100 Konut   
 Bağış 
Görüşlerinizi
Paylaşın
ATO'DAN KARDEŞ ÜLKE AZERBAYCAN'A DESTEK

ATO, AZERBAYCAN'DA GAZİLERE VE ŞEHİT YAKINLARINA HİZMET SUNAN GÖREVLİLERİN EĞİTİMİNE YÖNELİK "GAZİLERİN VE ŞEHİT YAKINLARININ GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ"NDE YER ALDI.

 

ATO BAŞKANI BARAN: "AZERBAYCAN'DAKİ ŞEHİT AİLELERİNİ VE GAZİLERİ DESTEKLEMEK BİZİM VAZİFEMİZDİR"

 

3 Mart 2022- Ankara Ticaret Odası (ATO) Yönetim Kurulu Başkanı Gürsel Baran, Ankara Ticaret Odası'nın Azerbaycan'da gazilere ve şehit yakınlarına hizmet sunan psikolog, psikiyatrist ve sosyal hizmet uzmanlarına eğitim verilmesine yönelik "Gazilerin ve Şehit Yakınlarının Güçlendirilmesi Projesi"nde yer almaktan büyük onur duyduğunu belirterek, "Azerbaycan ile biz candan öte kardeşiz. Tarihimizde birbirimiz için gerektiğinde ölmeyi bildik. Şimdi birbirimizi daha iyi yaşatmak ve güçlendirmek için harekete geçiyoruz Topraklarımız farklı adlarla tanımlanıyor olsa da şehit bizim şehidimiz, gazi bizim gazimizdir. Maddi ve manevi olarak desteklemek de bizim vazifemizdir" dedi.

 

Toplumsal Gelişim Merkezi Eğitim ve Sosyal Dayanışma Derneği (TOGEM-DER) koordinatörlüğünde, Dışişleri Bakanlığı, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Bakü Büyükelçiliği, Azerbaycan Zorunlu Sağlık Sigortası Kurumu, Ankara Üniversitesi ve ATO iş birliğiyle hayata geçirilen "Gazilerin ve Şehit Yakınlarının Güçlendirilmesi Projesi"nin açılışı çevrimiçi olarak yapıldı.

 

ATO Yönetim Kurulu Başkanı Gürsel Baran, açılışta yaptığı konuşmada, projenin, kardeş Azerbaycan topraklarını korumak için canını ortaya koyan gaziler ile onların yakınları ve şehit yakınlarının yaşanan bu travmayla başa çıkma kapasitelerini artırmak ve psikolojik onarım süreçlerini kolaylaştırmak için hayata geçirildiğini kaydetti.

 

Baran, Dağlık Karabağ'ın Ermenistan işgalinden kurtarılması sırasında Türkiye'nin Azerbaycan'ın hep yanında olduğunu hatırlattı. Türk ve Azerbaycan toplumlarının şehit olanların yakınlarını, gaziler ve onların yakınlarını bağrına bastığını kaydeden Baran, "Vatan savunması sırasında şehit olanların yakınları, gaziler ve onların yakınlarını bizim toplumumuz her zaman bağrına basar. 'Bizim toplumumuz' diyorum, çünkü Azerbaycan'la tek millet, iki devletiz. Topraklarımız farklı adlarla tanımlanıyor olsa da şehit bizim şehidimiz, gazi bizim gazimizdir. Maddi ve manevi olarak desteklemek de bizim vazifemizdir" diye konuştu.  

 

Proje hakkında bilgi veren Baran, şehit yakınlarını ve gazileri destekleyen psikolog, psikiyatrist ve sosyal hizmet uzmanlarına on-line eğitimler verileceğini bildirdi. Baran, "Azerbaycan ile biz candan öte kardeşiz. Dilimiz bir, dinimiz bir, kültürümüz bir, geçmişimiz bir, geleceğimiz de bir. Tarihimizde birbirimiz için gerektiğinde ölmeyi bildik. Bakü Şehitliği de bunun en güzel sembolüdür. Şimdi de birbirimizi daha iyi yaşatmak ve güçlendirmek için harekete geçiyoruz" diye konuştu.

 

Açılışta, TOGEM-DER İcra Kurulu Başkanlığı görevini de yürüten TBMM Dilekçe Komisyonu Başkanı ve İstanbul Milletvekili Mihrimah Belma Satır, Türkiye'nin Bakü Büyükelçisi Doç. Dr. Cahit Bağcı, Ankara Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Ünüvar, Ankara Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Emine Özmete, TOGEM-DER Başkanı Füsun Türken Uysal ve Azerbaycan Zorunlu Sağlık Sigortası Kurumu Yönetim Kurulu Başkanı Zaur Aliyev konuşma yaptı.

 

Proje kapsamında, Azerbaycan'da görev yapan 72 meslek mensubuna Ankara Üniversitesi Psikoloji Bölümü ve Sosyal Hizmet Bölümü öğretim üyeleri tarafından "Krize Müdahale" ve "Psikolojik İlkyardım" eğitimleri verilecek.