100 Konut   
 Bağış 
Görüşlerinizi
Paylaşın
ANADOLU INTERNET MEDYASI ATO'DA BULUŞTU

INTERNET HABERCİLERİNE "EKO İKLİM ZİRVESİ" TANITILDI.

 

ATO BAŞKANI BARAN, "KÜLTÜREL DEĞERLERE VE TELİF HAKLARINA DUYARLI İNTERNET HABERCİLİĞİ" PROJESİNİN "ANKARA BULUŞMASI"NDA İNTERNET MEDYASI TEMSİLCİLERİNİ KONUK ETTİ.

 

ATO BAŞKAN YARDIMCISI YILMAZ, TÜRKİYE'NİN DÖRT BİR YANINDAN GELEN İNTERNET HABERCİLERİNE 30-31 MART TARİHLERİNDE ATO ÖNCÜLÜĞÜNDE GERÇEKLEŞTİRİLECEK "EKO İKLİM ZİRVESİ" HAKKINDA BİLGİ VERDİ.

 

11 ŞUBAT 2022- Ankara Ticaret Odası (ATO) Yönetim Kurulu Başkanı Gürsel Baran, Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Özgül Özkan Yavuz'un katılımıyla gerçekleşen "Kültürel Değerlere ve Telif Haklarına Duyarlı İnternet Haberciliği" projesinin "Ankara Buluşması"nda internet medyası temsilcilerini konuk etti.

 

İnternet Medya ve Bilişim Federasyonu (İMEF) tarafından yürütülen, Kültür ve Turizm Bakanlığı Telif Hakları Genel Müdürlüğü tarafından desteklenen proje kapsamında ATO Duatepe Hizmet Binası'nda gerçekleşen buluşmaya ATO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Halil İbrahim Yılmaz, Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) Başkan Yardımcısı İbrahim Uslu ve İMEF Genel Başkanı Dr. Süleyman Basa katıldı.

 

Toplantının açılışında konuşan ATO Başkanı Baran, gelişen teknolojiyle birlikte son yıllarda internet medyasının gücünün ve etkinliğinin arttığını belirterek, "İnternete ulaşılan her yerden haber yapılabiliyor ve teknolojik aletlerin tek tuşu ile hızlıca habere ulaşılabiliyor. Son dönemde önemi daha da artan internet medyasının gelişmesine yönelik bu projeyi çok kıymetli buluyorum" dedi.

 

Projenin sonunda, internet sitelerinin kültürel değerlere ve telif haklarına duyarlı haberler yaparak kentlerinin ve bölgelerinin kültürel ve turistik değerlerinin tanıtılmasına katkı sağlayacağını dile getiren Baran, "Ticaret odaları olarak bizlerin görevi, ticaretin, turizmin gelişmesi için çalışarak şehrimizin ve ülkemizin ekonomisine destek olmak. Yaptığımız işlerin tanıtım ve duyurulmasında ise en önemli kaynağımız medya, özellik de internet medyası." dedi.

 

Ankara'nın ülke ekonomisine katkı sağlayan en önemli kentlerden biri olduğunu dile getiren Baran, üstü örtülü bir hazine olan Başkent'in üzerindeki örtünün kaldırılması konusunda yerel internet sitelerine önemli görev düştüğünü söyledi.

 

-"KALKINMADA YEREL MECRALARIN ROLÜ ÇOK ÖNEMLİ"-

 

Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Özgül Özkan Yavuz da yaptığı konuşmada Bakanlık olarak, özellikle telif hakları konusunda fikri mülkiyete dayanan her alanda, Telif Hakları Genel Müdürlüğü vasıtasıyla projeye destek verdiklerini ifade etti. Ülke kalkınması için öncelikle yerele yönelmek gerektiğini vurgulayan Yavuz, "Biz kalkınma yerelden başlar düsturunu tam olarak uygulamaya geçirebilmek için kalkınma ajanslarını kurduk. Çünkü her şeyi Ankara'dan bekleyerek bir bölgenin gelişmesi, sanayileşmesi, kalkınması ticaretin artması beklenemez. Kalkınma mutlaka yerelden başlamalı. Bu anlamda kalkınmada yerel mecraların rolü çok önemli" dedi.

