Görüşlerinizi
Paylaşın
ATO, ÇİÇEKÇİLİĞİ BELGELİ MESLEK HALİNE GETİRMEK İÇİN HAREKETE GEÇTİ

"ÇİÇEKÇİ ULUSAL MESLEK STANDARDI HAZIRLAMA ÇALIŞTAYI" ATO BAŞKANI BARAN VE ATO BAŞKAN YARDIMCISI YILMAZ'IN KATILIMIYLA YAPILDI.

 

BARAN: "BELGELİ MESLEK OLMASIYLA BİRLİKTE ÇİÇEKÇİLİK YENİ NESİLLERİN DE İŞ İMKÂNI BULABİLECEĞİ VE MESLEK OLARAK SEÇEBİLECEĞİ BİR ALAN HALİNE GELECEK"

 

22 OCAK 2022-Ankara Ticaret Odası (ATO) mesleklere standart kazandırma ve nitelikli işgücüne katkı sağlamaya yönelik çalışmalarına devam ediyor. ATO'nun 23 No'lu Aktarlar ve Çiçekçiler Meslek Komitesi'nin talebi üzerine Ankara Ticaret Odası'nın Mesleki Yeterlilik Kurumu (MYK) ile Ağustos ayında imzaladığı İş Birliği Protokolü kapsamında "Çiçekçi Ulusal Meslek Standardı Hazırlama Çalıştay"ı yapıldı.

 

ATO Yönetim Kurulu Salonu'nda gerçekleşen toplantıya, ATO Yönetim Kurulu Başkanı Gürsel Baran, ATO Başkan Yardımcısı aynı zamanda 23 No'lu Aktarlar ve Çiçekçiler Meslek Komitesi üyesi Halil İbrahim Yılmaz, Ankara Milletvekili Nevzat Ceylan, Ankara Çiçekçiler Esnaf Odası Başkanı Emin Çimen ile sektör temsilcileri katıldı.

 

Toplantının açılışında konuşan ATO Başkanı Baran, Ankara Ticaret Odası'nın 2012 yılından bu yana geleneksel sektörlerin yeniden canlanması ve işin mesleki yeterliliğe sahip kişiler tarafından icra edilmesine yönelik yaptığı çalışmaları hakkında bilgi verdi. 23 No'lu Aktarlar ve Çiçekçiler Meslek Komitesi'nin yürüttüğü çalışmalarla Aktarlığı belgeli meslek haline getirdiğini kaydeden Baran, aynı Komite'nin şimdi de "Çiçekçiliği" belgeli meslek haline getirmek için çalışma yürüttüğünü söyledi.

 

Çiçekçilik sektörünün istihdam açısından önemli bir alan olduğunun altını çizen Baran, "Çiçekçi sektörü 120 bine yakın kişinin ekmek kapısı olmasının yanında kadın çalışan ve engelli nüfusu açısından da büyük bir paya sahip. Üretici bazında ise yaklaşık 1,5 milyon kişi çiçekçilik sektöründe faaliyet gösteriyor. Bu anlamda istihdam açısından önemli bir potansiyele sahip. Belgeli meslek olmasıyla birlikte yeni nesillerin de iş imkânı bulabileceği ve meslek olarak seçebileceği bir alan haline gelecek" diye konuştu.

 

-"MESLEKLERİN STANDART KAZANMASI KALKINMA İÇİN ÖNEMLİ"

 

Çiçekçi sektörünün ülkedeki cari açığı azaltacak ve ihracat rakamlarını arttırabilecek potansiyele sahip olduğunu belirten ATO Başkanı Baran, "Ülkemizdeki bu zenginliği ekonomik alanda işleyebilmemiz gerekli. Türkiye coğrafi konumu ve iklim özellikleri itibariyle çiçekçilik alanında yüksek potansiyele sahip. Doğru strateji ve çalışma ile sektörün ihracat rakamlarını arttırmak mümkün. Artan ihracat rakamları ile birlikte elbette ülke ekonomisine sağlayacağımız katkı da artacaktır" dedi. 2020 yılında sektörün 107 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirdiğini kaydeden Baran, "Mesleklerin standart kazanması sadece  sektörler için değil ülke ekonomisi ve kalkınması için de önemli" diye konuştu.

 

-"KATMA DEĞER SAĞLAYACAK POTANSİYELE SAHİP"-

 

ATO Başkan Yardımcısı Halil İbrahim Yılmaz da yaptığı konuşmada çalışanların mesleki yeterliliğe sahip olması ve sektörleri daha güçlü hale getirmek için çalıştıklarını söyledi.

 

Çiçekçilik sektörünün yalnızca ekonomik bir alan olmadığını dile getiren Yılmaz, "Çiçek, aynı zamanda kentleri yaşanabilir hale getiren, aidiyet duygusunu pekiştiren ve insan rehabilitasyonuna katkı sağlayan bir alan. Türk gelenek ve göreneklerinde dahi çiçeğin ayrı bir yeri vardır" dedi. Yılmaz sözlerine "Bu sebeple mesleki yeterliliğe sahip kişiler tarafından icra edilmesi gereken hatta içinde sanat bulunduran bir sektör. Doğru planlama sayesinde kentimize ve ülkemize katma değer sağlayacak potansiyele sahip" şeklinde devam etti.

 

Toplantıya teşrif eden Ankara Milletvekili Nevzat Ceylan, konuşmalarından ardından ATO'yu çalışmalarından dolayı tebrik ettiğini dile getirdi.

 

ATO İdea tarafından çalışmaların yürütüldüğü toplantıya, ATO 23 No'lu Aktarlar ve Çiçekçiler Meslek Komitesi Başkan Yardımcısı Erol Akçay katıldı.