100 Konut   
 Bağış 
Görüşlerinizi
Paylaşın
AKARYAKIT SEKTÖRÜ İSTİŞARE TOPLANTISI ATO'DA YAPILDI.

AKARYAKIT SEKTÖRÜ SORUNLARINA ÇÖZÜM ARIYOR

ATO BAŞKANI BARAN: "AKARYAKIT SEKTÖRÜ ARTAN MALİYETLER NEDENİYLE SIKINTILI GÜNLER YAŞIYOR"

17 Şubat 2022-Ankara Ticaret Odası (ATO) Yönetim Kurulu Başkanı Gürsel Baran, akaryakıt sektörünün pandemi sürecinin olumsuz etkilerinin ardından, nakliye başta olmak üzere artan maliyetler, kredi kartına ödenen yüksek komisyonlar nedeniyle sıkıntılı günler yaşadığını belirterek, sektörün sorunlarına çözüm aradığını söyledi.

ATO'nun 51 No'lu Akaryakıt Tesisleri, Petrol ve Petrol Ürünleri Meslek Komitesi tarafından düzenlenen "Akaryakıt Sektörü İstişare Toplantısı" akaryakıt sektörü temsilciler ile Gelir İdaresi Başkan Yardımcısı Mahmut Sütçü, Gelir İdaresi Grup Başkanı Murat Vural, Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu Tarifeler Dairesi Başkanlığı Piyasa İzleme ve Mali Risk Grup Başkanı İlker Dönmez, Petrol Piyasası Grup Başkanı Özgür Çakır'ın katılımıyla, ATO Yönetim Kurulu Başkanı Gürsel Baran'ın ev sahipliğinde gerçekleşti. ATO Meclis Başkanı Mustafa Deryal ile ATO Yönetim Kurulu Sayman Üyesi Murat Ülkü Karakuş ve çok sayıda meclis üyesinin katıldığı toplantıda konuşan ATO Başkanı Baran, akaryakıt sektörünün ATO'nun 51 No'lu komitesi tarafından temsil edildiğini ve sektörün durumunu komite çalışmalarıyla takip ettiklerini anlattı. Pandemi sürecinde kısıtlamaların akaryakıt sektörünün iş hacmini gerilettiğini hatırlatan Baran, devam eden süreçteki gelişmelerin sektörü çok sayıda problemle karşı karşıya bıraktığını ifade etti.  Türkiye'de yaklaşık 14 bine yakın akaryakıt bayisinin bulunduğunu ve bu işletmelerin önemli bir istihdam kaynağı işlevi gördüğünü dile getiren Baran, "Akaryakıt sektörü, hammadde teminin de yaşanan sorunların ardından, enerji fiyatlarındaki artışla paralel nakliye ve istihdam maliyetleri ile diğer giderlerdeki artışla karşı karşıya kaldı. Fiyat artışları nedeniyle trafiğe çıkan araç sayılarının azalışı da akaryakıt bayilerinin iş hacimlerini geriletti. Tüm bu sorunlara kredi kartına ödenen yüksek komisyon oranları da eklenince sektör bırakın kar etmeyi giderlerini karşılayamaz hale geldi" dedi. Baran, Ankara Ticaret Odası olarak sektörün sorunlarını yakından takip ettiklerini ve çözüme yönelik yapılacak her türlü çalışmada sektörün yanında yer alacaklarını ifade etti.

-"GELİR YETERSİZ, GİDER ÇOK"-

Sektör adına konuşma yapan ATO 51 No'lu Akaryakıt Tesisleri, Petrol ve Petrol Ürünleri Meslek Komitesi Meclis Üyesi Ferruh Temel Zülfikar da akaryakıt istasyonlarının yatırım maliyetinin çok olduğu kadar riskleri ve sorumluluklarının da büyük olduğuna dikkat çekerek, sektörün çok yönlü sorunlarla karşı karşıya kaldığını kaydetti. Yılbaşından bu yana sektörün gelir yetersizliği ve gider artışları nedeniyle zor günler yaşadığını anlatan Zülfikar, akaryakıt bayilerinin yüklerinin taşınamaz boyutlara ulaştığını söyledi.

Sektörün en önemli sorunları arasında yer alan kayıt dışı mücadelede önemli bir yol alındığını kaydeden Zülfikar, "Kaçakçılık ve kayıt dışı ekonomiyle mücadelede özellikle son 3 yıl içinde çok ciddi bir yol aldık. Bu süreçte, e-Fatura, e-İrsaliye uygulamaları, depoların otomasyon sistemiyle izlenmesi,  dağıtıcı kriterlerinin belirlenmesi ve dağıtıcılar arası ticaretin sınırlandırılması gibi düzenlemeler bizi bugünkü noktaya taşıdı. Akaryakıt Kaçakçılığı ile Mücadele genelgesi yayımlandı ve Eylem Planı yürürlüğe girdi. Tüm bu düzenlemelerin akaryakıt kaçakçılığı ile mücadele faaliyetlerinde etkinliği ve verimliliği artıracağına hiç şüphemiz bulunmamaktadır" dedi. Zülfikar, kaçak ve kayıt dışılıkla mücadele açısından teminat uygulamasının da önemli bir düzenleme olduğunu ifade etti.

Akaryakıt bayilerinin nakliye maliyetinin ortalama yüzde 120, işçilik maliyetinin yüzde 40, kredi kartı satış maliyetinin yüzde 118, elektrik maliyetinin ise yaklaşık yüzde 162 arttığını bildiren Zülfikar, "Çözüm aradığımız bir başka maliyet konusu da kredi kartıyla yapılan satışlarımız. İstasyon başına günlük kredi kartı işlem adedinde yüzde 25, banka kartı işlem adedinde yüzde 28'lik bir artış var. Bu çok ciddi bir artış. Akaryakıt sektörü 2021 yılını kredi kartının en çok kullanıldığı dördüncü sektör olarak kapattı. Bu bakımdan, sektörümüzde nakit ve kredi kartı gibi ödeme seçeneklerine göre farklı fiyatlandırma yapılabilmesine artık imkan tanınmalıdır" dedi.

Yılbaşından sonra genel giderlerin içinde ağırlığı olan kalemlerde enflasyonun çok üzerinde gerçekleşen artışlar nedeniyle litre başına 1,90 TL olması gereken kar marjlarının 1 TL'ye gerilediğini anlatan Zülfikar, "Yüzde 90 eksik kar marjıyla direnmeye çalışan bayiler zor durumda. Genel giderlerdeki artışın karşılanabilmesi için dağıtım marjının litrede en az 1, 90 TL olacak şekilde iyileştirilmesi gerekiyor" dedi. 

Açılış konuşmalarının ardından toplantı, soru-cevap bölümüyle devam etti.