Görüşlerinizi
Paylaşın
GÜNEY KORE BÜYÜKELÇİSİ, ATO BAŞKANI BARAN'I ZİYARET ETTİ

ATO BAŞKANI BARAN: "TİCARETİMİZİ EN AZ 15 MİLYAR DOLAR SEVİYESİNE ÇIKARMALIYIZ"

 

10 MART 2022 - Ankara Ticaret Odası (ATO) Yönetim Kurulu Başkanı Gürsel Baran, Türkiye ve Güney Kore arasında geçmişe dayanan güçlü tarihi bağların bulunduğunu belirterek, bunun iki ülke arasındaki ticari ilişkilere yansıtılması gerektiğini söyledi. Baran, "İki ülke arasındaki 8 milyar dolarlık ticaret hacmini yeterli görmüyoruz. Ülkeler arasındaki yıllara dayanan dostane ilişkiyi daha da ilerleterek ticaretimizi en az 15 milyar dolar seviyesine çıkarmalıyız.dedi.

 

Güney Kore'nin Ankara Büyükelçisi Won Ik Lee, Ankara Ticaret Odası (ATO) Yönetim Kurulu Başkanı Gürsel Baran makamında ziyaret etti. Ziyarette konuşan Baran, Kore Savaşı'na asker gönderen Türkiye'de "Kore Gazisi" diye bir kavram olduğunu belirterek, Kore Cumhuriyeti'nin Türkiye açısından kıymetli bir ülke olduğunu söyledi. Türkiye ile Kore arasındaki uzak mesafenin ekonomik ilişkileri daha yukarılara taşımak açısından engel oluşturmayacağını ifade eden Baran, ikili ticareti geliştirmek için Ankara Ticaret Odası olarak her türlü katkıyı sunmaya hazır olduklarını söyledi. Baran, "Türkiye ile Kore'nin karşılıklı ticareti yeterli olmadığı gibi ilimiz Ankara ile yapılan ticaret de çok düşük bir seviyede. Bu rakamları yükseltmek için karşılıklı olarak iş birliği içerisinde olmamız gerekli" diye konuştu.

 

-TURİST SAYISINI ARTTIRMALIYIZ-

 

Pandemi sürecinin iki ülke arasındaki turizm verilerini de etkilediğini belirten Baran, "2019 yılında 220 bin Kore vatandaşı ülkemizi ziyaret etti. Ancak pandemi nedeniyle 2021 yılında bu rakam 36 bine düştü. Pandeminin son bulmasıyla birlikte tekrar ülkemize Koreli vatandaşların gelmesi arzusundayız" dedi.

 

-ANKARA'NIN ÖNCÜ OLDUĞU ALANLARDA İŞBİRLİĞİ AVANTAJLI OLACAKTIR-


Konuşmasında Ankara ekonomisi hakkında da bilgi veren Baran, "Ankara, savunma sanayi, medikal ürünler, sağlık ve termal turizm alanlarında öncü konumda. Bu sektörlerle ilgili Kore ile işbirliği yapılması avantajlı olacaktır" dedi.

 

Kore'nin dünyanın en büyük ilk 10 ekonomisi arasında yer almasını takdire şayan bulduklarını belirten Baran, "Dünya sıralamasında ihracatta 7'nci, ithalatta ise 9'ncu sırada bulunan Kore, sanayileşme, markalaşma gibi alanlarda en gelişmiş ülkelerin başında geliyor. Kore'nin kısa sürede kat ettiği bu yol çok önemli ve yol gösterici" diye konuştu.


-ANKARA'DA DAHA FAZLA KORE FİRMASI YER ALMALI-


Kore Cumhuriyeti'nin Ankara Büyükelçisi Won Ik Lee ise yaptığı konuşmada Ankara'nın gelişmiş bir şehir olduğunu ve gezilip görülmesi gerektiğini dile getirerek "Pandeminin ardından Kore vatandaşlarının Ankara'ya ziyarete gelmesini arzu ediyoruz. Ankara tarihi ve kültürel açıdan çok zengin bir şehir" dedi.  


İki ülke arasındaki ilişkilerde yıllardır hiçbir sorun yaşanmadığını, ülkeler arasında yatırım ve ticari alanlarda diyalogların daha da gelişmesi gerektiğine dikkat çeken Lee, "Tarihi bağlarımız çok kuvvetli. Atalarımız senelerce beraber yaşamış ve savaşmışlar. Bu birlikteliği ekonomi alanında da kaydetmeliyiz. Özellikle Ankara'da daha fazla Kore firmasının bulunması için çalışmalarda bulunmak istiyoruz" diye konuştu.


-BÜYÜKELÇİ'YE EKO İKLİM DAVETİ-


ATO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Halil İbrahim Yılmaz da ziyarette yaptığı konuşmada, 30-31 Mart tarihlerinde Ankara Ticaret Odası öncülüğünde ATO Congresium'da gerçekleştirilecek "EKO İKLİM Ekonomi ve İklim Değişikliği Zirvesi/Fuarı" hakkında bilgi vererek Büyükelçi Lee'yi Zirve'ye katılmaya davet etti.


Ziyarette, ATO Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet Fatih Çetinkaya, Türkiye Sağlık Endüstrisi İşverenleri Sendikası Yönetim Kurulu Başkanı Metin Demir ve Cerebrum Tech Yönetim Kurulu Başkanı Dr. R. Erdem Erkul da yer aldı.