 

Yereldeki gelişmeleri paylaşmanın, insanları haberdar etmenin bölgedeki çalışmaları da yüreklendireceğini ifade eden Yavuz, "Yerel kültürümüzü hem Türkiye'ye hem dünyaya duyuruyor olmanız son derece önemli. İllerimizin, ilçelerimizin, bölgelerimizin değerlerinin tanıtılması noktasında sizlerden destek rica ediyorum" diye konuştu.

 

-"YERELİ İKNA EDEMEDİĞİNİZ HİÇBİR ŞEY ULUSAL DÜZEYDE DE KABUL GÖRMÜYOR"-

 

Radyo Televizyon Üst Kurulu'nun (RTÜK) Başkan Yardımcısı İbrahim Uslu da kurul olarak yerel medyanın önünün nasıl açabileceğini her daim gündem yapmaya çalıştıklarını belirtti. Türkiye'de geleneksel medyanın ağırlığını korumaya çalışmasına rağmen internet medyasına doğru ciddi bir kayış olduğunu dile getiren Uslu, "Türkiye'de internete erişim oranı yüzde 92. Kişi bazlı, bireysel kullanım ve erişim imkanı ise yüzde 82,6. Türkiye'de internet kullanımında ciddi manada yükselen bir trend var. Bu oran internet haberciliğine de yansımış durumda. Yerelin önemi demokrasi ile de doğrudan ilişkili. Çünkü demokrasi aslında yerelde başlıyor. Yerele anlatamadığınız veya yerelde kamuya iletemediğiniz veya yereli ikna edemediğiniz hiçbir şey ulusal düzeyde de kabul görmüyor. Kültürel değerimizi taşımak için elimizden geleni yapmamız gerekiyor. Medya kültürün taşınması noktasında çok önemli bir yerde duruyor" dedi.

 

-INTERNET HABERCİLERİNE EKO İKLİM DAVETİ-

 

ATO Başkan Yardımcısı Halil İbrahim Yılmaz da Ankara Ticaret Odası'nın 30-31 Mart tarihlerinde ATO Congresium'da düzenleyeceği "EKO İKLİM Ekonomi ve İklim Değişikliği Zirvesi" hakkında internet habercilerine bilgi vererek, habercileri Zirve'ye katılmaya davet etti.

 

Anadolu medyasının dijital tarafta yeniden örgütlendiğini kaydeden Yılmaz, "Türkiye'de 500'den fazla internet gazetesinin aktif olduğu bir ortamda yerelde hissedilmeyen hiçbir konunun toplumu etkileyemeyeceğini biliyoruz. Yerel satın almadığı müddetçe ulusal olarak etkileşim kuramazsınız. Zirveye Anadolu medyası sahip çıkarsa bu olay şaha kalkar" ifadelerini kullandı.

 

-"7 BÖLGEDEN 525 İNTERNET HABERCİSİ KATILDI"-

 

İMEF Genel Başkanı Dr. Süleyman Basa da konuşmasında "Kültür ve Turizm Bakanlığımızın destekleri ile 7 bölgede 525 internet haber sitesinin katılımı ile 21 saat eğitim gerçekleştirdik. Projemiz 1.000'in üzerinde internet sitesinde etkileşim alarak internet mecrasında yer buldu. Proje kapsamında yer alan sitelerimizle birlikte Türk Internet Medya Birliği'ni kurarak internet habercilerinin haklarına kavuşmaları için çalışmalarımıza proje bazlı devam edeceğiz. Katılımcı tüm medya mensuplarına teşekkür ediyorum" diyerek proje sunumlarını gerçekleştirdi.

 

Buluşmanın devam eden sürecinde Türkiye'nin dört bir yanından internet habercilerinin katılımıyla internet habercilerinin basın kartına kavuşması, meslek tanımlarının oluşturulması ve standartlarının belirlenmesi gibi konularda çalışma yapılarak, Türk İnternet Medya Birliği'nin kuruluş süreci ele alındı.

 

Programın sonunda "Kültürel Değerlere ve Telif Haklarına Duyarlı Yerel İnternet Haberciliği" projesi kapsamında verilen eğitimleri tamamlayan internet haber sitelerine "Telif haklarına duyarlı kültür habercisi" katılım sertifikaları ATO Başkanı Gürsel Baran ve Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Özgül Özkan Yavuz tarafından verildi.