbirliği Forumu (WCI)"nun tanıtım toplantısı ATO Meclis Salonu'nda yapıldı.

Toplantının açılışında konuşan ATO Başkanı Baran, KOBİ'lerin Covid-19 pandemi sürecinde sıkıntılı bir süreçten geçtiğini belirterek, KOSGEB'in bu süreçte finansmandan Ar-Ge ve teknolojiye kadar birçok alanda işletmeleri desteklediğini söyledi. İstihdamın yüzde 73'ünü, ihracatın ise yüzde 36'sını gerçekleştiren KOBİ'lerin ülkemizde ekonominin belkemiğini oluşturduğunu ifade eden Baran, üyelerini KOSGEB'in "Mikro ve Küçük İşletmelere (MKİ) Hızlı Destek Programı"na katılarak istihdama destek olmaya davet etti.

-"34 BİN BAŞVURU YAPILDI"-

KOSGEB Başkan Yardımcısı Salih Tuna Şahin de yaptığı konuşmada, KOSGEB olarak projelerini iş dünyasının beklentilerine göre yürüttüklerini belirtti.

MKİ Hızlı Destek Programı ile mikro ve küçük işletmelerin salgın şartlarında faaliyetlerini sürdürmelerinin ve geçmiş dönem ortalama istihdam seviyelerini koruyarak yeni personel istihdamını sağlamayı amaçladıklarını kaydeden Şahin, Türkiye'deki genç işsizliğinin yanı sıra, nitelikli iş gücü ihtiyacının bulunduğuna da dikkat çekti. Şahin, "KOSGEB olarak pandemiden etkilenen sektörlerin yeni mezun ve genç arkadaşlarımıza istihdam sağlamasını amaçladık. 75 bin gence istihdam hedefiyle başlattığımız programa bugün itibariyle toplam 34 bin başvuru aldık" dedi.

Şahin, destek programı kapsamında bir yıllık sürede çalışan sayısını koruyup meslek lisesi, üniversite mezunu gençlere 12 ay iş garantisi veren işletmelere her bir personel için 100 bin TL'lik geri ödemeli destek verileceğini, işletme sahibinin veya işe alınan personelin kadın olması halinde personel başına 10 bin lira artırımlı destek sağlanarak destek üst limitinin de 110 bin liraya çıkacağını söyledi.

Destek programı hakkında detaylı bilgi veren Şahin, ATO üyelerinin sorularını da yanıtladı. Programa son başvuru tarihinin 31 Mart 2022 olduğunu hatırlatan Şahin, ATO üyelerini destek programından yararlanmaya davet etti.

-BARAN: "AFRİKA İLE TİCARET HACMİNİ 75 MİLYAR DOLARA TAŞIYALIM"-

KOSGEB destek programının ardından "6. Dünya Sektörler arası İşbirliği Forumu"nun tanıtım toplantısının açılışında da bir konuşma yapan Baran, Forum'un Türkiye ve Afrika arasındaki ticareti geliştireceğini dile getirdi.

Türkiye'nin 2005 yılından itibaren Afrika ile ilgili açılım gerçekleştirdiğini belirten Baran, 2009 yılı öncesine kadar sadece 12 Afrika ülkesinde büyükelçiliği bulunan Türkiye'nin, kıtadaki büyükelçilik sayısını 43'e yükselttiğini söyledi.

Türkiye'nin Afrika ile 25 milyar dolarlık ticaret hacmi olduğunu ifade eden Baran, "Hedefimiz ticaret hacmini 75 milyar dolara taşımak. Afrika çok kıymetli zenginlikleri barındıran bir ülke. Karşılıklı ticaret hacmimizi artırmakla ilgili ülkeler arasında bağların kurulacağı forumun sonuçlarının hayırlı olmasını diliyorum" diye konuştu.

-"300 TÜRK FİRMASI AFRİKA'DAN BİN ALICIYLA BİR ARAYA GELECEK"-

Bosphorus Expo ve Afrika Ticaret Merkezleri Kurucusu Utku Bengisu da yaptığı konuşmada önceki yıllarda gerçekleştirdikleri forumlarla Afrika kıtasından Ankara ve Türkiye'nin ihracatına sağladıkları katkıyı anlattı. Ticari entegrasyonun kuvvetli olması için devletlerarası ticaretin uygun bir zemine oturtulması ve altyapının hazırlanması gerektiğini kaydeden Bengisu, "Başarı yakalamak için KOBİ'lerimiz ihracatta daha agresif hale gelirse, Çin'in, Birleşik Arap Emirlikleri'nin, Hindistan'ın Afrika'da başardığını Türkiye çok rahat başarır" dedi.

2012 yılından bu yana Afrika'nın 41 ülkesinde çalışma yürüttüklerini kaydeden Bengisu, "Tüm bu birikimle gerçekleştireceğimiz forumda ülkemizden 300 firmayı Afrika'dan bin alıcıyla buluşturacağız. ATO üyelerini Afrika'nın fırsatlarla dolu dünyasında yer almaya davet ediyorum" diye konuştu.

Toplantıya, ATO Meclis Başkanı Mustafa Deryal, ATO Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet Fatih Çetinkaya, KOSGEB Ankara OSTİM Müdürü Hasan Şenel, KOSGEB Proje Koordinasyon Müdürü Kürşat Emre Dunay ile çok sayıda ATO Meclis ve Komite Üyesi de katıldı.