100 Konut   
 Bağış 
Görüşlerinizi
Paylaşın
DÜNYA KULAK VE İŞİTME GÜNÜ ATO'DA KUTLANDI

BARAN: "TÜRKİYE'DE İŞİTME CİHAZI KULLANIM ORANI DÜNYA ORTALAMASININ GERİSİNDE"

4 MART 2022 - Ankara Ticaret Odası (ATO) Yönetim Kurulu Başkanı Gürsel Baran, kulak sağlığı konusunda erken teşhis ve farkındalığı sağlamak, işitme engelli bireylerin sosyal hayata kazanımını arttırmak amacıyla "3 Mart Dünya Kulak ve İşitme Günü"nde, ATO'nun 56 No'lu Sağlık Hizmetleri Meslek Komitesi tarafından düzenlenen etkinliğe katıldı.

ATO Hizmet Binası Fuaye Alanı'nda, Dünya İşitme Engelliler ve Engelliler Federasyonu Başkanı Hürriyet Cemal Özkaynak ile Federasyon'nun Akademik Kurul Başkanı Prof. Dr. Kadirhan Sunguroğlu, Türkiye İşitme Engelliler Spor Federasyonu Başkanı Kerim Vural,  ATO'nun 56 No'lu Sağlık Hizmetleri Meslek Komitesi Başkanı Raşit Mandıroğlu ve Başkan Yardımcısı Ekrem Akdoğan ile Komite üyelerinin katılımıyla gerçekleşen etkinlikte konuşan ATO Başkanı Gürsel Baran, insanlar arasında sağlıklı iletişim kurabilmenin en önemli unsurunun işitme duyusu olduğunu söyledi. Baran, "İşitme kaybı sorunları çözüldüğü zaman bireyler yaşama daha güçlü şekilde bağlanıp yaşam kalitesini artırabiliyor. İşitme kaybına yol açan faktörlerin yüzde 50?si erken teşhis ve tedaviyle önlenebiliyorken, gelişen teknoloji sayesinde işitme cihazları da duyma sorununu azami ölçüde çözüyor" dedi.

İşitme cihaz teknolojisinin gelişmiş olmasına rağmen yeterli kullanım yaygınlığının olmadığını belirten Baran, "Türkiye'de işitme cihazı kullanma oranı dünya ortalamasının gerisinde. Amerika'da işitme cihazınızdan fayda sağlayabilecek bireylerin yüzde 20'si cihaz kullanırken bu oran Türkiye'de yüzde 4,1 düzeyinde" diye konuştu. Baran, sağlık sektöründe güçlü ve öncü yapıya sahip Türkiye'de, kulak sağlığı ve işitme konularında çok başarılı teşhis ve tedavilerin uygulandığını söyledi.

-3,5 MİLYON İŞİTME ENGELLİ BİREY-

56 No'lu Sağlık Hizmetleri Meslek Komitesi Başkanı Raşit Mandıroğlu da yaptığı konuşmada, dünyada yaklaşık 500 milyon işitme engelli bireyin bulunduğunu Türkiye'de ise bu rakamın 3,5 milyon dolayında olduğunu söyledi. İşitme engelli bireylerin gündelik hayata devam edebilmesi için destek sağlanması gerektiğini kaydeden Mandıroğlu, "İşitme kaybının yaşandığı vakalarda SGK tarafından verilen tek işitme cihazı, 2021'de ATO'nun da destekleriyle çift cihaz verilmesi yönünde gündeme getirildi" dedi. Mandıroğlu, konuyla ilgi çalışmalara destek veren ATO'ya da teşekkür etti.

- "ÖNCE TOPLUMU BİLİNÇLENDİRMELİYİZ" -

Dünya İşitme Engelliler ve Engelliler Federasyonu Başkanı Hürriyet Cemal Özkaynak da yaptığı konuşmada Federasyon olarak yürüttükleri çalışmalar hakkında bilgi verdi. Federasyon tarafından yürütülen proje kapsamında yapılan işitme testlerinde neredeyse her 100 çocuktan 70'inde duyma kaybı olduğunu saptadıklarını ifade eden Özkaynak, "Bireysel sağlığımıza değer vererek işe başlayacak, doktorlarımıza güveneceğiz. Önce toplumu bilinçlendirmeliyiz" dedi.

-SESİMİZ SPOR OLSUN-

Türkiye İşitme Engelliler Spor Federasyonu Başkanı Kerim Vural da Federasyon olarak asıl amaçlarının işitme engeliyle hayatını sürdürecek olan bireyleri spora kazandırmak olduğunu kaydederek, ulusal ve uluslararası platformda "Sesimiz Spor Olsun" adıyla yürüttükleri proje hakkında bilgi verdi.

-SOSYAL HAYATI BÜYÜK ORANDA ETKİLİYOR-

Dünya İşitme Engelliler ve Engelliler Federasyonu Akademik Kurul Başkanı Prof. Dr. Kadirhan Sunguroğlu ise yaptığı konuşmada, "sağlıklı olmayı" bedensel, ruhsal ve sosyal yönden tam bir iyilik içinde olma durumu olarak tanımladı. İşitme sağlığının sosyal hayatı büyük oranda etkilediğini kaydeden Sunguroğlu, konuyla ilgili farkındalık çalışmaları yapan sivil toplum kuruluşlarına teşekkür etti.

-SEKTÖRDE PLANLAMA GEREKİYOR-

ATO'nun 56 No'lu Sağlık Hizmetleri Meslek Komitesi Başkan Yardımcısı Ekrem Akdoğan da konuşmasında işitme cihazı kullanımı konusunda Almanya ile Türkiye'yi kıyasladı. İki ülkenin nüfusunun birbirine yakın olduğu halde Almanya'da, yılda 1.5 milyon işitme cihazının kullanılmaya başlandığını bu sayının Türkiye'de 150-200 bin arasında kaldığını kaydeden Akdoğan, Türkiye'de işitme kaybı ve cihaz kullanım konusunda farkındalığın yerleşemediğini söyledi. Akdoğan, iletişim ile işitme bağlantısına da dikkat çekerek, "İyi işitelim ki iyi iletişim kuralım" dedi.

-ULUSAL TARAMANIN BAŞLATILMASI ÖNEM ARZ EDİYOR-

Odyolog Aynur Akdoğan ise yaptığı konuşmada, yeni doğan ve okul çağı tarama programlarının çocuk gelişimindeki önemine değindi. Akdoğan, "Erişkin ve genel popülasyonda da ulusal taramanın başlatılması ülkemiz için önem arz etmektedir. Biz odyologlara düşen görev doğru tanı, uygun işitme cihazı uygulaması ve rehabilitasyonuyla toplumumuza sağlıklı bireyler kazandırmaktır. Sağlıklı bireyler, sağlıklı toplumu oluşturur" diye konuştu.

Konuşmaların ardından ATO Başkanı Baran, her iki kulağın da duyma seviyelerini ölçen kioskların yer aldığı "İşitme Testi Noktası"nı ziyaret ederek, işitme testi yaptırdı.