100 Konut   
 Bağış 
Görüşlerinizi
Paylaşın
ATO BAŞKANI BARAN, KADIN DOĞA EL ELE PROJESİ SERTİFİKA TÖRENİ'NE KATILDI.

ATO BAŞKANI BARAN, KADIN DOĞA EL ELE PROJESİ SERTİFİKA TÖRENİ'NE KATILDI.

 

BARAN: "TOPRAĞIMIZIN BEREKETİNİ 85 MİLYON İNSANIMIZA AKTARMAMIZ GEREKLİ"

 

24 Şubat 2022- Ankara Ticaret Odası (ATO) Yönetim Kurulu Başkanı Gürsel Baran, "Erzurum'da Kadın Doğa El Ele Projesi"yle bir yandan kadınların bilinçli bir şekilde üretim ve istihdamda yer alması sağlanırken diğer yandan, bölgedeki endemik, tıbbi ve aromatik bitkilerin üretim ve satışının sağlandığını belirterek, "İklim değişikliği ve gıda temini sıkıntılarının konuşulduğu süreçte toprağın bereketiyle üretim, yaşamsal bir konu. Bizim toprağımızla barışmamız ve bereketini 85 milyon insanımıza aktarmamız gerekli" dedi.

 

ATO Başkanı Baran, Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Dilekçe Komisyonu Başkanı ve İstanbul Milletvekili Mihrimah Belma Satır'ın başkanlığını yürüttüğü Mihrimah Dayanışma Derneği tarafından gerçekleştirilen "Erzurum'da Kadın Doğa El Ele Projesi"nin Sertifika Töreni'ne video konferans yöntemiyle katılarak bir konuşma yaptı. Kadının ve toprağın birbirine benzediğini kaydeden Baran, "Kadın üretkendir, besler ve şefkatle kucaklar. Toprak da ana kucağı gibidir, aynı şekilde şefkatle kucaklar ve dünyayı besleyecek ürünleri bağrında yetiştirir. Kadın ve toprağın bir arada yer aldığı projeden de bereket çıkar" dedi. Proje ile kadınların yüksek verimli ve bilinçli üretime teşvik edilirken, bölgedeki endemik bitki üretiminin artırılmasının ve satışının hedeflendiğini kaydeden Baran, dünyada 115 milyar dolarlık bir hacme ulaşan tıbbi ve aromatik bitki sektöründen Türkiye'nin de milyar dolar düzeyinde pay alması gerektiğini söyledi.

 

Ankara Ticaret Odası olarak, tıbbi ve aromatik bitkilerin üretimi kadar satışının da önemli olduğunu anlatan Baran, ATO olarak yürüttükleri Aktarlık Meslek Standardı çalışmaları hakkında da bilgi verdi. Baran, "Erzurum'da başlayan bu projenin diğer illere yayılması ve tüm ülke topraklarımızın bereketlerinin kıymetlenmesini diliyoruz" diye konuştu.

 

TBMM Dilekçe Komisyonu Başkanı ve İstanbul Milletvekili Mihrimah Belma Satır da yaptığı konuşmada, "Erzurum'da Kadın Doğa El Ele Projesi"nin ilkinde Erzurum bölgesindeki kadınlara doğal ürünlerin toplanmasıyla ilgili eğitim verildiğini, ikinci projede ise bitkilerin kurutulmasına ilişkin çalışma yapıldığını anlattı. Satır, "İçişleri Bakanlığımızın desteklediği projeyle iki adet güneş enerjili kurutma makinası aldık. 30 çiftçi kadınımıza doğadan topladıkları ürünlerin özelliklerinin ardından kurutma ve depolama ve bunların zamanlarına ilişkin de bilgi verdik" dedi. Satır, projede yer alarak sertifika almaya kazanan kadınları kutladı.

 

Proje aşamaları hakkında bilgi veren ATO İdea Genel Müdürü Gaye Yardımcı'nın konuşmalarının ardından katılımcılara sertifikaları takdim edildi.