100 Konut   
 Bağış 
Görüşlerinizi
Paylaşın
ATO BAŞKANI BARAN VE BAŞKAN YARDIMCISI YILMAZ "TRAVELEXPO ANKARA FUARI"NIN AÇILIŞINA KATILDI

 "5. ULUSLARARASI TURİZM VE SEYAHAT FUARI (TRAVELEXPO ANKARA)", ATO CONGRESIUM'DA KAPILARINI ZİYARETÇİLERİNE AÇTI.

 

3 MART 2022- Ankara Ticaret Odası (ATO) Yönetim Kurulu Başkanı Gürsel Baran, pandemi sürecinde fuar ve organizasyonlara bir süre ara vermek zorunda kaldıklarını hatırlatarak "Pandeminin sonuna gelinmesiyle birlikte ülkemiz ve şehrimize değer katan etkinliklerin yeniden hız kazanmasından dolayı çok mutluyuz" dedi.

 

ATO Başkanı Gürsel Baran ve ATO Başkan Yardımcısı Halil İbrahim Yılmaz, Ankara Valisi Vasip Şahin'in katılımlarıyla ATO Congresium'da gerçekleşen "5. Uluslararası Turizm ve Seyahat Fuarı TRAVELEXPO Ankara"nın açılışına katıldı. Fuarın açılışında konuşan Baran, 2019 yılında 1,5 milyar insanın seyahat ederek küresel ekonomiye 9,5 trilyon dolarlık katkı sağladığını hatırlatarak, pandemi öncesinde turizm sektörünün çok canlı olduğunu ancak pandemi sürecinin turizm dâhil pek çok sektörü zayıflattığını söyledi.

 

Türkiye'nin deniz-güneş turizmi başta olmak üzere kültür-tarih turizmi, sağlık turizmi ve diğer alanlarda önemli potansiyele sahip olduğunu belirten Baran, "2019 yılında 52 milyona yakın turist ağırlamış ve 34,5 milyar dolar turizm geliriyle rekor kırmıştık. Pandemi yüzünden turist sayımız 16 milyona geriledi. Ancak bizim ülkemizdeki turizm sektörü dünya ile rekabet edebilir düzeyde" dedi. Türkiye'ye en çok turistin geldiği iki ülke olan Rusya ve Ukrayna arasındaki savaşın Türkiye'yi yakından ilgilendirdiğini söyleyen Baran, "Dünyanın neresinde olursa olsun savaş kabul edilebilir bir durum değil. Bir an önce ateşkes sağlanması dileklerimizi ifade etmek istiyorum" diye konuştu.

 

-"FUARLAR FİRMALARIN DÜNYADAKİ VİTRİNİ"

 

Fuarların mal ve hizmet üreticileri ile tüketicileri bir araya getirerek ticaret ve ekonominin gelişmesine katkı sağlayan çok önemli organizasyonlar olduğunu ifade eden Baran, "Fuarlar, firmaların dünyada vitrine çıktığı alanlar. Ticaretin, ihracatın ve döviz getirici faaliyetlerin artmasında da önemli role sahip" dedi.

 

-"BU FUARIN BAŞARISI ÖNÜMÜZDEKİ FAALİYETLERE IŞIK TUTACAK"-

 

Ankara Valisi Vasip Şahin de Türkiye'nin sahip olduğu zenginlikleri uluslararası alanda göstermesi gerektiğini belirterek, Ankara'nın altyapı itibariyle büyük bir potansiyele sahip olduğunu söyledi. Şahin, "Turizm sektöründeki yerimizi çok daha iyi seviyelere getirebilme şansımız var. Sektörümüzle beraber yenilikçi projelerle bunu başaracağımızdan eminim" dedi.

 

Fuarlar ile birlikte Türkiye'deki gelişmelerin yerli-yabancı arenada daha çok yankı bulduğunu ifade eden Şahin, bu anlamda düzenlenen fuarların önemine dikkat çekti. TRAVELEXPO Ankara Fuarı'nda çok sayıda ulusal ve uluslararası katılımcının bulunduğunu söyleyen Şahin, "Bu fuar sayesinde sektör paydaşları bir araya gelip yüz yüze görüşmeler yaparak ekonomiye ivme kazandıracak. Ortaya çıkan sonuçtaki o başarı da bizim önümüzdeki dönemlerdeki çalışmalarımıza motivasyon kaynağı olacak ve ışık tutacaktır" dedi.

 

Programın açılışında fuarın düzenlenme amacı, belirlenen hedef ve katılımcı sayısı hakkında bilgi veren ATİS Fuarcılık A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Bilgin Aygül'ün ardından Ankara Sanayi Odası (ASO) Yönetim Kurulu Başkanı Nurettin Özdebir, Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Şadan Eren ve İran Büyükelçiliği Elçilik Müsteşarı Ali Asghar Mehrabi de kürsüye çıkarak birer konuşma yaptı. Açılış konuşmalarının ardından heyet, fuardaki stantları ziyaret ederek, incelemelerde bulundu.

 

17 ülkeden, 127 katılımcının yer aldığı "5. Uluslararası Turizm ve Seyahat Fuarı (TRAVELEXPO Ankara)"nda  birçok ülkeden ve Türkiye'nin birçok şehrinden yöresel ürünler de sergileniyor. Fuar, 3-6 Mart tarihleri arasında ziyaretçilerini ağırlayacak.